Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 5 sierpnia 2020

Andrzej Duda. Pierwsze pięć lat prezydentury

15 sierpnia 2019 r. święto Wojska Polskiego

Jestem dumny z tego, co udało się osiągnąć. Wszystkie moje działania oraz efekty współpracy z Radą Ministrów były i są nakierowane na tworzenie jak najlepszej teraźniejszości i przyszłości dla Polaków – podkreśla Andrzej Duda. 

 

ANDRZEJ DUDA. OSIĄGNIĘCIA I AKTYWNOŚCI >>>

GALERIA >>>

 

 

SILNA POLSKA NA ŚWIECIE 

 

Od początku swojej kadencji Prezydent Andrzej Duda prowadził ambitną, dynamiczną i wielowektorową politykę zagraniczną. Złożył 109 wizyt zagranicznych, przyjął w Polsce 166 wizyt delegacji zagranicznych. 

 

♦ Spotkania ze światowymi przywódcami 

Podczas mijających 5 lat Prezydent Andrzej Duda spotkał się z większością światowych przywódców – Prezydentów, Koronowanych Głów czy Premierów. 

Wiele spotkań, np. z Prezydentami: USA, Niemiec, Litwy, Węgier, Chorwacji, Słowacji lub Ukrainy czy z Sekretarzem Generalnym ONZ odbyło się kilkukrotnie. 

 

  • Prezydenci i premierzy, m.in.:

Stanów ZjednoczonychDonald Trumpa wcześniej Barack ObamaRepubliki Federalnej Niemiec: Frank-Walter Steinmeier Joachim Gauck, Francji: Emmanuel Macron i François Hollande, Włoch Sergio Mattarella, Etiopii Mulatu Teshome, Meksyku Enrique Peña Nieto, Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, Gruzji Giorgi Margwelaszwili, Szwajcarii Johann Schneider-Ammann, Węgier János Áder, Izraela Reuven Rivlin, Palestyny Mahmud Abbas, Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew, Turcji Recep Tayyip Erdoğan, Słowenii Borut PahorUkrainy Wołodymyr Zełenski oraz Petro Poroszenko, Słowacji Zuzanna Čaputova i wcześniej Andrej Kiska, Tadżykistanu Emomali RachmonLitwy Gitanas Nausėda i jego poprzedniczka Dalia GrybauskaitėRepubliki Korei Moon Jae-inem, Wietnamu Tran Dai Quang, Grecji Prokopis Pawlopulos, Republiki Finlandii Sauli Väinämö, Rumunii Klaus Iohannis, Czech Miloš ZemanAzerbejdżanu Ilham Alijew, Iraku Mohammed Fuada Masuma KhaderKanclerz Niemiec Angela MerkelPremierzyKanady Justin TrudeauWęgier Viktor OrbanIzraela Benjamin NetanjahuNowej Zelandii Jacinda ArdernWielkiej Brytanii Theresa MayKrólestwa Niderlandów Mark Rutte.

 

  • Koronowane głowy, m.in.: 

Japońska Para Książęca Książe Akishino i Księżna Akishino, Emir Kataru Tamim ibn Hamad Al Sani, Król Jordanii Abd Allah II ibn Husajn, Król i Królowa Szwecji: Karol XVI Gustaw i Sylwia Sommerlath, Król i Królowa Belgów Filip I i MatyldaKról Niderlandów Willem-Alexander, Królowa Danii Małgorzata II czy Para Książęca Cambridge William i Kate

 

 

 

 

 

  

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Umacnianie więzi transatlantyckich w oparciu o aktywną rolę RP w Sojuszu Północnoatlantyckim oraz zbudowanie nowej jakości w dwustronnych relacjach ze Stanami Zjednoczonymi otwiera listę priorytetów prezydenckiej polityki międzynarodowej.

 

Jeszcze nigdy w historii stosunków Polski i Stanów Zjednoczonych intensywność dialogu politycznego nie stała na tak wysokim poziomie. Prezydent Duda w sumie kilkunastokrotnie spotykał się z ostatnimi dwoma Prezydentami USA i trzy razy gościł w Białym Domu (18.09.2018, 12.06.201924.06.2020).

 

Ważnym punktem pierwszej kadencji Andrzeja Dudy było podpisanie porozumienia dotyczącego zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce, do którego doszło podczas wizyty oficjalnej w Białym Domu w czerwcu 2019 roku  Wspólna Deklaracja Prezydentów o Współpracy Obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych USA na terytorium".

 

 

 

W ramach zacieśniania polsko-amerykańskiego partnerstwa strategicznego, w latach 2017–2020, podpisano umowy o sprzedaży Polsce najnowocześniejszego amerykańskiego uzbrojenia obejmującego system obrony powietrznej Patriot, wyrzutnie rakietowe HIMARS, samoloty F-35 oraz pociski przeciwpancerne Javelin. Wpisują się one w potrzeby modernizacyjne Sił Zbrojnych RP, wynikające m.in. z konieczności wycofywania przestarzałego uzbrojenia produkcji sowieckiej. 

 

 

 

 

 

♦ Współpraca energetyczna

W pięciu latach dotychczasowej prezydentury Andrzeja Dudy współpraca w dziedzinie energii i bezpieczeństwa energetycznego przyniosła wymierne rezultaty  Jej efekty są szczególnie widoczne w postaci długoterminowych kontraktów na dostawy amerykańskiego LNG do Polski. Poprzez dywersyfikację źródeł energii, Polska systematycznie zwiększa swoją niezależność energetyczną. 

 

W czerwcu 2019 r. w Houston w obecności Prezydenta RP i  Sekretarza ds. energii USA Ricka Perrego doszło do podpisania porozumienia pomiędzy PGNiG i Venture Global LNG w sprawie zwiększenia dostaw LNG z kierunku amerykańskiego. 

 

 

 

♦ Zniesienie wiz do USA

Podczas oficjalnej wizyty w Waszyngtonie we wrześniu 2018 roku, Prezydent Duda uzyskał od Prezydenta Trumpa zapewnienie, że Polska dołączy do Visa Waiver Program do końca jego pierwszej prezydenckiej kadencji

 

Bezwizowa możliwość podróżowania do Stanów Zjednoczonych na okres do 90 dni w celach turystycznych i biznesowych jest możliwa od 11 listopada 2019 roku. 

 

 

♦ Inicjatywa Trójmorza

Dwanaście państw, trzy morza i jeden cel: rozwój regionu. Dwudniowy Szczyt Inicjatywy Trójmorza, czyli nowego pomysłu na zwiększenie jedności europejskiej w ramach UE

 

– Trójmorze jest szansą dla krajów regionu do pokonania barier infrastrukturalnych i dostrzeżenia wzajemnej atrakcyjności rynków. Dotąd Europa rozwijała się, inwestując przede wszystkim w oś Wschód-Zachód, dlatego dziś kluczowym filarem rozwoju  jest budowanie spójności regionu od Bałtyku po Adriatyk i Morze Czarne, czyli oś Północ-Południe – mówił Andrzej Duda.

 

W sierpniu 2016 roku w Dubrowniku pod hasłem „Wzmacnianie Europy: budowanie połączeń między Północą i Południem” prezydenci i reprezentanci państw Inicjatywy Trójmorza oraz m.in. Chin obradowali na dwudniowym szycie, w trakcie którego przyjęto wspólną deklarację powstania platformy. Podkreślono w niej, m.in. że Inicjatywa Trójmorza jest, w ramach określonych projektów, otwarta na partnerstwo z zainteresowanymi państwowymi lub biznesowymi podmiotami z całego świata, respektującymi fundamentalne wartości i zasady Unii Europejskiej".

 

 

 

W 2017 r., wraz z Prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović, Andrzej Duda był gospodarzem Szczytu Trójmorza w Warszawie. Uczestniczył także w otwarciu Forum Regionów Trójmorza. W tym formacie prezydenci spotkali się również w Słowenii, gdzie podczas IV szczytu IT została przyjęta deklaracja pogłębiająca współpracę regionalną

– Rezultaty Trójmorza chcemy mierzyć nie w liczbie wzajemnych spotkań i podpisanych deklaracji, ale w kilometrach nowych dróg, zmodernizowanych gazociągów czy kwotach wydanych na inwestycje — mówił Andrzej Duda podczas IV Szczytu IT w Lublanie w 2019 r.

 

Wśród sukcesów Inicjatywy Trójmorza wymienić można: 

 

♦ Polska w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Na kandydaturę Polski jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ oddało swój głos 190 państw. Wybór poprzedziła intensywna kampania, którą Prezydent Andrzej Duda prowadził zabiegając o poparcie podczas spotkań z przywódcami państw ONZ. Rozmawiał w tej sprawie m.in. z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem

 

Niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ to nie tylko prestiż, ale i ważny instrument dla polskiej polityki zagranicznej. Funkcja ta umożliwiała też Polsce udział w głównych debatach dotyczących spraw pokoju i bezpieczeństwa na świecie. Andzej Duda uczstniczył m.in. w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, któremu przewodniczył Prezydent USA

 

Ogromne poparcie dla kandydatury do RB ONZ pokazuje silną pozycję Polski – mówił po ogłoszeniu wyników Prezydent Andrzej Duda. 

 

 

♦ 20 lat w NATO i 15 w UE

W 2019 roku przypadły dwie ważne rocznice związane z obecnością Polski na arenie międzynarodowej: 20. rocznica przystąpienia do Paktu Północnoatlantyckiego oraz 15. rocznica wejścia do Unii Europejskiej. 

 

 

Podczas 5-letniej kadencji Andrzej Duda uczestniczył w wielu międzynarodowych szczytach i spotkaniach światowych przywódców. Poza wymienionymi wyżej spotkaniami w ramach formatu Trójmorza, były to między innymi: 

♦ Szczyt przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej: PolskaWęgrySłowacjaCzechy

♦ Szczyt Państw Grupy Arraiolos: NiemcyBułgariaMaltaŁotwaGrecja

♦ Spotkania Przywódców państw NATO: WarszawaBrukselaBrukselaLondyn 

♦ Szczyt Klimatyczny COP24 w Katowicach

♦ Szczyt przywódców państw Bukaresztańskiej Dziewiątki: WarszawaKoszyce. Andrzej Duda przyjął w Warszawie także ministrów obrony państw tego formatu

♦ Szczyt procesu Brdo-Brijuni w Tiranie

♦ Szczyt Bałkanów Zachodnich

 

 

 

 

♦ Polityka Wschodnia

 

Ważne miejsce w działaniach Prezydenta Andrzeja Dudy od początku kadencji zajmowała polityka wschodnia, zwłaszcza w wymiarze bezpieczeństwa. Szczególną rolę w jego polityce odgrywały Ukraina i Gruzja – państwa, które w ostatnich latach padły ofiarą rosyjskiej agresji. Polska konsekwentnie wspiera europejskie i euroatlantyckie aspiracje tych państw, zarówno na arenie międzynarodowej, jak i we współpracy dwustronnej.

 

 

 

Pierwsza wspólna wizyta prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy w dowództwie wielonarodowej polsko-litewsko-ukraińskiej brygady w Lublinie. LITPOLUKRBRIG pełni ważną rolę, m.in. integrując siły zbrojne Ukrainy z siłami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 

 

 

 

BEZPIECZEŃSTWO RP

 

♦ Zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP

Wśród priorytetów Prezydenta dotyczących Sił Zbrojnych RP znalazły się przede wszystkim:

 

♦ Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP

12 maja 2020 r. Prezydent Andrzej Duda zatwierdził nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego RP. Jej głównym celem jest budowa silnego państwa, odpornego na zagrożenia o różnicowanym charakterze, militarnym, jak i pozamilitarnym (m.in. katastrofy infrastrukturalne, naturalne, epidemiczne czy związane z funkcjonowaniem w cyberprzestrzeni).

 

 

 

 Budowanie pozycji Polski w NATO i wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu

Sojusz Północnoatlantycki, jako jeden z zewnętrznych filarów bezpieczeństwa RP, stał się ważnym polem aktywności międzynarodowej Andrzeja Dudy, którego działania doprowadziły do wzrostu znaczenia Polski w NATO. 

 

Jednym z najbardziej pamiętnych momentów pierwszych pięciu lat prezydentury był Szczyt NATO w Warszawie i jego – przełomowe dla bezpieczeństwa Polski, ale także państw bałtyckich, i przyszłości całego Sojuszu – decyzje. Przyjęto zobowiązanie o ustanowieniu w Polsce i w państwach bałtyckich wysuniętej obecności wojsk NATO w postaci czterech batalionowych grup bojowych.

 

Równocześnie ze Szczytem NATO została także przypieczętowana decyzja amerykańska o rotacyjnym rozmieszczeniu w naszym regionie brygady pancernej armii amerykańskiej, dla której Polska stała się centrum dowodzenia i hubem logistycznym.

 

 

 

Zacieśnianie współpracy Sił Zbrojnych RP w ramach NATO odbywało się przede wszystkim w ramach nowych misji sojuszniczych w Polsce i Państwach Bałtyckich (eFP) oraz Rumunii (tFP), a także w ramach wspólnych ćwiczeń wojskowych związanych z obecnością sił sojuszniczych w Polsce, m.in. Anakonda-16Dragon-17 czy Defender-Europe 20.

 

 
 

Andrzej Duda wielkokrotnie spotykał się także z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. 

 

 

 Zgodnie z wytycznymi, które wspólnie przyjęliśmy w NATO, Polska podnosi też swoje wydatki na obronność. Jako Prezydent Rzeczypospolitej podpisałem w ubiegłym roku ustawę gwarantującą stopniowy wzrost tych wydatków z obecnych 2 proc. PKB do 2,5 proc. w roku 2030– przypominał Andrzej Duda w 2018 roku podczas posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

 

 

♦ NATOweek

Z  okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego z inicjatywy Prezydenta przygotowane zostały tygodniowe obchody pod hasłem NATO Week, w ramach których Prezydent odwiedził polskich i sojuszniczych żołnierzy na poligonach w ŻaganiuOrzyszu oraz Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie.

 

W ramach NATOweek Prezydent wręczył także nominacje na pierwsze stopnie generalskie i jeden admiralski, wspólnie z prezydentami Czech, Węgier i Słowacji wziął udział w rocznicowych uroczystościach w Pradze, a w Warszawie spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

 

 

 

 

♦ Europejska polityka obronna

W czasie kadencji Prezydenta Andrzeja Dudy utworzono nowe instrumenty służące europejskiej obronności. Mowa w szczególności o Stałej Współpracy Strukturalnej (PESCO) oraz Europejskim Funduszu Obronnym (EDF). Prezydent opowiadał się za aktywną i konstruktywną rolą Polski w ich kształtowaniu.

 

♦ Bukaresztańska Dziewiątka

Formalna współpraca w ramach Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9) została ustanowiona przez prezydentów Polski oraz Rumunii bezpośrednio przed szczytem NATO w Warszawie. Jej celem było wzmocnienie głosu państw wschodniej flanki NATO oraz wypracowanie wspólnych decyzji przedstawianych następnie na sojuszniczym forum.

 

Wspólnie udowadniamy naszym partnerom, że państwa Europy Środkowej i Wschodniej są zdolne wziąć odpowiedzialność nie tylko za swój region, ale również aktywnie przyczyniać się do zapewniania bezpieczeństwa zachodnich Sojuszników – mówił Prezydent RP, podsumowując spotkanie B9 w 2018 r. 

 

 

 

♦ ONZ i powrót do misji „błękitnych hełmów”

Z inicjatywy Prezydenta w listopadzie 2019 r. – po dziesięciu latach nieobecności – żołnierze Wojska Polskiego powrócili do pełnienia służby w ramach misji pokojowej UNIFIL w Libanie, kontynuując kilkudziesięcioletnie tradycje służby polskich żołnierzy w „błękitnych hełmach”. Polski Kontyngent Wojskowy Liban liczy obecnie ponad 200 żołnierzy.

 

♦ Modernizacja i przemysł obronny

Prezydent angażował się w szereg przedsięwzięć związanych z funkcjonowaniem przemysłu obronnego. Czterokrotnie był gościem Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, podczas których odwiedził kilkadziesiąt stoisk – w większości polskich – przedsiębiorstw z branży zbrojeniowej. Przy tej okazji rozmawiał z przedstawicielami największych koncernów i małych firm, zapoznając się z problemami całego sektora. Co roku podczas kieleckiego MSPO Prezydent nagradzał produkty służące podniesieniu bezpieczeństwa polskich żołnierzy.

 

 

 

♦ Spotkania z żołnierzami

W minionch 5 latach odbyło się około 100 spotkań Prezydenta z żołnierzami w ramach wizyt na poligonach, w jednostkach wojskowych, najwyższych dowództwach, podczas wojskowych uroczystości czy roboczych spotkań w Pałacu Prezydenckim i BBN. Szczególne znaczenie miało aż sześć wizyt w Polskich Kontyngentach Wojskowych (KuwejtAfganistanŁotwaRumuniaBośnia i Hercegowina oraz Sycylia), podkreślających wagę przykładaną przez Prezydenta do współpracy sojuszniczej w ramach misji zagranicznych. 

 

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP spotkał się także z żołnierzami Wojsk Specjalnych – m.in. odwiedził jednostkę GROM oraz wizytował Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie. Z pilotami Sił Powietrznych z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku spotkał się w Kuwejcie, natomiast z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej – w Nowej Dębie.

 

 

 

♦ Weterani oraz podwyżki dla żołnierzy

Prezydent przygotował nowelizację ustawy o weteranach misji, a także uhonorował żołnierzy biorących udział w obronie ratusza w irackiej Karbali. Prezydent podpisał ponadto rozporządzenie zwiększające uposażenia dla żołnierzy.

 

 

 

♦ Trzech prezydentów w polsko-litewsko-ukraińskiej brygadzie

Po raz pierwszy prezydenci Polski, Litwy oraz Ukrainy wspólnie odwiedzili znajdujące się w Lublinie dowództwo wielonarodowej brygady tworzonej przez żołnierzy trzech państw.

 

 

♦ Ćwiczenie KRAJ 19

Z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy po raz pierwszy od 15 lat odbyło się ćwiczenie systemu obronnego pod kryptonimem KRAJ 19. Najważniejsze osoby w państwie na niejawnym spotkaniu doskonaliły procedury postępowania i reagowania na wypadek kryzysu i wojny.

 

 

♦ Cyberbezpieczeństwo

Jednym z istotnych elementów Prezydentury Andrzeja Dudy, ujętych także w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP z 2020 r. jest bezpieczeństwo cyberprzestrzeni. Od 2015 r. eksperci Biura Bezpieczeństwa Narodowego angażują się w inicjatywy służące poprawie polskiego cyberbezpieczeństwa, współpracując m.in. z Ministerstwem Cyfryzacji, Ministerstwem Obrony Narodowej, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Państwowym Instytutem Badawczym NASK.

 

♦ Odprawa Kierownicza MON i SZ RP

Po raz pierwszy w Pałacu Prezydenckim odbyła sie odprawa Kierowniczej Kadry Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP, podczas której Prezydent podsumował mijający rok oraz przedstawił najwyższym dowódcom wojskowym 17 rekomendacji dotyczących dalszego zwiększania bezpieczeństwa państwa.

 

 

 Pomoc dzieciom poległych

W ramach programu „Dorastaj z Nami” dzieci funkcjonariuszy służb publicznych, którzy polegli lub zostali ranni w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, odebrały stypendia z rąk Pary Prezydenckiej.

 

 

 

 

DYPLOMACJA GOSPODARCZA

 

 

Podczas wizyt zagranicznych Prezydent konsekwentnie prowadził także dyplomację gospodarczą, pomagając krajowym inwestorom znaleźć rynki zbytu dla ich towarów i usług. Dyplomacji gospodarczej służyły m.in. wizyty w USA, Meksyku, Chinach, Wietnamie, Etiopii i Australii i Nowej Zelandii. Każdej większej wizycie zagranicznej Prezydenta towarzyszyły komponenty biznesowe m.in. fora, spotkania z inwestorami oraz polskimi przedsiębiorcami za granicą. 

 

♦ Forum Ekonomiczne w Davos

Andrzej Duda od 2018 r. trzykrotnie uczestniczył w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, gdzie oprócz rozmów z szefami rządów i państw, odbył szereg spotkań z przedstawicielami biznesu. Zainaugurował również otwarcie Polish House – pierwszego w historii polskiego pawilonu na WEF. 

 

 

Podczas wizyty w Wietnamie Prezydent wziął udział w uroczystym otwarciu Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Ho Chi MinhWraz z Prezydentem Tran Dai Quangiem otworzył także Polsko-Wietnamskie Forum Gospodarcze, w którym uczestniczyło przeszło 60 przedsiębiorców z Polski i 120 z Wietnamu.
 
W Atenach, z udziałem Andrzeja Dudy, odbyło się Grecko-Polskie Forum Innowacji i Zielonych Technologii, podczas którego polski Prezydent zachęcał przedsiębiorców z obu krajów do zacieśniania więzi gospodarczych.
 

W Meksyku podpisane zostło kilkunaście umów gospodarczych m.in. o współpracy gospodarczej, wspieraniu wzajemnych inwestycji, wzajemnym kredytowaniu inwestycji, współdziałaniu BGK, PAIH z ich meksykańskimi odpowiednikami, w tym pomiędzy polskim Ministerstwem Rozwoju i Finansów a Ministerstwem Gospodarki Meksyku, Polską Agencją Kosmiczną a Meksykańską Agencją Kosmiczną, Polską Agencją Inwestycji i Handlu a Meksykańską Agencją Promocji Inwestycji ProMexico, otwarto też Zagraniczne Biuro Handlowe PAiH.

 

 
 
Otwarcie rynku chińskiego na polskie produkty, rozwój handlu i inwestycji infrastrukturalnych - to efekt wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach, a następnie rewizyty w Polsce Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Chin Xi Jinpingapodczas której przywódcy obu państw podpisali oświadczenie w sprawie ustanowienia wszechstronnego strategicznego partnerstwa między RP a ChRL. Równolegle polskie i chińskie firmy zawarły szereg umów dwustronnych.
 

 

Innowacyjna gospodarka była tematem rozmów podczas Forum Gospodarczego w stolicy Finlandii. W Helsinkach na Uniwersytecie Aalto Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami polskich i fińskich start-upów. Do Finlandii razem z Prezydentem przyjechali młodzi polscy przedsiębiorcy w dziedzinie nowoczesnych technologii, w ramach organizowanego przez Pałac Prezydencki projektu ,,Startupy w Pałacu". Pobudzenie współpracy gospodarczej było także celem wrześniowej wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy w Kazachstanie.  
 
Prezydent zapraszał na misje gospodarcze także młodych twórców polskich start-upów. Dostali oni szansę pokazania siebie i swoich pomysłów w czasie wizyty Prezydenta w Izraelu - centrum kreatywnej przedsiębiorczości. Gdy Andrzej Duda przebywał z wizytą w Szwecji, młodzi przedsiębiorcy wzięli tam udział w forum dotyczącym innowacyjności. Szwajcaria to z kolei m.in. siedziba Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN pod Genewą, gdzie pracuje wielu naukowców i inżynierów wykształconych na polskich uczelniach. Spotkanie z nimi było ważnym punktem programu wizyty w tym kraju. Na innowacje, nowoczesne technologie stawia też Singapur. Wizyta prezydenta Tony Tan Kenga Yamy w Warszawie była doskonałą okazją do zacieśnienia kontaktów gospodarczych.
 
Podczas podróży do Australii w sierpniu 2018 r. Prezydent otworzył w Sydney Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz zainaugurował Polsko-Australijskie Forum Energetyczne. Dyplomacji ekonomicznej poświęcone były także spotkania podczas wizyty w Nowej Zelandii.
 

 

 

♦ Spotkania z amerykańskim biznesem i współpraca gospodarcza 

Dyplomacja gospodarcza stanowiła jeden z priorytetów polityki zagranicznej Prezydenta Dudy wobec USA, rozumianej m.in. jako promocja polskiej gospodarki, wspieranie ekspansji gospodarczej polskich przedsiębiorców oraz zachęcanie zagranicznych inwestorów do ulokowania kapitału w naszym kraju. Stąd szereg spotkań z amerykańskim biznesem zarówno w Polsce, jak i podczas licznych wizyty w USA.

 

To m.in. forum przedstawicieli amerykańskiego biznesu, zorganizowanego przez U.S. Chamber of Commerce, spotkanie z przedstawicielami największych amerykańskich funduszy inwestycyjnych, otwarcie Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Nowym JorkuTygodnia Biznesu i Innowacji w Nevadzie. Andrzej Duda spotkał się także w Dolinie Krzemowej z przedstawicielami takich firm jak: IBM, Microsoft, Cisco, Visa, Oracle czy Facebook. Odwiedził również główną siedzibę Google. Andrzej Duda otworzył tam również Polsko-Amerykańskie Forum Nowych Technologii. W czewcu 2020 r. w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Andrzeja Dudy z przedstawicielami amerykańskiego biznesu w Polsce.

 

 

 

 

 

WSPARCIE PRZEDSIĘBIORCÓW 

 

♦ Rada ds. Przedsiębiorczości. Wsparcie i rozwój polskiej przedsiębiorczości to jeden z fundamentów prezydentury Andrzeja Dudy. To między innymi z tego powodu w maju 2019 r. Andrzej Duda powołał konsultacyjno-doradczą Radę ds. Przedsiębiorczości. To cenne forum wymiany doświadczeń między środowiskiem naukowym – ekspertami z dziedziny gospodarki i zarządzania, a praktykami biznesu – prezesami polskich przedsiębiorstw, które odniosły sukces.

 

 

W ramach Rady eksperci i praktycy dyskutują m.in. o sytuacji na rynku pracy, ochronie mniejszościowych inwestorów w spółkach, sposobach wspierania eksportu, a ostatnio o sytuacji w gospodarce, branży transportowej i rolnictwie w dobie pandemii. 

 

 

♦ Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP. Wyrazem poparcia dla krajowej przedsiębiorczości i najlepszych polskich przedsiębiorstw, wynalazców oraz instytutów naukowo-badawczych jest doroczna nagroda wręczana przez Andrzeja Dudę podczas Kongresu 590 w podrzeszowskiej Jasionce.


– Każda z Państwa firm może być wzorem dla innych. Jesteście Państwo ludźmi niezwykle ambitnymi, którzy we wspaniały sposób rozwijają Polskę – mówił Prezydent RP podczas ubiegłorocznego kongresu do szefów wyróżnionych firm.

 

 

♦ „Startupy w Pałacu”. To projekt, który ma na celu wsparcie innowacyjnych polskich firm w poszukiwaniu możliwości rozwoju, w tym ewentualnych inwestorów, partnerów biznesowych i nowych rynków zbytu.

 

– Państwo powinno administracyjnie i finansowo wspierać młode, polskie firmy – mówił podczas pierwszej edycji akcji Prezydent Andrzej Duda.

 

Niedługo po pierwszej edycji akcji Kancelaria Prezydenta RP nawiązała współpracę ze start-upem, który zaprezentował się na scenie w Pałacu Prezydenckim. To firma Migam, która stworzyła aplikację dla osób głuchych.

 

 

 

Podczas dwóch pierwszych edycji projektu 20 polskich startupów prezentowało swe pomysły na biznes, pół roku później dyskutowano o szansach na rynkach międzynarodowych „Startupy w Pałacu_GLOBAL”, podczas kolejnej edycji przedstawiciele polskich firm przedstawiali doświadczenia we współpracy młodymi firmami „Startupy w Pałacu_KOOPERACJA”, piąta edycja poświęcona była zaś możliwościom otwarcia się na rynki zagraniczne „Startupy w Pałacu_EKSPANSJA”

 

♦ Polska Wystawa Gospodarcza to jedna z inicjatyw gospodarczych Prezydenta Andrzeja Dudy będąca wyrazem uznania dla dorobku najlepszych polskich przedsiębiorstw i ich wkładu w rozwój polskiej gospodarki.

Zapowiedź Wystawy miała miejsce w 2018 roku na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, a w ramach kontynuacji projektu w 2020 roku w Stalowej Woli – podczas wydarzenia „Od COP do Gospodarki 4.0” – zaprezentowano flagowe produkty Wystawców PWG.

 

 

 

♦ Technologie przyszłościTo kolejny prezydencki projekt mający służyć wsparciu innowacyjnej gospodarki. W Pałacu Prezydenckim dyskutowano już o polskim udziale w rozwoju biotechnologiielektromobilności oraz podboju kosmosu. Dyskusja o przemyśle kosmicznym stała się okazją zaprezentowania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rakiety Bursztyn – flagowego projektu Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa.

 

 

♦ „Perspektywy dla rozwoju Internetu Rzeczy – Samorząd Przyszłości” to najmłodsze przedsięwzięcie Prezydenta RP. Podczas cyklu konferencji w całym kraju prezentowano ofertę przedstawiającą sposoby finansowania inicjatyw służących efektywnej transformacji cyfrowej w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem finansowania inteligentnych miast (ang. smart cities) i inteligentnych wsi (ang. smart villages). 

 

 

   

 

 

 

SPOTKANIA Z RODAKAMI

 

 

♦  Andrzej Duda odwiedził wszystkie powiaty w Polsce. W wielu miejscach był jako pierwszy Prezydent Polski.

 

Podczas spotkań z mieszkańcami mówił o ważnych i aktualnych problemach. Dzielił się polskimi sukcesami, odpowiadał na obawy mieszkańców i odnosił się do spraw lokalnych. Często powtarzał, to co dla niego najważniejsze: Chciałbym, żeby kiedy będę kończył kadencję Polakom, polskim rodzinom żyło się lepiej, niż kiedy ja zaczynałem. To ważne zdanie padło w czasie wielu spotkań Prezydenta w powiatach.  

 

 

 

 

 

W listopadzie 2019 r. spotkaniem z mieszkańcami powiatu gryfickiego Andrzej Duda zamknął serię wizyt we wszystkich polskich powiatach. – Bardzo chciałem spotkać się z moimi Rodakami na miejscu – tam, gdzie oni mieszkają, gdzie żyją, w ich rzeczywistości. Spotkać się, a czasem zderzyć się z ich problemami, troskami, z tym, co na co dzień leży im na sercu; żeby oni mi powiedzieli, czego oczekują, jakiej chcieliby Polski – mówił. 

 

Podczas spotkań z Rodakami Prezydent zapewniał: – Ważne jest to, żeby państwo pamiętało o obywatelach, a także żeby obywatele czuli, że państwo o nich pamięta.

 

  

 

 

 

 

– Chcę, żeby Polakom żyło się coraz lepiej – przekonywał Andrzej Duda w Lubartowie (woj. lubelskie), ogłaszając, że będzie ubiegał się o reelekcję.

 

 

A już po wyborach, podczas wizyty w Odrzywole, Prezydent – dziękując za oddane na niego głosy – podkreślał:  Będę się starał czynić wszystko, by po pięciu latach jak najwięcej moich rodaków mówiło, że Andrzej Duda jest Prezydentem wszystkich Polaków.

 

 

 

 

 

WIZYTY KRAJOWE 

 

♦  350 wizyt krajowych, ponad 270 wydarzeń na terenie Warszawy. 

 

♦ Prezydent odwiedzał nowoczesne polskie przedsiębiorstwa, wielkie inwestycje oraz mniejsze, rodzinne firmy.

 

– Chcemy nadal realizować wielkie inwestycje, a nie z nich rezygnować, bo to właśnie one są siłą napędową gospodarki – powiedział Prezydent, który razem z Premierem i szefem MGMiŻŚ zwiedził teren inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej. Uczestniczył także w konferencji „CPK. Od słów do czynów”.

 

 

 

W tym roku Andrzej Duda odwiedził m.in. Lechpol ElectronicsCentrum Badawczo-Rozwojowe KB Folie Polska sp. z o.o., siedzibę spółki Solbet

 

 

 

Prezydent był też w Katowicach, gdzie przedstawiciele władz samorządowych oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń podpisali list intencyjny ws. budowy HUB-a technologiczno-gamingowego w tym mieście.

 

 

 

 

W czasie swojej kadencji  Prezydent wizytował wiele przedsiębiorstw. Odwiedził m.in. fabrykę pojazdów elektrycznych MELEX w Mielcu, Wielton S.A., ANWIL S.A.HASCO-LEK S.A.wielokrotnie nagradzany Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Płatek”Rozmawiał z pracownikami przedsiębiorstwa Plastica sp. w Kowalewie PomorskimWziął też udział w uroczystości podpisania umowy o dofinansowanie rozbudowy Terminalu LNG w ŚwinoujściuBył też z wizytą w Geotermii Podhalańskiej.

  

 

 

♦ Prezydent brał udział w uroczystościach Barbórkowych, jak również w tradycyjnym spotkaniu górników – tzw. Karczmie PiwnejW Pałacu Prezydenckim spotkał się z członkami Komisji Krajowej „S” z okazji jubileuszu 40-lecia powstania Związkubył również na Zjeździe Delegatów NSZZ „Solidarność”35-leciu NSZZ Solidarność 

 

 

 

 

Andrzej Duda wspólnie z góralami z całego świata uczestniczył w obchodach 100. rocznicy powstania Związku Podhalan oraz XI Międzynarodowym Forum Górskim Wziął też udział m.in. w  XX Światowym Zjeździe Kaszubów w Luzinie.

 

 

 

 

 

SĄDOWNICTWO I PRAWO

 

  • Reforma sądownictwa

Jednym z priorytetów prezydentury Andrzeja Dudy była reforma sądownictwa, mająca na calu realizację fundamentalnej dla funkcjonowania państwa zasady równości wobec prawa.

W lipcu 2017 r., Prezydent zawetował ustawę o Sądzie Najwyższym i opracował nową reformę, uwzględniającą opinie obywateli. Wprowadziła ona m.in.  możliwość składania tzw. skargi nadzwyczajnej na prawomocne orzeczenie sądu, a w SN powołano dwie nowe izby z udziałem ławników, w tym Izbę Dyscyplinarną do postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych. Obniżono też górną granicę wieku sędziów SN do 65 lat (z możliwością przedłużenia pracy w SN przez Prezydenta RP).

 

 

Podobna idea przyświeca prezydenckiej ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Umożliwiła ona wybór 15 członków KRS przez Sejm z propozycji zgłoszonych przez wszystkie kluby poselskie. Wcześniej to uprawnienia należały do środowiska sędziowskiego.

 

  • Lepsze prawo

W ciągu pięciu lat prezydentury Andrzej Duda podpisał 1071 ustaw i 98 rozporządzeń. Skierował do Sejmu RP 36 inicjatyw ustawodawczycha do Trybunału Konstytucyjnego 11 wniosków o stwierdzenie niezgodności ustaw z Konstytucją RP (dane pochodzą z 3 sierpnia 2020 r.)

 

♦ Wśród ponad trzydziestu prezydenckich ustaw, które weszły w życie, są m.in.: ustawa o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19, ustawa o Polskim Bonie Turystycznym, ustawa o Narodowej Strategii Onkologicznej,  ustawa o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznychustawa o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej oraz ustawy o Służbie Więziennejzmiana ustawy Kodeks spółek handlowychustawa o zmianie ustawy o weteranach działań poza granicami państwaustawa o zmianie ustawy Kodeks cywilny, ustawa o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, nowelizacja ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy, ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tzw. ustawa ws. obniżenia wieku emerytalnego), nowelizacja ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, w którym Prezydent zaproponował m.in. aby świadczenie z programu 500+ nie wpływało na wysokość alimentów, nowelizacja kodeksu wykroczeń, która miała na celu wyeliminować nieuzasadnione blokowanie numerów ratunkowych, pierwsza inicjatywa legislacyjna z zakresu oświaty polonijnej, nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczejustawa o zmianie ustawy Kodeks pracy zwiększająca ochronę pracownika oraz pozwalająca na uzyskanie świadectwa pracy na drodze sądowej oraz ustawa o zmianie ustawy o usługach płatniczych, wprowadzająca możliwość odzyskania pieniędzy przelanych na błędny numer rachunku bankowego.

Także z inicjatywy Prezydenta zmieniono kodeks karny tak aby prawo lepiej chroniło przed przemocą dzieci oraz osoby nieporadne ze względu na wiek lub stan zdrowia. Dzięki wprowadzonym zmianom sądy w sprawach karnych będą musiały sprawdzać, czy w wyniku przestępstwa nie ucierpiało dziecko; jeśli tak, wymierzona kara powinna być surowsza.

Od 2019 r. obowiązuje też prezydencka nowela ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnejDzięki nowym przepisom z tego rodzaju świadczenia skorzystać może każdy, kto zdeklaruje, że nie jest w stanie ponieść kosztów pomocy odpłatnej.

 

 

♦ Parlamentarzyści pracują jeszcze nad:

projektem zmiany Konstytucji RPzakładającym, że nie będzie możliwa adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym, projektem zmian w Prawie oświatowym, który jednoznacznie przesądza, że działalność organizacji pozarządowych prowadzona na terenie szkoły wymaga nie tylko zgody dyrekcji placówki, ale przede wszystkim rodziców, projektem ustawy o Funduszu Medycznym, projektem ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom zesłanym lub deportowanym do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w latach 1939–1956.

 

 

 

 

POLITYKA HISTORYCZNA

 

Jednymi z najważniejszych wydarzeń historycznych ostatnich lat były obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz obchody 1050-lecia Chrztu Polski.

 

♦ Uroczystość pośmiertnego nadania Orderów Orła Białego 25 wybitnym Polakom, wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”, Msza Święta, inauguracja „Festiwalu Niepodległa” oraz Marsz ulicami Warszawy „Dla Ciebie Polsko” – to niektóre z punktów programu głównych obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości, które odbyły się 11 listopada 2018 r. z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Małżonki. Jednak stulecie odzyskania niepodległości świętowaliśmy razem z Parą Prezydencką przez cały rok. Na terenie Polski zorganizowano tysiące spotkań i uroczystości z okazji tej wyjątkowej rocznicy. Wiele z nich Prezydent objął Patronatem Narodowym, a część osobiście zainaugurował. 

 

 
 

 

Przy Prezydencie RP został powołany specjalny Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Z inicjatywy Andrzeja Dudy w życie weszła ustawa dotycząca tej szczególnej rocznicy. 

 

Z inicjatywy Kancelarii Prezydenta w trasę po Polsce wyruszyło Mobilne Muzeum Multimedialne wyposażone w urządzenia najnowszej generacji, setki archiwalnych fotografii i dokumentów, fragmenty historycznych filmów, hologramy, nowoczesne animacje i interaktywne aplikacje tworzą fascynującą narrację poświęconą Niepodległej, zapraszając zwiedzających do wspólnej wędrówki w czasie i przestrzeni. 

 

Para Prezydencka przekazała w tym czasie biało-czerwone flagi do wszystkich polskich samorządów. Łącznie rozesłano 43 500 przesyłek.

 

Kolejna propozycja Prezydenta RP to Polska Wystawa Gospodarcza – podróż przez minione sto lat polskiej myśli technicznej i technologicznej. Jej pierwszy etap (wrzesień-październik 2018) zaprezentowano w specjalnym pawilonie na pl. Piłsudskiego w Warszawie i był to tylko wstęp do właściwej wystawy. Na główną odsłonę PWG zapraszamy w połowie 2019 r. na błonia PGE Narodowy w Warszawie.

 

W Pałacu Prezydenckim zaprezentowano cyfrową wersję czcionki Brygada 1918, upamiętniającej Legiony Marszałka Józefa Piłsudskiego i II Rzeczpospolitą. Zdigitalizowana czcionka jest wykorzystywana m.in. w pismach Kancelarii Prezydenta RP. Każdy może ją również bezpłatnie pobrać TUTAJ. Z inicjatywy Kancelarii Prezydenta RP, we współpracy z Archiwum Akt Nowych, wydana została specjalna edycja ,,Kalendarza Niepodległości” - reprint publikacji z 1939 r. 

 

  

 

Z jubileuszem związana jest jedna z inicjatyw legislacyjnych Prezydenta – ustawa o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej NiepodległościAndrzej Duda wręczył go dotychczas 28 wybitnym osobistościom. 

 

W Dworku Prezydenta RP w Ciechocinku otwarta została wystawa „Niepodległa. Ojcowie Niepodległości” a fasadę Pałacu przy Krakowskim Przedmieściu w weekendy rozświetlała okolicznościowa iluminacja. Pałac był również podświetlony z okazji rocznic związanych z Ojcami Niepodległości. Tak było m.in. w 144. rocznicę urodzin Wincentego Witosa, 145. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego czy 77. rocznicę śmierci Ignacego Jana Paderewskiego.

 

W siedzibie Prezydenta RP na ścianach zawisły w tym roku obrazy z najpiękniejszymi pejzażami w sztuce polskiej oraz ekspozycja fotografii „W drodze do Niepodległości” a w Belwederze odbyło się łącznie osiem debat historyków zorganizowanych przez KPRP we współpracy z IPN.

 

Andrzej Duda wziął również udział w obchodach związanych z wymarszem legendarnej kadrówki, która dała początek Legionom PolskimUroczystości miały wyjątkowy charakter ze względu na obchodzony w 2018 r. jubileusz niepodległości.

 

 

 

♦ – Czcimy i składamy wielki hołd wszystkim ofiarom II wojny światowej, chylimy głęboko czoła i z wdzięcznością całujemy ręce kombatantów – powiedział Prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbyły się w Warszawie z udziałem przedstawicieli 40 delegacji zagranicznych, w tym Prezydenta Niemiec i Wiceprezydenta USA.

 

 

 

Tego samego dnia, nad ranem, Prezydenci Polski i Niemiec wspólnie oddali hołd ofiarom wojny w Wieluniu, jednym z pierwszych polskich miast zbombardowanych 1 września 1939 r.

 

 

 

♦ Jednym z głównych punktów trwających kilka dni w Wielkopolsce centralnych uroczystości Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski było Zgromadzenie Narodowe. Prezydent w wygłoszonym tam orędziu podkreślił, że chrzest Mieszka I to najważniejsze wydarzenie w dziejach państwa i narodu, a my mamy obowiązek strzeżenia fundamentów naszej tradycji.

 

  

♦ Co roku 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Prezydent czci pamięć o Niezłomnych między innymi przez udział w uroczystościach w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, a także wręczając odznaczenia uczestnikom tamtych wydarzeń oraz osobom pielęgnującym pamięć i upowszechniających wiedzę o Żołnierzach Wyklętych. 

Z inicjatywy Prezydenta 15 sierpnia 2016 na GNŻ odsłonięta została pierwsza, 10 listopada 2016,  druga tablica poświęcona Żołnierzom Niezłomnym. Prezydent wziął również udział w uroczystych pogrzebach Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. Andrzej Duda odwiedził także kwaterę Ł"  tzw. Łączkę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. 

 

 

 

♦ Ponadto Pałac Prezydencki jest miejscem, w którym regularnie odbywały się uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych członkom rodzin ofiar systemu komunistycznego. Łącznie wręczono 117 not identyfikacyjnych.

 

 

♦ Realizując politykę historyczną, Andrzej Duda nie tylko dbał o upamiętnianie wydarzeń, lecz także zachowywał pamięć o żyjących bohaterach. Z inicjatywy Prezydenta zostały zapewnione dodatkowe świadczenia dla osób zesłanych na Sybir, a członkowie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP mogą być zwolnieni z obowiązku wnoszenia przez nich opłat za pobyt w domu pomocy społecznej.

 

♦ W Pałacu Prezydenckim odbyły się uroczyste obchody 40. rocznicy utworzenia Komitetu Obrony Robotników. Andrzej Duda doceniał również rolę cichych bohaterów opozycji demokratycznej z czasów PRL i przywracał pamięć o ich postawie i działaniach. Pamięta o kobietach represjonowanych, internowanych i więzionych w czasie stanu wojennego, uczestnikach Ogólnopolskiego Strajku Chłopskiego z 1981 roku czy działaczach Studenckiego Komitetu Solidarności, Niezależnego Zrzeszenia StudentówFederacji Młodzieży WalczącejSolidarności czy Solidarności Walczącej. Prezydent podpisał także nowelizację ustawy przyznającą 400 zł miesięcznie działaczom opozycji.

 

Honorowym patronatem Prezydenta RP został objęty projekt „Archiwa przełomu 1989-1991”, którego efektem jest udostępnianie w internecie kopii cyfrowych dokumentów i materiałów ikonograficznych z pierwszych lat transformacji ustrojowej, politycznej i gospodarczej.

 

A z okazji 30. rocznicy obrad Okrągłego Stołu w Pałacu Prezydenckim odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „Jak upadał komunizm. Rok 1989 w Europie Środkowo-Wschodniej”.

 

 

 

♦ Z inicjatywy Prezydenta dzień 24 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów. Prezydent wspierał inicjatywy zmierzające do oddania hołdu tym, którzy w czasie niemieckiej okupacji, narażając życie swoje i bliskich, ratowali Żydów. Dlatego m.in. uczestniczył w otwarciu Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej, mianował pośmiertnie na stopień generała brygady Jana Karskiego, zorganizował w Pałacu Prezydenckim specjalny pokaz filmu „Stella” z udziałem Stelli Zylbersztajn-Tzur czy uhonorował odznaczeniami państwowymi osoby ratującye Żydów w czasie II wojny światowej.

 

 

Przywracanie pamięci o 1000-letnim współistnieniu Polaków i Żydów na ziemiach polskich było ważnym elementem polityki pamięci realizowanej przez Andrzeja Dudę. Prezydent złożył wizytę w Izraelu, gdzie wygłosił przemówienie w Yad Vashem  Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu, przyznał Order Orła Białego byłemu ambasadorowi Izraela w Polsce prof. Szewachowi Weissowi oraz odbył spotkania z przedstawicielami społeczności żydowskiej. Dbał również, by pamiętać o uroczystościach rocznicowych.

 

 

 

Wraz z Prezydentem Izraela Reuvenem Rivlinem Andrzej Duda wziął udział w Marszu Żywych na terenie byłego obozu KL Auschwitz-Birkenau. Przywódcy, razem z Ocalonymi i młodzieżą żydowską, przeszli trzykilometrową drogę spod bramy „Arbeit macht frei” w Auschwitz I  do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.

 

 Nasza wspólna obecność w tym miejscu jest znakiem i dowodem zwycięstwa życia nad śmiercią, zwycięstwa pamięci nad kłamstwem i zapomnieniem – podkreślał  Andrzej Duda. 

 

 

 

 

Wspólnie z byłymi więźniami oraz przywódcami wielu krajów Prezydent Andrzej Duda uczcił obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau

 

– W imieniu Rzeczypospolitej mam przywilej i zaszczyt ponowić zobowiązanie: zawsze pielęgnować pamięć i strzec prawdy o tym, co się tutaj wydarzyło – mówił Prezydent podczas głównej uroczystości. Dzień wcześniej razem z Pierwszą Damą spotkali się z Ocalałymi i wspólnie modlili się. 

 

  

 

Andrzej Duda przyjął również od prezydenta USA Donalda Trumpa proklamację ustanowienia 27 stycznia Narodowym Dniem Pamięci w 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz.

 

75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim przed Pomnikiem Bohaterów Getta Prezydent oddał hołd wszystkim poległym. – Powstańcy getta są bohaterami obydwu naszych narodów: Izraela, ale i Polski. Nigdy nie zapomnimy ich męstwa i odwagi – podkreślił.

 

W 50. rocznicę Marca ’68 Andrzej Duda wziął udział w obchodach tej rocznicy na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego. Tego samego dnia w Belwederze w ramach Lekcji RP Prezydent spotkał się z młodzieżą oraz uczestnikami i świadkami wydarzeń sprzed pół wieku.

 

♦ Rokrocznie Prezydent czcił także pamięć o Powstaniu Warszawskim.

– Chcę podziękować Powstańcom za przesłanie, w którym mówią: dzisiaj o te wartości, za które oddawaliśmy życie, nie trzeba walczyć, ale waszym wielkim obowiązkiem jest budować kraj tak, by trwały. W oczywisty sposób rozumiemy, że tę najważniejszą wartością jest wolna, suwerenna i niepodległa Polska. My tej wartości nigdy nie zatracimy, przyrzekam Wam to – mówił Prezydent podczas Apelu Poległych w 75. rocznicę zrywu.

 

 

 

 

Andrzej Duda odznaczył wielu uczestników tamtych wydarzeń – w tym m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski  został przyznany pośmiertnie  Krzysztofowi Kamilowi BaczyńskiemuPoprzez odwiedziny wolskich miejsc martyrologii Andrzej Duda co roku upamiętniał ofiary spośród ludności cywilnej Warszawy.

 

 

 

♦ Rok 2019 był rokiem Powstań Śląskich. Główne obchody Święta Wojska Polskiego oraz defilada odbyły się w Katowicach. Tam Prezydent RP wraz z Małżonką złożyli wieniec przed Pomnikiem Powstańców Śląskich oraz obejrzeli Defiladę „Wierni Polsce”. 

 

 

 

 

Również z tej okazji Andrzej Duda wraz z Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z przedstawicielami mieszkańców Śląska w Pałacu Prezydenckim.

 

♦ 100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. – Powstanie Wielkopolskie było i jest fundamentem odrodzonej Polski – podkreślał Prezydent w Poznaniu, gdzie uhonorował Orderami Orła Białego pośmiertnie Dowódców Powstania. Wcześniej zaś uczcił pamięć powstańców w Mosinie.

 

 

 

 

 

♦ 75. rocznicę rzezi wołyńskiej Prezydent Andrzej Duda udał się na Ukrainę, by na miejscu dokonanego tam ludobójstwa oddać hołd wszystkim ofiarom tej zbrodni. 

 

– Chciałbym, żeby każdy z Polaków, którzy zostali zamordowani i leżą w tej ziemi, odzyskał swoje imię i nazwisko – zaapelował. W czasie wizyty Prezydent podkreślał, że relacje polsko-ukraińskie muszą się opierać na prawdzie.

 

 

 

♦ 75. rocznica bitwy pod Monte Cassino– Nigdy więcej wojny, nigdy więcej ludzkiej tragedii spowodowanej przez czyjeś okrucieństwo, czyjąś żądzę władzy, potęgi, ziemi. Niech świat opiera się na wzajemnej współpracy i wzajemnym szacunku – mówił Prezydent na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele rządu, weterani – żołnierze Armii Andersa, a także prezydent Włoch Sergio Mattarella.

 

 

 

Podczas wizyty w Nowej Zelandii Prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów Marian Ceregra przekazał na ręce Andrzeja Dudy flagę polską spod Monte Cassinoktóra obecnie eksponowana jest w Sali Chorągwianej Pałacu Prezydenckiego. 

 

♦ W Wilnie Pary Prezydenckie Polski i Litwy wzięły udział w uroczystościach pogrzebowych uczestników i przywódców powstania styczniowego, których szczątki odnaleziono w ostatnich latach podczas prac archeologicznych na wileńskiej Górze Zamkowej.

 

– Spotykamy się tutaj wszyscy: Polacy, Litwini, Białorusini, Łotysze, Ukraińcy – jako ludzie wolni, reprezentanci wolnych narodów, które są gospodarzami we własnych suwerennych państwach. Łączy nas wspólnota doświadczeń i wartości, z których najważniejszą jest dla nas wszystkich wolność – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej mszy w Katedrze Wileńskiej.

 

  

 

♦ Prezydenci Polski Andrzej Duda oraz Litwy Gitanas Nausėda wzięli także udział we wspólnych obchodach 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.

 

 

♦ 450-lecie zawarcia Unii Lubelskiej. Z tej okazji Prezydenci Polski i Litwy na placu Litewskim w Lublinie złożyli wieniec przed pomnikiem upamiętniającym UL. – Duch Unii Lubelskiej nadal prowadzi nas ku pogłębianiu partnerstwa pomiędzy naszymi narodami – napisali we wspólnym oświadczeniu.

 

♦ Na zaproszenie Prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera – wraz z przywódcami Czech, Słowacji i Węgier – Andrzej Duda wziął udział w obchodach 30. rocznicy upadku muru berlińskiego. 

 

♦ Każdego 10. dnia miesiąca przed znajdującą się w pałacowej kaplicy tablicą poświęconą pamięci Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie oraz pracowników Kancelarii Prezydenta RP, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, Prezydent lub jeden z Ministrów w KPRP składał kwiaty. Andrzej Duda wziął udział w odsłonięciu Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku na pl. marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz pomnika Lecha Kaczyńskiego.

 

 

 

 

 

♦ Żołnierze Wyklęci, powstańcy warszawscy, żołnierze AK, NSZ, sybiracy, żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie mogli liczyć na uwagę i szacunek Andrzeja Dudy. Prezydent RP zdecydował m.in. o nominacji generalskiej dla płk. Ryszarda Kuklińskiego, nazywanego pierwszym polskim żołnierzem w NATO; odznaczył m.in. za wybitne zasługi dla niepodległości RP, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. „Gryf”, którego pośmiertnie mianował generałem brygady. Prezydent wspierał nowelizację ustawy o kombatantach, która zapewnia członkom Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej  prawo do noszenia munduru wraz z oznaki stopni wojskowych.

Prezydent uczestniczył w ostatnich pożegnaniach bohaterów naszej Ojczyzny. W Gdyni odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. admirała floty Józefa Unruga i Jego Małżonki śp. Zofii Unrug. Na Powązkach pożegnano zaś Ryszarda Białousa, dowódcę Batalionu „Zośka”, który zmarł w 1992 r. Argentynie.

 

 

 

70. rocznicę zamordowania Witolda Pileckiego Prezydent razem z córką rotmistrza Zofią Pilecką-Optułowicz złożył wieniec przed ścianą straceń dawnego aresztu śledczego na warszawskim Mokotowie. W 35. rocznicę śmierci Grzegorza Przemyka złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą brutalnie pobitego przez milicjantów maturzystę.  W Gdyni Andrzej Duda wziął udział w państwowym pogrzebie „Trzech Komandorów”: kontradmirałów Stanisława Mieszkowskiego i Jerzego Staniewicza oraz komandora Zbigniewa Przybyszewskiego.

 

 

 

 

♦ Spotkania z Bohaterami. Podczas wzruszającego spotkania Andrzej Duda wręczył Akt Nadania Obywatelstwa Rzeczypospolitej Polskiej Franciszkowi Jakowczykowi, żołnierzowi AK, który spędził ponad 20 lat w sowieckich łagrach. Kilka miesięcy później, już po śmierci tego bohatera naszej wolności, Prezydent nadał mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości RP. Uhonorował także Edwarda Mosberga Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP. W 2018 r. tuż przed świętami Wielkiejnocy odwiedził  w Węgrzcach pod Krakowem Tadeusza Bieńkowicza ps. Rączy, niezłomnego żołnierza okręgu nowogródzkiego Armii Krajowej. Podczas uroczystości w Pałacu nadał zaś Order Orła Białego Zofii Posmysz-Piaseckiej pisarce  i scenarzystce, więźniarce obozów koncentracyjnych Auschwitz, Ravensbrück i Neustadt-Glewe.

 

 

 

 

♦ Medalami Virtus et Fraternitas po raz pierwszy w historii Prezydent uhonorował tych, którzy nieśli pomoc polskim ofiarom zbrodni sowieckich, nazistowskich zbrodni niemieckich, zbrodni z pobudek nacjonalistycznych od 1917 do 1990 roku.

 

♦ Archiwum EissaW prezydenckiej rezydencji Belweder ten jeden z największych zbiorów dokumentujących pomoc polskich dyplomatów na rzecz Żydów zagrożonych Holokaustem podczas II wojny światowej udostępniono dla zwiedzających. Kolekcja trafiła do zbiorów Muzeum Auschwitz-Birkenau.

 

 

 

 „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”Andrzej Duda z Małżonką spotkali się z organizatorami i wolontariuszami akcjiDzięki przeprowadzanej przez ochotników inwentaryzacji nagrobków, polskie rodziny mogą odnaleźć groby swoich przodków.

 

 W ramach przeciwdziałania próbom manipulacji historią Polski, ukazały się artykuły Prezydenta RP na łamanach międzynarodowych opiniotwórczych mediów, m.in. w ramach kampanii „Opowiadamy Polskę światu 1939-2019” – w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz kampanii „Prawda, która nie może umrzeć”, z okazji 75. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz.

 

♦ W proteście przeciwko niesprawiedliwości historycznej, gdy nie przewidziano możliwości wypowiedzenia się Prezydenta Polski na Światowym Forum Holokaustu, Andrzej Duda odwołał podróż do Jerozolimy w styczniu 2020 roku.

 

 

RODZINA I POLITYKA SPOŁECZNA

 

 

Działania na rzecz rodziny. Dzięki programowi 500+ ubóstwo wśród dzieci spadło o 93%. Rozszerzenie programu również na pierwsze dziecko, bez względu na dochód. Ochrona świadczeń 500+. Wyłączenie świadczeń 500+ spod egzekucji komorniczej oraz niewliczanie do dochodu przy ustalaniu świadczenia alimentacyjnego. Program „Dobry Start” 300+ na wyprawkę dla każdego ucznia.

 

♦ Pięćset plus na każde dziecko. Prezydent podpisał nowelę ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Wsparcie w ramach rozszerzonego programu „Rodzina 500 plus” otrzymuje każde dziecko. – Ta ustawa przybliża nas do realizacji tego celu, który ja kiedyś sobie postawiłem, ubiegając się o urząd Prezydenta, żeby jakość życia zwykłej polskiej rodziny się podniosła –  podkreślił Andrzej Duda.

 

 

 

 

♦ Spotkania z rodzinami. Podczas wizyt w kraju Prezydent często spotykał się z rodzinami, które zapraszają go do wspólnego stołu. Tak było m.in. w Ptaszkowiej, gdzie Andrzej Duda odwiedził rodzinę Państwa Górków czy w Lubeni, gdzie zjadł obiad w domu Państwa Grzebyków

 

 

 

 

 – Rodzina stanowi absolutny fundament społecznego ustroju państwa podkreślił Andrzej Duda podczas debaty poświęconej rodzinie, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

 

 

Andrzej Duda docenił również zasługi matek rodzin wielodzietnych. – Jesteście Panie naszym największym dobrem narodowym – mówił  podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, gdzie gościł duże rodziny z całej Polski.

Rolą państwa jest wspierać rodziny. Od prawnej i konstytucyjnej ochrony po bieżącą pomoc w sytuacjach kryzysowych państwo powinno towarzyszyć rodzinom w codziennej egzystencji, pomagać w rozwoju i realizacji planów, zapobiegać wykluczeniu

Para Prezydencka, maj 2018 r.

 

 

 

 

 Wizyta u sześcioraczków. W krakowskim szpitalu Para Prezydencka odwiedziła nowo narodzone sześcioraczki oraz ich rodziców. Spotkała się z personelem placówki, który był zaangażowany w pierwszą taką akcję porodową w Polsce. Prezydent i Pierwsza Dama złożyli też życzenia w dniu pierwszych urodzin tych wyjątkowych maluchów.

 

 

 

Przedstawicielki grupy „STOP Dyskryminacji Samotnych Matek” zostały zaproszone przez Prezydenta do Pałacu. O problemach rodziców samotnie wychowujących dzieci dyskutowano później także w ramach sekcji Narodowej Rady Rozwoju „Polityka społeczna, rodzina” .

 

 

Działania na rzecz Emerytów. Przywrócenie niższego wieku emerytalnego. Program „Emerytura Plus” – 13 emerytura. Zapowiedź 14. emerytury. Rodzicielskie świadczenia uzupełniające – Program „Mama 4+”. Podniesienie płacy minimalnej i stawki godzinowej (17 złotych).

 

  Program „Emerytura Plus” – 13 emerytura. Dzięki podpisanej przez Prezydenta ustawie emeryci i renciści otrzymali w maju ubiegłego roku dodatkowe 1100 zł brutto. Prezydent zapowiedzial także 14. emeryturę.

 

 

 

Spotkanie Pary Prezydenckiej z małżeństwami o długoletnim stażu i ich rodzinami z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora.

 

 

DudaPomoc dla tysięcy potrzebujących. W czasie kampanii wyborczej w maju 2015 roku z inicjatywy Andrzeja Dudy, w myśl hasła „zawsze po stronie obywateli”, powstała tzw. „Dudapomoc”. Jedną z pierwszych decyzji po zaprzysiężeniu w sierpniu 2015 roku było powołanie w KPRP Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej. W ciągu ponad czterech lat działaności biuro podjęło interwencję lub udzieliło odpowiedzi w ponad 30 tysiącach spraw.
 

 

Obywatele potrzebujący profesjonalnego prawnego wsparcia stali się adresatami inicjatywy ustawodawczej Andrzeja Dudy – noweli ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej oraz niektórych innych ustaw.

 

– Główna myśl tej nowelizacji to przede wszystkim dostępność. Pomoc będzie udzielona każdemu, kto jej potrzebuje  i złoży oświadczenie, że nie stać go na to, by otrzymać normalną pomoc prawną na zasadach rynkowych – podkreślał Andrzej Duda.

 

Co roku wzrastała liczba osób korzystających z nieodpłatnej pomocy prawnej, w 2019 było ich aż 455 055.

 

 

W kwietniu 2018 roku Prezydent podpisał nowelizację ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw dotyczących kwestii tzw. „błędnych przelewów”,  mającą na celu  ułatwienie odzyskania pieniędzy, które wskutek pomyłki w numerze rachunku zostały przelane na niewłaściwy rachunek bankowy. W lipcu tego samego roku Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego.

 

Ustawa o Centrach Usług Społecznych (CUS). Prezydencka inicjatywa pozwala na skoordynowane i efektywne świadczenie usług społecznych dla obywateli przez gminy.

 

Zmiany w kodeksie pracy korzystne dla pracowników. Zmiany te dotyczą między innymi: równego traktowania pracowników, uprawnień rodzicielskich, ochrony przedemerytalnej, mobbingu, świadectw pracy

 

Niższe podatki. Zmniejszenie PIT z 18% do 17%. Zwolnienie z PIT osób przed 26 rokiem życia.

 

 

♦ Konkurs Architektoniczno-Urbanistyczny „Lider Dostępności. Podczas czterech edycji odbywającego się pod prezydenckim patronatem konkursu wyróżniono twórców przestrzeni przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 

 

 

♦  Nagroda Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „Dla Dobra Wspólnego” promuje postawy, działania i projekty obywatelskie na rzecz dobra wspólnego.W dotychczasowych czterech edycjach wyróżnieni zostali działacze społeczni i instytucje niosące pomoc potrzebującym.

 

 

W 2020 roku Prezydent wręczł po raz kolejny nagrody „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. Konkurs co roku odbywa się pod prezydenckim patronatem honorowym.

 

 

 

 

 POMOC NAJSŁABSZYM

 

 

Para Prezydencka bierze udział w licznych akcjach charytatywnych. Stałym wsparciem Prezydenta Andrzeja Dudy i jego Małżonki cieszy się 500 organizacji pozarządowych, fundacji i stowarzyszeń.

 

Tradycją stało się wspieranie przez Prezydenta i Pierwszą Damę między innymi Wielkiej  Orkiestry  Świątecznej Pomocy czy Szlachetnej Paczki. Każdego roku Para Prezydencka wspierała także akcję Tornister Pełen Uśmiechów, dzięki której  kilkadziesiąt tysięcy dzieci z mniej zamożnych rodzin otrzymuje wyprawki szkolne. W ciągu pięciu lat wzięła udział także w ponad sześciuset pięćdziesięciu zbiórkach i aukcjach charytatywnych.

 

 

♦ Odznaczenia za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy

 

 

 

♦ „Szlachetna Paczka”. Para Prezydencka co roku włącza się w akcję, przygotowując paczkę dla wybranej rodziny, ale także spotykając się z wolontariuszami przedsięwzięcia.

 

 

 

♦  „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” – Okazywanie serdecznych uczuć i udzielanie praktycznego wsparcia osobom będącym w potrzebie to także wyraz naszego patriotyzmu i solidarności – tymi słowami Para Prezydencka zachęcała do udziału w akcji Caritas Polska, którą co roku wspiera.

 

 

♦  Świąteczna Zbiórka ŻywnościTakże przed Bożym Narodzeniem Andrzej Duda z Małżonką, każdego roku wraz z wolontariuszami przygotowywali paczki dla potrzebujących.

 

 

♦ „Pomagam z radością”. W Brańszczyku Para Prezydencka wzięła udział w pikniku rodzinnym, zorganizowanym przez Zgromadzenie Zakonne Małe Dzieło Boskiej Opatrzności – Orioniści Prowincja Polska. Podczas spotkania zainaugurowano akcję charytatywną „Pomagam z Radością”, do której dołączyli także Prezydent i Pierwsza Dama.

 

 

 

 

 

♦  Odznaczenia dla zasłużonych w ratowaniu życia i mienia. – Dopóki człowiek gotów jest bezinteresownie rzucić się na pomoc drugiemu człowiekowi, nawet ryzykując życie, to znaczy, że są ludzie zdolni tworzyć wspólnotę. To jest właśnie największe poświęcenie – nieść bezinteresowną pomoc drugiemu, często z narażeniem życia – mówił Andrzej Duda, wręczając Ordery.

 

 

 

 

 ZDROWIE

 

 

 

Specjalny Fundusz Medyczny. 4 mld złotych rocznie wydane na ochronę zdrowia Polaków. Wsparcie leczenia chorób onkologicznych i chorób rzadkich, przede wszystkim u dzieci. To założenia prezydenckiego projektu, który w czerwcu trafił do Sejmu.

 

Narodowa Strategia Onkologiczna. Rozpisany na najbliższą dekadę kompleksowy plan walki z nowotworami to efekt inicjatywy ustawodawczej Andrzeja Dudy.

 

 

Polsko-amerykańska współpraca w walce z rakiem. Podczas wizyty Prezydenta w centrum onkologicznym MD Anderson Cancer Center podpisane zostało memorandum o współpracy w zakresie nowych technologii w leczeniu raka między tym ośrodkiem a polskim Ministerstwem Zdrowia.

 

 

Aktywna ochrona zdrowia Polaków. Prezydencki projekt ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium. Jego celem jest zmniejszenie liczby zachorowań, a w dalszej kolejności zgonów Polaków spowodowanych czerniakiem złośliwym skóry. Wzorcowy wg WHO przykład regulacji.

 

Bezpłatne leki dla seniorów. W maju 2016 roku Prezydent podpisał nowelizację o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Dzięki czemu już ok. 2,4. mln seniorów skorzystało z programu darmowych leków.

 

♦ Zdrowie najmłodszych pacjentów. W Wojskowym Instytucie Medycznym Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda wzięli udział w uroczystości otwarcia zmodernizowanej Kliniki Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej. 

 

 

 

 

 

COVID-19

 

„Wszystkim, którzy ratują życie i zdrowie, szczególnie w tym trudnym czasie, DZIĘKUJĘ! Jesteście naszymi Bohaterami”.

Prezydent Andrzej Duda

 

 

Rada Bezpieczeństwa Narodowego, Rada Gabinetowa – to na tych forach zwoływanych przez Prezydenta wypracowywano rozwiązania systemowej obrony przed wirusem COVID-19. Andrzej Duda był w stałym kontakcie z przedstawicielami służb zaangażowanych w walkę z pandemią; brał udział w sztabach kryzysowych w całej Polsce i posiedzeniach Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego; uczestniczył w pracach nad rozwiązaniami prawnymi wspierającymi przedsiębiorców, chroniących miejsca pracy, łagodzącymi skutki ekonomiczne epidemii.

 

O sytuacji bezpieczeństwa i zaangażowaniu Wojska Polskiego w walkę z koronawirusem Prezydent rozmawiał także z Szefem Sztabu Generalnego WP, kierowniczą kadrą sił zbrojnych i Wojskami Obrony Terytorialnej.

 

Z inicjatywy Andrzeja Dudy do państw, gdzie stacjonują Polskie Kontyngenty Wojskowe trafiła pomoc w postaci środków ochronnych – płynów dezynfekujących oraz maseczek. Wykorzystując wojskowe transporty, materiały ochronne trafiły do Kosowa, Libanu, Bośni i Hercegowiny, Iraku czy Jordanii.

 

Wizyta w punkcie kontroli sanitarnej na granicy w Kołbaskowie

 

 

RADA BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO. Prezydent zaprosił przedstawicieli wszystkich stron sceny politycznej, by podjąć działania chroniące zdrowie i życie obywateli. Kolejne spotkanie w ramach tego gremimum było poświęcone rozwiązaniom Tarczy Antykryzysowej.

 

 

Rada Bezpieczeństwa Narodowego nt. działań w sprawie koronawirusa

 

RADA GABINETOWA, zwołana przez Prezydenta Andrzeja Dudę, dyskutowała na temat pakietu pomocowego dla przedsiębiorców i gospodarki. Prezydent podpisał ustawy tworzące „tarczę antykryzysową”>>>

 

Rada Gabinetowa nt. tarczy antykryzysowej

 

 

WSPARCIE PRZEDSIĘBIORCÓW. Prezydent był w stałym kontakcie z polskimi przedsiębiorcami. Podczas licznych wideokonferencji rozmawiał z nimi o wypracowywanych rozwiązaniach i potrzebach wsparcia.

 

Konferencja z przedsiębiorcami na temat tarczy antykryzysowej i finansowej

 

 

„W imieniu setek tysięcy pracowników zatrudnionych w branży hoteli, restauracji i cateringu w Polsce bardzo serdecznie dziękujemy za dostrzeżenie w Pana orędziu pracy osób odpowiedzialnych za wydawanie posiłków w tym trudnym dla wszystkich Polek i Polaków okresie ” – napisali w liście do Prezydenta Sylwester Casek, prezes Związku Przedsiębiorców Hoteli, Restauracji i Cateringu oraz Marek Morisson, szef sztabu programu #WzywamyPosiłki.

 

WSPARCIE KREDYTOBIORCÓW. Andrzej Duda zaprosił do Pałacu Prezydenckiego przedstawicieli instytucji finansowych, by wypracować rozwiązania łagodzące skutki spłaty zobowiązań kredytowych.

 

Prezydencka inicjatywa wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych

 

Zwolnienie z płacenia składek ZUS przez 3 mies. dla wszystkich samozatrudnionych, mikroprzedsiębiorców, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50% w stosunku do lutego br. – decyzja była efektem spotkania Prezydenta z premierem, minister rozwoju, prezes ZUS i BGK.

 

 

Briefing nt. pomocy dla przedsiębiorców

 

POMOC DLA ROLNIKÓW. Do projektu tarczy antykryzysowej wprowadzono zwolnienie na trzy miesiące z KRUS-u, a także przepisy, które powodują, że rolnicy zostali potraktowani jak przedsiębiorcy, dzięki czemu przysługiwały im te same formy pomocy.

 

W ramach akcji #KupujŚwiadomie #ProduktPolski Prezydent apelował, by podczas zakupów wybierać te produkty, które zostały wyprodukowane w naszym kraju.

 

Spotkanie z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim oraz z przedstawicielami branż rolniczych >>>

 

BBN. Spotkanie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem Prezydenta, Szefa BBN, Premiera, Ministra Zdrowia, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Szef KPRM, GIS

 

Kraków. Spotkanie z wojewodą małopolskim oraz szefami służb ratowniczych, porządkowych i sanitarnych

 

Andrzej Duda na Śląsku o sytuacji w związku z koronawirsem

 

Telekonferencja z lekarzami przebywającymi na misji we Włoszech

 

Rozmowa z naukowcami, którzy opracowali polski test na koronawirusa >>>

 

MIĘDZYNARODOWA WALKA Z PANDEMIĄ. O współpracy w walce z COVID-19  i wzajemnej pomocy Andrzej Duda rozmawiał także ze światowymi przywódcami; m.in z Prezydentem USA, Niemiec, Ukrainy, Gruzji. Zadania i działania NATO w obliczu pandemii koronawirusa były tematem rozmowy Prezydenta z Sekretarzem Generalnym NATO.

 

Podziękowania od Szefa WHO za podjęte dotychczas kroki w celu zwalczania pandemii koronawirusa >>>

 

Rozmowa Prezydentów Polski i Ukrainy o pandemii i współpracy gospodarczej

 

Inauguracja projektu „Polskie szwalnie”.  – W akcję włączyły się polskie firmy, głównie odzieżowe – produkują maseczki, które będą dostarczane w milionach sztuk, nie tylko na polski rynek – mówił Andrzej Duda po spotkaniu z przedstawicielami przemysłu tekstylnego.

 

 

 

 

 

NOWOCZESNE ROLNICTWO

 

Do priorytetów prezydentury należało systemowe wsparcie rolników i przywrócenie znaczenia obszarów wiejskich, w tym m.in. działania na rzecz zrównoważonej produkcji rolnej, wsparcia rolników pokrzywdzonych podczas klęsk żywiołowych oraz kultywowania tradycji wsi. Wśród działań Andrzeja Dudy w tym obszarze znalazło też m.in. inicjowanie programów wsparcia dla mieszkańców obszarów wiejskich oraz promocja polskiej żywności.

 

♦ Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskichCykl konferencji prezentujących działania państwa dla rozwoju polskiej wsi zorganizowany z inicjatywy Kancelarii Prezydenta, z udziałem trzynastu ministerstw oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Projekt koordynowała minister Halina Szymańska, Szef KPRP.

 

– Polska powinna być rozwijana równomiernie, w sposób sprawiedliwy i umiejętny – podkreślał Prezydent, inaugurując III cykl konferencji.

 

 

 

 

♦ Cyfrowa transformacja obszarów wiejskich. Cykl konferencji „Perspektywy dla rozwoju Internetu Rzeczy – Samorząd Przyszłości”. 

 

 

♦ Dożynki. Tradycyjnie Prezydent Patronatem Narodowym w Stulecie Odzyskania Niepodległości objął uroczystości dożynkowe organizowane w 2018 i 2019 r. na terenie całego kraju. Jak co roku Andrzej Duda wziął udział w Dożynkach Prezydenckich w Spale. – Zapewniacie Polsce jeden z najważniejszych segmentów bezpieczeństwa: bezpieczeństwo żywnościowe. Z całego serca Wam za to dziękuję – akcentował Prezydent. 

 

Andrzej Duda brał też udział w Dożynkach Jasnogórskich.

 

 

 

 

 

 Gala AgroLigi. W kolejnych edycjach konkursu Prezydent honorował najlepszych rolników i najlepsze firmy rolno-spożywcze minionego roku.

 

 

  

 

♦ – Polska wieś  staje się wizytówką Rzeczypospolitej – mówił Andrzej Duda na spotkaniu z laureatami konkursu „Bezpieczne gospodarstwo rolne”.  

 

 

♦ Prezydent odwiedził też kilkadziesiąt gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw rolno-spożywczych, apelując m.in. o kupowanie polskiej żywności.  Gościł również na pikniku polskich produktów w Tykocinie, a także na Święcie Kwiatów, Owoców i Warzyw w SkierniewicachWłączył się również w akcję #KupujŚwiadomie #ProduktPolski. 

 

 

 

 
 
 

♦ Narodowa Wystawa Rolnicza odbyła się z udziałem Prezydenta na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W Minikowie (woj. kujawsko-pomorskie) Para Prezydencka otworzyła Międzynarodowe Targi Rolno-Przemysłowych AGRO-TECH 2019. – Musimy walczyć bardzo twardo, by nasi rolnicy byli traktowani w ramach UE sprawiedliwie – akcentował Andrzej Duda.

 

 

 

♦ Kongres Gmin Wiejskich w Poznaniu. − Dzięki niezłomności polskich chłopów nie udało się wprowadzić w pełni komunizmu, nie udała się kolektywizacja, ani dechrystianizacja − mówił Andrzej Duda. 

 

 

♦ Porozumienie Rolnicze – nowa instytucja dialogu i współdziałania społecznego wśród m.in. społeczności wiejskich, rolników, przedsiębiorców przetwórstwa spożywczego i handlu, której działalność Prezydent objął swoim patronatem. 

 

 

 

 

EKOLOGIA

 

Prezydent jest zaangażowany w walkę o czyste powietrze i ochronę środowiska naturalnego.

 

♦ #sadziMy. W I edycji akcji Polacy posadzili ok. 117 tys. sadzonek w całym kraju.
Para Prezydencka zainaugurowała ogólnopolską akcję #sadziMy w kwietniu 2019 roku w leśnictwie Jakubowo w Nadleśnictwie Rytel (woj. pomorskie), przez które w sierpniu 2017 r. przeszedł huragan, niszcząc setki hektarów lasu. 

 

 

 

W Światowym Dniu Ziemi Andrzej Duda dosadzał drzewa na odnowionym zrębie w leśnictwie Bączki pod Garwolinem.

 

 

 

♦ #sprzątaMy – wspólne sprzątanie Puszczy Białej. Zebrano dwie ciężarówki śmieci.

 

– Lasy to nasze wspólne dobro, odwdzięczmy się im za to, co nam dają – przekonywali Prezydent z Małżonką, inaugurując akcję #sprzątaMY.  

 

 

 

♦ COP 24

 

Prezydent Andrzej Duda wraz z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem zainaugurowali szczyt klimatyczny w Katowicach. Spotkanie zakończyło się sukcesem. Osiągnięto porozumienie, przyjęty został „pakiet katowicki” – „Katowice rule book” czyli „mapa drogowa” realizacji Porozumienia paryskiego z 2015 r., mającego na celu ograniczenie globalnego wzrostu temperatury.

 

 

 

 Konferencja „People and Climate – Solidarity and Just Transition”. 

 

 

 

♦ Światowy Dzień Żywności 

 

– Jednym z warunków pokoju na świecie jest trwała walka społeczności międzynarodowej na rzecz wyeliminowania głodu; aby osiągnąć ten cel, niezbędna jest ochrona środowiska naturalnego – mówił Prezydent w Rzymie.

 

 

 

♦ Konferencja inaugurująca „Program Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”

 

 

 Dni Ochrony Środowiska

 

Prezydent przyjął w Belwederze uczestników konferencji „Lasy dla Niepodległej”.

 

 

 

Andrzej Duda włączył się w globalną akcję „Godzina dla Ziemi” Zainaugurował również Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin w Polsce

 

 

 

EDUKACJA

 

♦  Belwederska Szkoła Letnia. W lipcu 2019 roku Andrzej Duda zainaugurował pierwszą edycję nowego projektu Kancelarii Prezydenta RP. W ramach szkoły 30 studentów z całej Polski wzięło udział w wykładach, seminariach oraz wizytach studyjnych w instytucjach publicznych. Tematem przewodnim inauguracyjnej odsłony było „Prawo dla dobra wspólnego”.

 

 

 

Pałac Prezydencki otwarty dla młodych 

 

W przeddzień 30. rocznicy obrad przy Okrągłym Stole licealiści dyskutowali w Pałacu Prezydenckim o tym, czy negocjacje między komunistyczną władzą a opozycją były jedynym sposobem, by pokojowo obalić komunizm w Polsce.

 

 

 Staż Prezydencki. Pomoc amerykańskim studentom oraz ich kolegom mającym polskie pochodzenie w zdobyciu doświadczenia zawodowego poprzez wizyty studyjne w wiodących spółkach skarbu państwa i międzynarodowych firmach prywatnych w Polsce to cel projektu Staż Prezydencki, który odbył się już trzykrotnie. Chciałbym, żebyście uważali Polskę za państwo wartościowe, zwłaszcza wartościowe w ludzi, z którymi warto utrzymywać dobre relacje  mówił Andrzej Duda podczas spotkania ze studentami z USA, którzy wzięli udział w zeszłorocznej edycji Stażu.

 

 

 Spotkanie ze stypendystami Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Para Prezydencka zaprosiła 120 studentów, stypendystów Fundacji. 

 

 

 

♦ Uczestnicy Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym gościli u Prezydenta RP. „20 lat Polski w NATO. Polskie doświadczenia z członkostwa. Przyszłość sojuszu” – pod tym hasłem odbyło się spotkanie Andrzeja Dudy z uczestnikami ostatniego etapu ubiegłorocznej edycji Olimpiady, która odbywa się pod prezydenckim patronatem.  

 

 

Spotkanie z uczniami IX Liceum Ogólnokształcącego im. Zygmunta Wróblewskiego w Krakowie

 

♦ „Bezpieczne wakacje”. Rokrocznie, organizując akcję „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką”, Prezydent RP i Pierwsza Dama gościli w ogrodach Pałacu Prezydenckiego i Belwederu setki dzieci z całej Polski. Był to dobry czas, aby tuż przed wakacjami wspólnie przypomnieć sobie i uczyć się bezpiecznych zachowań podczas letniego wypoczynku. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa, by przypomnieć najmłodszym o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w górach, nad wodą, w lesie, w mieście czy na wsi, Para Prezydencka przygotowała lekcję online.

 

 

 

♦ „Polska jest w Tobie”. W 2019 roku ruszył projekt zainicjowany przez Kancelarię Prezydenta we współpracy m.in z Senatem, MSZ, MEN i Centrum Myśli Jana Pawła II   „Polska jest w Tobie” –  stworzony dla młodzieży polskiego pochodzenie, która mieszka na co dzień poza granicami kraju. Z uczestnikami pierwszej edycji spotkała się Para Prezydencka. 

 

 

♦ Lekcje cyberbezpieczeństwa. Andrzej Duda jako pierwszy prezydent w Unii Europejskiej osobiście zaangażował się w ogólnoeuropejską inicjatywę Dnia Bezpiecznego Internetu. W jej ramach w Pałacu Prezydenckim przygotowano lekcje dla najmłodszych oraz cykl filmów promujących bezpieczne zachowanie w sieci.

 

Spotkania w szkołach. Podczas wizyt w kraju Prezydent spotykał się z uczniami i wychowawcami; w ciągu ostatnich pięciu lat odwiedził społeczności m.in. Szkoły Podstawowej im. Lecha Kaczyńskiego w Chełchach, III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni czy II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Uczestniczył także w inauguracjach roku szkolnego i akademickiego m.in. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

 

 

 

Zobacz także: Wideokonferencja Prezydenta ws. zdalnego nauczania

 

 

 

 

 

KULTURA

 

Andrzej Duda nadaje charakter państwowy wydarzeniom lokalnym poprzez objęcie ich patronatami Prezydenta RP. W całej kadencji Prezydent objął patronatem honorowym i narodowym 2251 wydarzeń.

 

♦ W ramach akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zachęca do czytania polskiej literatury. Jest to największa akcja promująca czytelnictwo w Polsce. W latach 2015–2019 wzięło w niej udział łącznie około 12 000 miejscowości w Polsce i na świecie. W kolejnych latach czytano: Quo Vadis, Wesele, Przedwiośnie i Antologię Niepodległości oraz Nowele Polskie, a na 2020 rok zaplanowano czytanie Balladyny.

 

 

 

 

♦ W 2017 roku po raz pierwszy odbył się w Polsce Szczyt Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele 21 państw członkowskich. Prezydent wziął udział w inauguracji szczytu w Krakowie.

 

♦ W Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego Prezydent przyznał nagrody „Zasłużony dla Polszczyzny”.

 

♦ Polscy artyści awangardy, tworząc nową sztukę, nie odrywali jej od tradycji – mówił Andrzej Duda inaugurując obchody 100-lecia awangardy w Polsce. Z tej okazji w Pałacu Prezydenckim otwarta została Sala Formistów. Odbyła się także sesja naukowa pt. „Sto lat awangardy w Polsce”.

 

♦ Pałac Prezydencki był miejscem także wielu innych wernisaży: Wystawa „Polska w pejzażach”, połączona z otwarciem ekspozycji fotografii „W drodze do Niepodległości”, wystawa „Oblicza Polski – oblicza Polaków”ekspozycja „Rodzime tradycje i obyczaje w sztuce polskiej XIX i XX wieku”. W związku z wydarzeniem zorganizowano też dni otwarte w Pałacu Prezydenckim i Belwederze.

 

♦ Między innymi te sale mogli zwiedzać goście prezydenckich rezydencji w ramach corocznych edycji Nocy Muzeów.

 

 

 

 

♦ Prezydent Andrzej Duda angażował się również w inicjatywy promujące polską muzykę. Razem z Małżonką zainicjowali ponadto akcję „Narodowe Granie”, upamiętniającą 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbył się koncert „Wiwat Moniuszko!”.

 

♦ W celu upamiętnienia muzycznego 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości skomponowany został przez Pawła Łukaszewskiego specjalny utwór „Te Deum Polonia”. Premiera utworu odbyła się podczas koncertu w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

 

 

♦ W Pałacu Prezydenckim zagrano Koncert w 80. rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego.

 

♦ Rokrocznie Prezydent brał udział we wspólnym śpiewaniu piosenek patriotycznych z lokalnymi społecznościami z terenu całej Polski z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz w rocznice Powstania Warszawskiego.

 

 

 

♦ Patronatem Narodowym objęty został XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Prezydent uroczyście wręczył I nagrodę XVII Konkursu Chopinowskiego Seong-Jin Cho z Korei Południowej. Para Prezydencka spotkała się także z jurorami, finalistami i organizatorami XVII Konkursu im. Fryderyka Chopina.

 

♦ Para Prezydencka uczestniczyła co roku w koncertach kolęd, które odbyły się kolejno w Krakowie, KatowicachŁodzi Czerwińsku.

 

 

♦ W ramach cyklu „Debaty belwederskie – o kulturze” w latach 2017-2019 odbyło się siedem spotkań.

 

♦ W Belwederze miała miejsce przedpremiera spektaklu „Marszałek”. Spektakl ten zrealizowany został we współpracy z Telewizją Polską z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

♦ Za wybitne zasługi dla rozwoju kultury Prezydent odznaczył Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie Roberta Brylewskiego.

 

♦ Prezydent opatrzył ponadto wstępem liczne katalogi i albumy, m.in. katalog wystawy „Polska w pejzażach” oraz album z rękopisami dzieł Ignacego Jana Paderewskiego.

 

 

 

TRADYCJA, RELIGIA I WARTOŚCI

 

♦ 1050. ROCZNICA CHRZTU POLSKI

Do jednych z ważniejszych wydarzeń o charakterze kulturowo-religijnym ostatnich lat należały obchody 1050. rocznicy chrztu Polski oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

 

Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda spotkali się z tej okazji z papieżem Franciszkiem i wraz z setkami tysięcy pielgrzymów ze 187 krajów modlili się podczas mszy celebrowanej przez Ojca Świętego. Dzień wcześniej Andrzej Duda udał się do Brzegów, by porozmawiać z czuwającymi tam pielgrzymami i podziękować m.in. strażakom, harcerzom i wolontariuszom za ich pracę podczas organizacji ŚDM. 

 

ŚDM to wydarzenie radości, wydarzenie serca, ale przede wszystkim wydarzenie ducha – mówił Prezydent. 

 

 

 

 

♦ Spotkania z papieżem. Para Prezydencka dwukrotnie gościła na audiencjach u papieża Franciszka.

 

♦ 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie Para Prezydencka wzięła udział we mszy świętej celebrowanej przez polskich księży. Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda uczestniczyli także w uroczystościach zaplanowanych z tej okazji w KrakowieJubileusz wyboru Polaka na Stolicę Piotrową uczczono m.in. koncertem  „Ojcze Święty – Dziękujemy!”.

 

 

 Z okazji stulecia przywrócenia relacji dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską oraz pierwszego posiedzenia KEP Prezydent gościł w Belwederze kardynała Pietra Parolina.

 

♦ Podczas XI Święta Dziękczynienia organizowanego pod hasłem „Dziękujemy za niepodległość”, Prezydent RP zapalił świecę, której historia jest związana z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. To dar papieża Piusa IX przekazany wraz z życzeniem, by zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolna. Po raz pierwszy zapłonęła w 1920 r. Zapalił ją wtedy marszałek Sejmu Ustawodawczego Wojciech Trąmpczyński. 

 

♦ Tradycyjnie co roku odbywały się w Pałacu Prezydenckim spotkania noworoczne z przedstawicielami religii oraz mniejszości narodowych i etnicznych. 

 

– Wiele pokoleń, niezależnie od języka i wiary, wspólnie walczyło o Rzeczpospolitą, o to by Polska była wolna i niepodległa – podkreślał Prezydent RP podczas jednego z nich. 

 

♦ Andrzej Duda wziął udział w Pielgrzymce Stanowej Mężczyzn i Młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. W Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem wraz z Małżonką uczestniczył zaś w uroczystej mszy z okazji jubileuszu 100. rocznicy objawień fatimskich. Podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych Andrzej Duda jako pierwszy Prezydent RP odwiedził tzw. Amerykańską Częstochowę.

 

Nie możemy bać się bronić naszych wartości, musimy być misjonarzami wartości chrześcijańskich, bo one są największą szansą, by Europa i świat przeszedł przez wszystkie kryzysy – podkreślał Andrzej Duda podczas X Zjazdu Gnieźnieńskiego.

 

♦ Rokrocznie Para Prezydencka brała udział w Orszaku Trzech Króli

 

 

 

♦ W grudniu w kościele św. Brygidy w Gdańsku z udziałem Andrzeja Dudy odprawiona została msza święta, podczas której poświęcono Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny. Prezydent nazwał go „wotum dziękczynnym dla Boga Ojca, dla Matki Najświętszej za opiekę nad naszą Ojczyzną, nad nami, za odzyskanie wolności”. 

 

 Pamięć o kapelanie „Solidarności”. – Dobro pokonało zło poprzez męczeńską śmierć ks. Jerzego Popiełuszki – mówił Prezydent RP  podczas obchodów 34. rocznicy męczeńskiej śmierci kapelana „Solidarności”. 

 

♦ W Pałacu Prezydenckim w przededniu Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych miała miejsce wyjątkowa Lekcja RP Im poświęcona.

 

♦ Para Prezydencka pamiętała o żołnierzach w Polsce, a także przebywających na zagranicznych misjach w czasie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy.

 

♦ W grudniu rokrocznie odbywała się w Pałacu Prezydenckim uroczystość zapalenia świec chanukowych

 

♦ Podczas jednej z wizyt na Podlasiu Andrzej Duda odwiedził Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa w Supraślu. Była to pierwsza wizyta głowy państwa w monasterze.


♦ Prezydent wziął również udział w prawosławnych obchodach Święta Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce.

 

Jeżeli Prezydent Rzeczypospolitej ma jakieś zadanie, to z całą pewnością jednym z najważniejszych jest to, aby właśnie w społeczeństwie polskim, wśród obywateli naszego kraju, niezależnie od ich narodowości, niezależnie od ich wyznania, czy w ogóle są ludźmi wierzącymi, czy nie, szukać elementów wspólnych, szukać tego, co powoduje, że jesteśmy wspólnotą – mówił Andrzej Duda podczas uroczystości.

 

 

 

 

 

POLONIA

 

Poza granicami kraju żyje około 20 milionów Polaków. Dlatego Para Prezydencka niemal podczas każdej zagranicznej wizyty dba o utrzymanie bliskich relacji z rodakami, którzy mieszkają poza ojczyzną. Podczas tych spotkań Prezydent RP stara się wyróżnić tych, którzy w sposób szczególny promują polską kulturę i historię oraz krzewią tradycje narodowe poza granicami kraju. W ciągu pięciu minionych lat w 27 krajach odbyło się 47 takich spotkań. Największe, historyczne spotkanie z Polonią miało miejsce w Chicago.

 

♦ – Proszę, abyście byli razem. Żebyście tutaj, w Stanach Zjednoczonych, tworzyli siłę wspierającą Polskę i polskość. Proszę Was także po to, żeby wszyscy amerykańscy politycy czuli, że Polacy w Ameryce to także wielka siła polityczna – apelował Prezydent Andrzej Duda w Millennium Park podczas tego wyjątkowego spotkania. Było to najważniejsze wydarzenie polonijne na świecie w roku 100-lecia odzyskania niepodległości. 

 

 

  

 

♦ We wrześniu 2019 r. Para Prezydencka spotkała się Polonią podczas uroczystości w miejscowości New Britain w stanie Connecticut. – Chciałbym, żeby Polonia i Polacy w Stanach Zjednoczonych mówili jednym głosem, jasno wyrażając także swoje oczekiwania co do polityki amerykańskiej wobec Polaków tutaj i wobec Polski. To jest wielkie Wasze zadanie – mówił Andrzej Duda. 

 

 

♦   W tym samym roku Para Prezydencka spotkała się z Polakami mieszkającymi w Teksasie.  Dziękuję za tę pamięć i za to trwanie przy Polsce i przy polskości; za to, że Polska w Was jest  podkreślał Andrzej Duda w Houston. 

 

 

 

 Andrzej Duda jako pierwszy Prezydent RP odwiedził Amerykańską Częstochowę. Wraz z Małżonką uczestniczył we Mszy św. w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii.  

 

 

♦ Andrzej Duda jest pierwszym polskim Prezydentem, który złożył wizytę na Antypodach. Wraz z Pierwszą Damą spotkał się z Rodakami w Sydney oraz  w Melbourne. Prezydent dziękował, że powszechna opinia o Polakach jest w Australii tak dobra: – Jesteście lojalnymi obywatelami, życzliwymi ludźmi, dobrymi sąsiadami i uczciwymi pracownikami. Jesteście szanowani. A jeżeli Wy jesteście szanowani, to za Waszą sprawą szanowana jest Polska.

 

 

♦ Para Prezydencka spotkała się też z Polakami mieszkającymi w Auckland oraz w Wellington, gdzie zaproszono przedstawicieli tzw. Polskich Dzieci z Pahiatua – przygarniętych w 1944 r. przez rząd Nowej Zelandii. 

 

 

 

♦ Równie ważne dla Pary Prezydenckiej były spotkania z Polakami mieszkającymi na wschód od Polski. Już w pierwszym roku prezydentury Andrzej Duda spotkał się rodakami w Kijowie, by podziękować za pielęgnowanie tradycji.

 

 

Przed świętami Bożego Narodzenia 2017 roku Prezydent RP spotkał się z Polakami w Charkowie, w lutym 2018 roku Para Prezydencka w Wilnie spotkała się z działaczami polskiej mniejszości na Litwie, w czerwcu 2018 r. –  w Teatrze w Dyneburgu z Polakami mieszkającymi na Łotwie. 

 

  

 

 

♦ V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z ZagranicyWe wrześniu 2018 r. Prezydent i Pierwsza Dama gościli w Pałacu rodaków z niemal 44 krajów, którzy przyjechali do Warszawy.  – Dziękuję, że zawsze myślicie o Polsce i o nią dbacie – mówił Andrzej Duda.

 

 

♦ Polacy mieszkający za granicą gościli w Pałacu Prezydenckim też przy innych okazjach. Wiosną 2018 r. w ramach akcji Wielkanoc w Polsce Para Prezydencka zaprosiła Polaków z Białorusi, Kazachstanu, Ukrainy i Rosji, a latem 2019 r. uczestników projektu „Polska jest w Tobie”.

 

 

♦ Coroczną tradycją jest wspólne z rodakami świętowanie 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Doceniając aktywność na rzecz Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju, Prezydent honoruje wówczas działaczy polonijnych odznaczeniami i biało-czerwonymi flagami.

 

 

 

 

♦  Akcja Pomocy Polakom na Wschodzie. Od pięciu lat Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy regularnie organizuje transporty z pomocą dla Polaków mieszkających za naszą wschodnią granicą. W ciągu czterech lat (2016-2020) przedstawiciele KPRP odwiedzili w imieniu Pary Prezydenckiej 65 miejscowości na Ukrainie, Litwie, Białorusi, a także w Rosji, Mołdawii, Rumunii i Kazachstanie, gdzie spotkali się z ponad 12 tysiącami rodaków. Dzięki wsparciu darczyńców w ich ręce przekazano 34 tony żywności, artykułów sanitarnych, chemii gospodarczej, materiałów edukacyjnych, pomocy dydaktycznych i sprzętu sportowego. W marcu 2020 środki ochrony osobistej w związku z panującą pandemią COVID-19 trafiły do Wileńskiego Hospicjum im. Bł. Księdza Michała Sopoćki. 

 

 

  

 

 

 

♦  Kartka dla Kombatanta – to kolejna prezydencka inicjatywa, w ramach której najmłodsi, przy wsparciu dziennikarzy, przygotowują świąteczne kartki z życzeniami dla polskich weteranów mieszkających poza granicami kraju. Adresatami życzeń byli już m.in. kombatanci z Domu Weterana w Newton Abbot czy Domu Seniora w Montrealu. Kartki jednej z akcji trafiły do kombatantów mieszkających w Domu Opieki w Marayong w Australii, który w sierpniu 2018 r. odwiedziła Pierwsza Dama. W sumie do weteranów trafiło w ramach akcji około 800 świątecznych życzeń.

 

 

   

 

 

SPORT

 

♦ Prezydent docenia zasługi sportowców m.in. poprzez nadawanie im wysokich odznaczeń państwowych.

 

Orderem Orła Białego Andrzej Duda uhonorował Irenę Szewińskąutalentowaną lekkoatletkę, krzewicielkę idei olimpijskiej, propagatorkę sportu i kultury fizycznej. Dwa lata później uczestniczył w jej ostatnim pożegnaniu. – W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości żegnamy sportowca stulecia – mówił Andrzej Duda w trakcie nabożeństwa żałobnego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

 

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Andrzej Duda uhonorował dorobek Agnieszki Radwańskiej, a także wziął udział w benefisie kończącej karierę zawodniczki. Wysokim odznaczeniem państwowym został uhonorowany także olimpijczyk i promotor polskiego sportu za granicą Waldemar Legień. Wyróżnione zostały ponadto osoby zasłużone dla rozwoju i upowszechniania sportudziałacze związani z lekkoatletykąolimpijczycy i paraolimpijczycy

 

 

 

 

♦ Prezydent wielokrotnie gościł członków polskich reprezentacji. W Pałacu Prezydenckim przyjął m.in. reprezentantów Polski na Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich w Rio de Janeiro, w Zamku w Wiśle spotkał się na śniadaniu z Kadrą Narodową w skokach narciarskich, a w Arłamowie odwiedził podczas zgrupowania naszą reprezentację przygotowującą się do mistrzostw Europy w piłce nożnej. Spotkanie z medalistami lekkoatletycznych mistrzostw Europy w BerlinieUhonorował również mistrzów świata w piłce siatkowej odznaczeniami państwowymi

 

♦ Andrzej Duda wielokrotnie spotykał się z Prezydentem MKOL Thomasem Bachem, m.in. podczas obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

 

♦ Prezydent Andrzej Duda poparł ideę powołania Polskiej Agencji Antydopingowej i wziął udział w Światowej Konferencji WADA w Katowicach.

 

♦ Brał także udział w obchodach jubileuszy: 100-lecia Polskiego Związku Piłki Nożnej, gali 90-lecia siatkówki w Polsce, gali z okazji 21-lecia Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego oraz gali z okazji 100-lecia Polskiego Związku Narciarskiego, podczas której odznaczenia otrzymali nasi najwybitniejsi skoczkowie.

 

♦ Szczególne miejsce w prezydenckim kalendarzu mają Noworoczne Spotkania Rodziny OlimpijskiejNa jednym z nich Prezydent dziękował polskim sportowcom, podkreślając, że są jednymi z tych, którzy „w najpiękniejszy możliwy sposób budują dumę z Polski, z naszych biało-czerwonych barw”.

 

 

 

♦ W ramach swojej aktywności Prezydent angażował się także w inicjatywy propagujące aktywność fizyczną i wspieranie młodych talentów. Na Stadionie Narodowym Andrzej Duda kibicował młodym zawodnikom podczas największego w Polsce i Europie turnieju piłki nożnej dla dzieci „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”. Razem z Pierwszą Damą odwiedził podopiecznych obozy koszykarskiego Marcin Gortat Camp.

Specjalne pozdrowienia przesłał do uczestników Polskiej Nocy w NBA.

 

♦ Andrzej Duda wspiera inicjatywy sportowe także przez swój bezpośredni udział, np. w: Memoriale Marii Kaczyńskiej, charytatywnych zawodach narciarskich w Zakopanem, biegu Tropem Wilczym czy  biegu „Urodziny Janosika”.

 

 

 

♦ Prezydent objął swoim patronatem liczne sportowe przedsięwzięcia, w tym Światowe Igrzyska Sportowe we Wrocławiu, a także otworzył charytatywne zawody narciarskie „12H Slalom Maraton Zakopane”.

 

♦ W Tomaszowie Mazowieckim Andrzej Duda uroczyście otworzył Arenę Lodową – jedną z najnowocześniejszych w kraju.  

 

♦ A w trakcie jednej z wizyt krajowych Andrzej Duda spotkał się z żużlowym Mistrzem Świata Bartoszem Zmarzlikiem w rodzinnej miejscowości sportowca.

 

♦ Wiedząc o dynamicznym rozwoju branży e-sportowej, Andrzej Duda zainicjował powołanie drużyny narodowej w wirtualnej piłce nożnej. Ekipa z Polski jest jedną z pierwszych narodowych drużyn e-sportowych powołanych w Europie.

 

  

 

♦ Przez minione pięć lat polscy sportowcy uczestniczyli w wielu ważnych rozgrywkach. Prezydent RP, jak wszyscy Polacy, za każdym razem trzymał za nich kciuki.

 

W sezonach zimowych Prezydent gorąco kibicował wszystkim naszym skoczkom narciarskim m.in. podczas zawodów Pucharu Świata w Zakopanem, w Wiśle oraz na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu, na których Kamil Stoch zdobył 3. w karierze złoty medal. W Nicei Andrzej Duda kibicował biało-czerwonym podczas rozgrywek Euro 2016. Andrzej Duda wspierał też polską reprezentację w piłce nożnej na mundialu w Rosji. Kibicował naszej drużynie m.in. razem z marynarzami na statku ORP Pułaski czy Polakami mieszkającymi na Łotwie. Na wspólne oglądanie meczu Polska-Senegal Para Prezydencka zaprosiła z kolei dzieci ze szkoły sportowej oraz uczestników Olimpiad Specjalnych. Razem ze strażakami i ich rodzinami Prezydent Andrzej Duda, kibicował siatkarzom w finałowym meczu Mistrzostw Świata. Polacy pokonali wówczas Brazylijczyków 3:0 i obronili tytuł mistrzów świata. Andrzej Duda był również z polskimi piłkarzami, kiedy wywalczyli awans na mistrzostwa świata 2018 w Rosji.

 

 

 

 

Para Prezydencka cieszyła się też z sukcesów polskich paraolimpijczyków, którzy wywalczyli w sumie 61 medali i uplasowali się na 1. miejscu w klasyfikacji medalowej podczas Paralekkoatletycznych Mistrzostw Europy w Berlinie. – Chylę czoło przed Państwa hartem ducha i wspaniałymi wynikami – mówił Andrzej Duda. 

 

♦ Ponadto Andrzej Duda włączył się również do akcji #witajwklubie, a dziennikarzom sportowym dziękował za rozbudzanie w Polakach zainteresowania sportem, rozsławianie osiągnięć naszych reprezentantów, wzruszenia i patriotyczne emocje.

 

Poleć znajomemu