Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 9 lipca 2020

DudaPomoc dla tysięcy potrzebujących

 

– Jestem żywym przykładem tego, że taka instytucja jest potrzebna – mówi Tomasz Piesiecki, ofiara wypadku komunikacyjnego. To jedna z osób, której pomogło Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Od 1992 r., kiedy Tomasza Piesieckiego potrącił samochód, mężczyzna porusza się tylko na wózku inwalidzkim. Po kilku latach starań uzyskał niewielką, comiesięczną rentę z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, ale otrzymywał ją tylko przez cztery lata. Okazało się, że suma gwarancyjna uległa wyczerpaniu i z powodu luki prawnej nie ma szans na dalsze wypłaty. Gdy sprawa trafiła do sądu, sędzia uznała, że prawo nie zezwala na dalsze wypłaty i zasugerowała podjęcie starań o zmianę przepisów. 

 

Podczas wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy w Siemiatyczach Tomasz Piesiecki poprosił go o rozmowę i przedstawił mu dokumentację starań o wypłatę renty. Sprawa trafiła do Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej KPRP (dawna DudaPomoc). W efekcie jesienią 2019 r. ustawa o szczególnych uprawnieniach osób w przypadku wyczerpania sumy gwarancyjnej weszła w życie i dziś Tomasz Piesiecki oraz kilkadziesiąt osób w podobnej sytuacji znowu mogą liczyć na wsparcie z funduszu. – Jestem żywym przykładem tego, że taka instytucja jest potrzebna – mówi o BIPP Tomasz Piesiecki.


Pomoc otrzymała także Pani Beata, która opiekuje się 16-letnim niepełnosprawnym synem. W lipcu odebrano jej zasiłek pielęgnacyjny. Zwróciła się więc o pomoc do Kancelarii Prezydenta.

 

 

Udało się również pomóc Pani Bożenie i Panu Jarosławowi, którzy w Wielkiej Brytanii uzyskali status rodziny zastępczej dla swoich wnuków. Ale, kiedy przyjechali z dziećmi do Polski zaczęły się problemy. Problem prawny z jakim się zmagali dotyczył braku uznania przez polski sąd wyroku sądu zagranicznego w Londynie, który uznał dziadków za rodzinę zastępczą. Dzięki interwencji Kancelarii Prezydenta w polskiej ambasadzie w Londynie sąd okręgowy w Suwałkach otrzymał odpis postanowienia i w konsekwencji uznał je za obowiązujące na terenie Polski.  Rozwiązano również kolejne kłopoty, które spotkały rodzinę. 

 

 

 

 

 

 

Od momentu powstania Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej zajmowało się ponad 30 tysiącami spraw. 

Prezydent siedzi na brzegu sceny i rozmawia z mężczyzną na wózku

Prezydent Andrzej Duda i Tomasz Piesiecki podczas spotkania w Siemiatyczach, październik 2016

Poleć znajomemu