Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 29 maja 2020

Zmarł Jerzy Pilch

fot. PAP/Marcin Obara

Zmarł Jerzy Pilch – jeden z najwybitniejszych współczesnych prozaików. Autor m.in. uznanych powieści, zbiorów opowiadań i felietonów, w których w wyjątkowy sposób obserwował i komentował naszą codzienność. 

 

Był mistrzem ciętego dowcipu, pisarzem przenikliwym, pełnym ironii, sceptycyzmu i dystansu wobec świata, a jednocześnie pogodnej refleksji i humoru. Ukazywał ludzkie błędy i słabości, ale robił to z właściwą sobie lekkością. 

 

Wirtuoz pióra, który każde, nawet najtrudniejsze życiowe doświadczenie chciał i potrafił przekuć w literacki sukces. Jego oryginalny i błyskotliwy styl był ceniony przez czytelników i krytyków, a charakterystyczna wizja świata, w której uzupełniały się wątki protestanckie i katolickie, trwale wzbogaciła polską literaturę. 

 

W latach 80. XX wieku współorganizował w Krakowie spotkania w ramach niezależnego „NaGłosu”, publikował też w londyńskim wydawnictwie „Puls”. W 1989 roku otrzymał emigracyjną, prestiżową Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. 

 

W książkach i wspomnieniach często wracał do dzieciństwa spędzonego w swojej małej ojczyźnie - rodzinnej Wiśle, którą nazywał kopalnią rozmów i tematów.  ​

Poleć znajomemu