Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 17 kwietnia 2020

Powstała okolicznościowa tablica upamiętniająca śp. Lecha Kaczyńskiego

W Archikatedrze Warszawskiej zawisła tablica upamiętniająca śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

W związku z obchodzoną w tym roku 10. rocznicą katastrofy smoleńskiej z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy powstała okolicznościowa tablica upamiętniająca życie i działalność Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej śp. Lecha Kaczyńskiego.

 

Autorem projektu tablicy jest Łukasz Krupski, rzeźbiarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, laureat wielu nagród i twórca licznych prac rzeźbiarskich.

Tablica została umieszczona w południowej ścianie Bazyliki Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela przy ul. Świętojańskiej 8 w Warszawie. Epitafium ma formę płyty z pomarańczowego marmuru z napisami wykonanymi z brązu. Przed płytą zaprojektowano pełnoprzestrzenne, wykonane z brązu popiersie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Całość w sposób wizualny i kompozycyjny nawiązuje do epitafiów istniejących już w przestrzeni Archikatedry. W ten sposób Prezydent Lech Kaczyński zostanie uhonorowany w wyjątkowym miejscu, które zapisało się w świadomości Polaków jako jeden z najważniejszych panteonów narodowych.


Uroczystość odsłonięcia okolicznościowej tablicy zaplanowano na 18 czerwca 2020 roku – w 71. rocznicę urodzin Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Poleć znajomemu