Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 21 maja 2020

Rozmowa z Prezydentem Chorwacji

Telefoniczna rozmowa Prezydentów Polski i Chorwacji trwała pół godziny

Prezydent RP Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z Prezydentem Chorwacji Zoranem Milanovičem, który objął swój urząd w lutym tego roku. Była to pierwsza bezpośrednia rozmowa obu polityków.

 

Prezydenci omówili sytuację związaną ze strategiami uruchamiania gospodarek obu państw  po okresie zamrożenia w wyniku pandemii oraz sytuację polityczną w obu krajach. Zdaniem Przywódców warto poddać analizie fakt, że kraje regionu Trójmorza zostały relatywnie, na chwilę obecną, w znacznie mniejszym stopniu dotknięte skutkami zdrowotnymi pandemii koronawirusa.


Jednocześnie nie oznacza to, że ich gospodarki nie będą wymagały także w przyszłości istotnego wsparcia dla odzyskania swojego pełnego potencjału. Prezydenci uznali, że istotną rolę w stymulowaniu gospodarek powinna odgrywać ambitna polityka na poziomie Unii Europejskiej skierowana odpowiednio do wszystkich krajów członkowskich.

 

Przywódcy rozmawiali także o perspektywach rozwoju Inicjatywy Trójmorza w kontekście tegorocznego szczytu planowanego jesienią w Tallinie. Prezydent RP Andrzej Duda zaprosił prezydenta Chorwacji do złożenia wizyty w Polsce. Otrzymał zapewnienie, że do wizyty takiej dojdzie w pierwszym możliwym terminie, a jej głównym celem będzie dyskusja o Trójmorzu.

 

Poleć znajomemu