Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 28 maja 2020

Prezydent: Inwestycje to droga, która może nas wyprowadzić z kryzysu

Prezydent i Premier stoją za mównicami podczas wygłaszania oświadczeń   |   Wspólne wystąpienie Prezydenta Andrzeja Dudy i Premiera Mateusza Morawieckiego Prezydent Andrzej Duda wygłasza oświadczenie Wspólne wystąpienie Prezydenta Andrzeja Dudy i Premiera Mateusza Morawieckiego Wspólne wystąpienie Prezydenta Andrzeja Dudy i Premiera Mateusza Morawieckiego Prezydent Andrzej Duda wygłasza oświadczenie Prezydent Andrzej Duda wygłasza oświadczenie Wspólne wystąpienie Prezydenta Andrzeja Dudy i Premiera Mateusza Morawieckiego

Inwestycje to droga, która może nas wyprowadzić z kryzysu. Europa powinna stać się na nowo wielkim warsztatem produkcyjnym – oświadczył Prezydent Andrzej Duda, który wspólnie z Premierem Mateuszem Morawieckim komentował dziś rano plany budżetowe UE na lata 2021-2027.

 

Jak mówił Prezydent, nadciągający kryzys wywołany pandemią koronawirusa może być porównywalny z największymi, jakie w przeszłości dotknęły świat.  Dlatego jeszcze w kwietniu wystosował  list do przywódców krajów UE, Partnerstwa Wschodnie i Bałkanów Zachodnich. W liście Andrzej Duda podkreślił, że „konieczne obecnie jest nadanie nowego impulsu do pobudzenia produkcji w Europie, czego efektem powinno być m.in. skrócenie łańcuchów dostaw. Wskazanym działaniem byłoby wyraźne ukierunkowanie wspólnotowych środków finansowych lub powołanie specjalnego, dodatkowego instrumentu inwestycyjnego, który łączyłby cele rozwojowe i spójnościowe”.

 

WYPOWIEDŹ W CAŁOŚCI >>

 

 

Zobacz także: Andrzej Duda rozmawiał z Frankiem-Walterem Steinmeierem Jak wynika z propozycji przedstawionych w środę przez Komisję Europejską, budżet UE na lata 2021-2027 ma wynieść 1,1 biliona euro; dodatkowo państwa członkowskie powinny mieć do dyspozycji 750 mld euro w grantach i pożyczkach w ramach instrumentu ożywienia gospodarczego. Wśród beneficjentów netto funduszu odbudowy Polska znalazłaby się na trzecim miejscu.

 

 

 

Poleć znajomemu