Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 3 kwietnia 2020

List szefa WHO do Prezydenta Andrzeja Dudy

Widok na Pałac Prezydencki od strony Krakowskiego Przedmieścia

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus napisał list do Prezydenta Andrzeja Dudy z podziękowaniami za podjęte dotychczas kroki w celu zwalczania pandemii koronawirusa. Szef WHO wyraził też przekonanie, że pandemię Covid-19 można zatrzymać. I poprosił Prezydenta Andrzeja Dudę o dalsze wsparcie.
 

„Mam zaszczyt napisać do Pana, aby podziękować za wszystkie Pana wysiłki na rzecz ograniczenia skali i wpływu pandemii koronawirusa (COVID-19) i poprosić o wsparcie w zakresie katalizowania pilnie potrzebnego, szeroko zakrojonego >ruchu< społecznego w celu powstrzymania tej choroby tak szybko jak możliwe” – napisał w liście do Prezydenta Andrzeja Dudy szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
 

„Świat nie widział nigdy choroby zakaźnej układu oddechowego, takiej jak Covid-19, można ją jednak zatrzymać przez skuteczne strategie reagowania” – twierdzi szef WHO. – „Pisząc ten list, chciałbym podsumować serię podstawowych działań, które wymagają pańskiego przywództwa, i które są potrzebne, jeśli świat ma przezwyciężyć globalny kryzys zdrowotny, który naznaczy nasze pokolenie”.

 

Do niezbędnych kroków, które według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powinny zostać podjęte na szczeblu krajowym i lokalnym, należy m.in. ustanowienie centralnego sztabu kryzysowego, wdrożenie krajowej strategii testowania, izolacji zakażonych i weryfikacji kwarantanny oraz wyposażenie lokalnych organów zdrowia publicznego w środki medyczne, takie jak odzież ochronna.
 

Według szefa WHO osobiste zaangażowanie Prezydenta Andrzeja Dudy jest potrzebne do „mobilizacji społeczeństwa i pobudzenia ruchu społecznego w celu zwalczania Covid-19”. „Wzmocnienie Pańskiego głosu i obecności poprzez znaczące kanały multimedialne oraz przekazanie obywatelom opartych na dowodach wskazówek (...) okaże się nieocenione” – podkreślił.

 

Szef WHO kończy swój list kolejny raz dziękując Prezydentowi Andrzejowi Dudzie i wyrażając przekonanie, że rola Prezydenta Polski we wspieraniu solidarności między krajami ma zasadnicze znaczenie dla powodzenia walki z Covid-19, „ponieważ wirus nie jest ograniczony przez geografię ani politykę i decyzje w jednym kraju mogą mieć wpływ na wysiłki na całym świecie”.
 

– Prezydent Andrzej Duda uważnie zaznajomił się z rekomendacjami WHO przedstawionymi w liście –poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. – Prezydent w oficjalnym liście w najbliższych dniach poinformuje Dyrektora Generalnego WHO o podjętych w Polsce działaniach, które wypełniają w zdecydowanej większości przekazane rekomendacje i zalecenia. (PAP)

Poleć znajomemu