Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 3 czerwca 2020

„CPK będzie ogromnym impulsem rozwojowym dla gospodarki”

Prezydent stoi przy mikrofonie i mówi   |   Andrzej Duda bierze udział w konferencji „CPK. Od słów do czynów” Prezydent: CPK będzie ogromnym impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki Prezydent: CPK będzie ogromnym impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki CPK to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy oraz drogowy Andrzej Duda bierze udział w konferencji „CPK. Od słów do czynów” Premier Mateusz Morawiecki na konferencji „CPK. Od słów do czynów” Wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała na konferencji „CPK. Od słów do czynów” Konferencja „CPK. Od słów do czynów” Konferencja „CPK. Od słów do czynów” Konferencja „CPK. Od słów do czynów”

Centralny Port Komunikacyjny będzie nie tylko hubem przesiadkowym w skali Europy, ale też ogromnym impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki – podkreślał Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji „CPK. Od słów do czynów”. 

 

– Szacuje się, że realizacja CPK w Polsce stworzy 150 tys. miejsc pracy, bezpośrednio przy samym porcie ok. 40 tys. i 110 tys. we wszystkich przedsięwzięciach gospodarczych, jakie będą wokół niego. To 1800 km nowych linii kolejowych, 400 km nowych dróg, ok. 45 milionów pasażerów rocznie, którzy będą przybywali do Polski w związku z funkcjonowaniem tego portu komunikacyjnego w wersji podstawowej, a w wersji dalekosiężnej - może nawet 70 mln ludzi rocznie – wymieniał Andrzej Duda. 

CAŁE WYSTĄPIENIE >>>

 


W ocenie Prezydenta wielkie inwestycje są istotne. – Chcemy, żeby Polska była krajem tak rozwiniętym, aby odnosiło się to odpowiednio do jej wielkości, położenia i do tego, jak wielkim jesteśmy narodem – mówił.


– Dlatego powstała idea budowy CPK - portu komunikacyjnego, który będzie nie tylko hubem przesiadkowym w skali Europy, ale który będzie też ogromnym impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki, który wpisze się w wielki plan Trójmorza, bo będzie największym portem komunikacyjnym w naszym regionie, który zepnie komunikacyjnie właściwie wszystkie regiony Polski poprzez rozwiniętą sieć kolejową i rozwiniętą sieć drogową – akcentował.

 

 

 

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy oraz drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze około 3.000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w ramach pierwszego etapu będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie.  W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego oraz połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny.

 

Poleć znajomemu