przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 12 kwietnia 2016

Prezydent: GPW wspaniale się rozwija

  |   Andrzej Duda podczas inauguracji obchodów 25-lecia podpisania aktu założycielskiego GPW (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP) Andrzej Duda podczas inauguracji obchodów 25-lecia podpisania aktu założycielskiego GPW (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP) Andrzej Duda podczas inauguracji obchodów 25-lecia podpisania aktu założycielskiego GPW (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP) Andrzej Duda podczas inauguracji obchodów 25-lecia podpisania aktu założycielskiego GPW (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP) Andrzej Duda podczas inauguracji obchodów 25-lecia podpisania aktu założycielskiego GPW (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP) Andrzej Duda podczas inauguracji obchodów 25-lecia podpisania aktu założycielskiego GPW (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP) Andrzej Duda podczas inauguracji obchodów 25-lecia podpisania aktu założycielskiego GPW (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP) Andrzej Duda podczas inauguracji obchodów 25-lecia podpisania aktu założycielskiego GPW (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP) Andrzej Duda podczas inauguracji obchodów 25-lecia podpisania aktu założycielskiego GPW (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP) Andrzej Duda podczas inauguracji obchodów 25-lecia podpisania aktu założycielskiego GPW (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP)

Giełda Papierów Wartościowych wspaniale się rozwija, działajmy tak dalej, byśmy byli liderem gospodarki w naszej części Europy - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji obchodów 25-lecia podpisania aktu założycielskiego Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

 

Przypominając podczas wtorkowej uroczystości historię giełdy w Polsce, prezydent mówił, że "w 1991 roku Polska, Polacy zaczęli się od nowa uczyć funkcjonowania rynku kapitałowego".
 
- Pamiętam te czasy. Miałem wtedy 19 lat. I na tej giełdzie m.in. moi koledzy startowali. Byliśmy tymi, którzy fascynowali się giełdą na samym początku. Ona oczywiście wtedy, w porównaniu z dzisiejszą giełdą, była banalnie łatwa. Tych spółek przez długi czas było niewiele. Dzisiaj jest na głównym parkiecie ponad 400 spółek (...) Giełda rozwija się wspaniale - powiedział prezydent Duda.
 
Prezydent pogratulował dotychczasowym prezesom GPW i inwestorom. - Nasza giełda jest czwartą giełdą w Europie, jest absolutnym liderem w naszej części Europy. To wspaniale, to super, tak działajmy po to, żebyśmy byli liderem gospodarki w tej części Europy i żebyśmy byli tym krajem, który jest wiodący. To jest bardzo poważne zadanie przed nami - mówił.
 
- Wspierajmy giełdę w miarę możliwości dobrymi regulacjami. Trzeba pogratulować także kodeksu dobrych praktyk, który został przez giełdę przyjęty, który mówi: o ładzie korporacyjnym, o dobrym zarządzaniu, o transparentności, o przejrzystości funkcjonowania spółek giełdowych, o rzetelnej informacji dla akcjonariuszy. Krótko mówiąc – o wszystkim tym, co jest pewnym probierzem uczciwości funkcjonowania rynku kapitałowego i powoduje, że zasady jego działania są klarowne - zaznaczył prezydent Duda.
 
Zwrócił też uwagę, że giełda jest bardzo ważna m.in. dla podmiotów, które działają w zakresie rozwiązań innowacyjnych. Jak mówił, opracowanie i wprowadzanie innowacji jest zawsze związane z niepewnością.
 
- Banki komercyjne często nie chcą wspomóc takich przedsiębiorców ze względu na ryzyko. Giełda jest dla nich wielką szansą - podkreślił Prezydent. Wyraził nadzieję, że przez następne 25 lat warszawska giełda będzie funkcjonowała co najmniej z takim samym powodzeniem, jak do tej pory.
 
Podczas uroczystości w Sali Notowań GPW nastąpiło symboliczne odsłonięcie nowego dzwonu giełdowego.
(PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.