Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 29 maja 2020

Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa [PL/ENG]

Motocykliści uczestniczący w Rajdzie Weteranów   |   Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa Prezydent składa wieniec przed Pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa Uroczystości z okazji Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa Prezydent składa wieniec przed Pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa obchodzony jest 29 maja wraz z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych ONZ Uroczystości z okazji Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa Uroczystości z okazji Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa Uroczystości z okazji Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa Prezydent spotkał się też z uczestnikami Rajdu Motocyklowego Weteranów. Uroczystości z okazji Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa Uroczystości z okazji Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa Uroczystości z okazji Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Wziął w nich udział także szef MON Mariusz Błaszczak Uroczystości z okazji Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa Uroczystości z okazji Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Prezydentowi towarzyszył Szef BBN Paweł Soloch Belweder | Uroczystości z okazji Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa Prezydent: Ta służba jest niezbędna do budowania autorytetu naszego kraju, poczucia solidarności sojuszniczej i prestiżu Polski Prezydent odznacza Gwiazdą Morza Śródziemnego Odznaczenia zostały przyznane za nienaganną służbę w polskich kontyngentach poza granicami państwa Prezydent odznacza Gwiazdą Morza Śródziemnego Prezydent odznacza Gwiazdą Morza Śródziemnego Prezydent: Ta służba jest niezbędna do budowania autorytetu naszego kraju, poczucia solidarności sojuszniczej i prestiżu Polski Belweder | Uroczystości z okazji Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa Belweder | Uroczystości z okazji Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa Prezydent: Polscy żołnierze reprezentują kraj i realizują nasze interesy i za to, z punktu widzenia Rzeczypospolitej, jesteśmy im winni ogromną wdzięczność Iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego Iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego

– Ta służba jest nie tylko potrzebna, ta służba jest niezbędna do budowania autorytetu naszego kraju, poczucia solidarności sojuszniczej, prestiżu Polski i do tego, abyśmy my, jako Polacy nieśli bezpieczeństwo, ciepło i pociechę innym ludziom, którzy znajdują się w trudnej sytuacji, cierpią, dotyka ich wojna i nieszczęście – podkreślał Prezydent Andrzej Duda podczas odbywających się na dziedzińcu Belwederu uroczystości z okazji Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

CAŁE WYSTĄPIENIE >>>

 

 

 

– Polscy żołnierze, czy to służąc w czasie misji pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych, czy to służąc w ramach naszych kontyngentów w różnych innych misjach sojuszniczych, w szczególności w Sojuszu Północnoatlantyckiego, reprezentują Polskę i realizują nasze interesy. Za to, z punktu widzenia Rzeczypospolitej, za to wszystko jesteśmy im winni ogromną wdzięczność – akcentował Prezydent. 
ENGLISH VERSION >>>

 

Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa obchodzony jest 29 maja wraz z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych ONZ.

 

Za nienaganną służbę w polskich kontyngentach poza granicami państwa Gwiazdą Morza Śródziemnego odznaczeni zostali:

  1. mł. chor. ANDRZEJ CHRZANOWSKI – 9. Brygada Wsparcia Dowodzenia
  2. por. mar. ANNA CYGAN – Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej
  3. mjr MARIUSZ GLAZER – 2. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego
  4. st. chor. szt. KRZYSZTOF GRZESZCZAK – 9. Brygada Wsparcia Dowodzenia
  5. kmdr por. MARIUSZ KONOPKA – Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej
  6. kpt. mar. PAWEŁ KOSZAŁKA – 9. Brygada Wsparcia Dowodzenia
  7. kmdr por. CEZARY KURKOWSKI – Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej
  8. st. chor. szt. IWONA RYCHERT – 6. Ośrodek Radioelektroniczny
  9. kpt. mar. MAŁGORZATA TRELA – 3. Flotylla Okrętów
  10. plut. KAMIL WARMBIER – 11. Dywizja Kawalerii Pancernej

 

 

Gwiazda Morza Śródziemnego – jest odznaczeniem pamiątkowym przyznawanym uczestnikom Polskiego Kontyngentu Wojskowego, biorącym udział w operacjach w rejonie Morza Śródziemnego, Morza Czarnego i Morza Egejskiego.

 

Wcześniej, w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa Prezydent RP złożył wieniec przed Pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa. 

 

Spotkał się też z uczestnikami Rajdu Motocyklowego Weteranów. W ciągu 30 dni uczestnicy rajdu zapalą znicze na grobach żołnierzy poległych w misjach poza granicami państwa.

 

 

 

Z Dniem Weterana nierozerwalnie łączy się Order Krzyża Wojskowego, ustanowiony z inicjatywy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego dla tych, którzy na polu walki wykazali się wybitnym męstwem oraz odwagą. To najwyższe odznaczenie nadawane żołnierzom w czasie pokoju.

 

 

Wieczorem na fasadzie Pałacu Prezydenckiego została wyświetlona okolicznościowa iluminacja.

 

Poleć znajomemu