przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 11 kwietnia 2016

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Szefów BBN

  |   Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Szefów BBN – ministra Władysława Stasiaka i ministra Aleksandra Szczygło (fot. Andrzej Hrechorowicz/ KPRP) Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Szefów BBN – ministra Władysława Stasiaka i ministra Aleksandra Szczygło (fot. Andrzej Hrechorowicz/ KPRP) Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Szefów BBN – ministra Władysława Stasiaka i ministra Aleksandra Szczygło (fot. Andrzej Hrechorowicz/ KPRP) Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Szefów BBN – ministra Władysława Stasiaka i ministra Aleksandra Szczygło (fot. Andrzej Hrechorowicz/ KPRP) Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Szefów BBN – ministra Władysława Stasiaka i ministra Aleksandra Szczygło (fot. Andrzej Hrechorowicz/ KPRP) Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Szefów BBN – ministra Władysława Stasiaka i ministra Aleksandra Szczygło (fot. Andrzej Hrechorowicz/ KPRP) Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Szefów BBN – ministra Władysława Stasiaka i ministra Aleksandra Szczygło (fot. Andrzej Hrechorowicz/ KPRP) Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Szefów BBN – ministra Władysława Stasiaka i ministra Aleksandra Szczygło (fot. Andrzej Hrechorowicz/ KPRP) Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Szefów BBN – ministra Władysława Stasiaka i ministra Aleksandra Szczygło (fot. Andrzej Hrechorowicz/ KPRP) Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Szefów BBN – ministra Władysława Stasiaka i ministra Aleksandra Szczygło (fot. Andrzej Hrechorowicz/ KPRP) Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Szefów BBN – ministra Władysława Stasiaka i ministra Aleksandra Szczygło (fot. Andrzej Hrechorowicz/ KPRP)

Władysław Stasiak i Aleksander Szczygło byli przekonani o znaczeniu pracy dla państwa, obaj należeli do najbliższych współpracowników Lecha Kaczyńskiego – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości odsłonięcia tablic upamiętniających dwóch szefów Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

 

Władysław Stasiak był dwukrotnie szefem BBN w latach 2006-07 i 2007-09; Aleksander Szczygło był jego następcą na stanowisku szefa BBN, którym kierował od stycznia 2009 roku. Obaj zginęli w katastrofie smoleńskiej.

 

- Kiedy czasem wspominając tragedię smoleńską i wszystkich którzy zginęli, zdarza mi się powiedzieć, że w Smoleńsku Rzeczpospolita straciła swoich najlepszych synów – współczesnego pokolenia, ludzi którzy sprawują władzę – to na pewno mam ich na myśli - podkreślił prezydent.

 

- Odsłaniamy tablicę upamiętniającą dwóch z całą pewnością najbliższych współpracowników pana prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego, którzy przez lata odpowiadali przy jego boku – tak można powiedzieć – za sprawy bezpieczeństwa kraju – powiedział prezydent Andrzej Duda.

- Obaj zajmowali się kwestiami bezpieczeństwa, ale przede wszystkim obaj byli najbliższymi współpracownikami pana prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego, i to przez długie lata – mówił. Podkreślił, że to nie była dwu, trzy- czy czteroletnia znajomość. - To było wiele lat wspólnej pracy, wiele lat wypróbowanego - podkreślam to bardzo mocno - wypróbowanego realizowania trudnych zadań ze wskazania pana prezydenta – powiedział.

 

Przypomniał wspólną drogę i instytucje, w których Władysław Stasiak i Aleksander Szczygło współpracowali z Kaczyńskim – NIK, Kancelarię Prezydenta, warszawski ratusz.

 

- Dwóch wspaniałych ludzi. Trochę innych oczywiście, każdy z nich miał swoją specyfikę. Wspominam, że Aleksander Szczygło był, można powiedzieć, takim trochę twardszym, Władek Stasiak - romantyk, wspominający swoją wspaniałą żonę, (…) ale obaj przeświadczeni o jednym – o ważności dbania o sprawy państwowe, które były dla obydwu na pierwszym miejscu, dbania o bohaterów naszej historii, o politykę historyczną. Obaj przeświadczeni o odpowiedzialności także za państwo jako takie; państwo, w którym żyją zwykli ludzie, o których trzeba było przede wszystkim pamiętać – mówił prezydent.

 

- Nie wiem, czy wynieśli to z domu, czy nauczył ich tego pan profesor prezydent Lech Kaczyński. Przez lata współpracy wiem jedno – bardzo ich dzisiaj brakuje – dodał

 

 

Także szef BBN Paweł Soloch podkreślał, że obaj byli najbliższymi współpracownikami Lecha Kaczyńskiego. - Służyli tej samej, co on, idei i w imię tej samej co on idei zginęli sześć lat temu pod Smoleńskiem. Myślę, że zostawili nam nie tylko dziedzictwo i pamięć o sobie, ale przede wszystkim zobowiązania, które my żyjący tutaj, pracujący dla dobra kraju, powinniśmy wypełniać – powiedział minister Soloch.


Barbara Stasiak podkreśliła, że BBN pod kierownictwem jej męża podejmowało zupełnie nowe wtedy tematy, jak zagrożenia w sferze cyberbezpieczeństwa czy wyzwania migracyjne. - Ale też wtedy nikomu nie śniło się o żołnierzach wyklętych i o święcie żołnierzy wyklętych, Biuro podejmowało te tematy i realizowało politykę historyczną, w której przypominało o ich dokonaniach o tym, ile im zawdzięczamy – mówiła.
W uroczystości wzięły udział siostry Aleksandra Szczygły: Krystyna Bieńkowska i Stanisława Pytlas. Wspominał go Jacek Kotas - wiceminister obrony w czasach, gdy Szczygło kierował MON.


- Aleksander Szczygło pochodząc z niewielkiej warmińskiej wsi, najmłodszy z sześciorga rodzeństwa, osiągnął w życiu bardzo wiele. Poświęcił się służbie państwu, od kiedy w późnych latach 80. na swojej drodze spotkał w Gdańsku profesora Lecha Kaczyńskiego – mówił Kotas.


Jak podkreślał, Szczygło pracując jako asystent Lecha Kaczyńskiego, szef gabinetu w NIK, sekretarz stanu w MON, szef kancelarii prezydenta i szef BBN, „służył ze wszystkich sił temu, w co uwierzył, a wierzył zawsze w prawdę, lojalność”.


W ceremonii odsłonięcia pamiątkowej tablicy przy wejściu do BBN wzięli także udział przedstawiciele ministerstw, w tym: MSZ z szefem Witoldem Waszczykowskim, MSWiA, resortu finansów, parlamentarzyści, weterani, dyplomaci i duchowni z biskupem polowym WP Józefem Guzdkiem.(PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.