Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 13 sierpnia 2020

Obchody Święta Wojska Polskiego w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Święto Wojska Polskiego, 2019 r.

W piątek rozpoczynają się obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy. Ich kulminacją będzie uroczysta odprawa wart w sobotę na placu im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, w której weźmie udział m.in. sekretarz stanu USA Michael Pompeo.

 

Zobacz także: Przesłanie z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej Tegoroczne Obchody Święta Wojska Polskiego połączone są z obchodami setnej rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r., stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Z tego względu wszystkie wydarzenia i obchody odbędą się pod hasłem „Bitwa Warszawska 1920 - polskie zwycięstwo dla wolności Europy”.

 

Piątek

 

Przed południem Andrzej Duda wręczy nominację na stopnie generalskie 13 oficerom Wojska Polskiego, w tym dziesięciu na pierwszy generalski stopień.

 

Zobacz także: „100-lecie Bitwy Warszawskiej ma charakter prowspólnotowy” „Miejsca Pamięci Bitwy Warszawskiej 1920 roku” W południe w Sulejówku Prezydent będzie uczestniczył w uroczystości otwarcia nowego budynku Muzeum Józefa Piłsudskiego. Andrzej Duda będzie miał tam wystąpienie. Prezydencki minister Wojciech Kolarski przypomniał, że w listopadzie 2016 roku Prezydent uczestniczył w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod budowę tego muzeum.

 

Wieczorem Andrzej Duda weźmie udział w apelu pamięci przed Pomnikiem Poległych w 1920 r. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach i odda hołd bohaterom 1920 roku.

 

Sobota

 

Przed południem Prezydent weźmie udział w mszy św. w intencji Ojczyzny i polskich Żołnierzy w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. – Andrzej Duda przekaże Ordynariatowi Polowemu Wojska Polskiego prezydencki proporzec upamiętniający stulecie Bitwy Warszawskiej – poinformował minister Kolarski.

 

Zobacz także: Krzysztof Szczerski: 15 sierpnia Michael Pompeo podpisze w Warszawie umowę o współpracy wojskowej Następnie w Pałacu Prezydenckim w Warszawie Prezydent Duda spotka się z sekretarzem stanu USA Michaelem Pompeo. W obecności Prezydenta Dudy amerykański sekretarz stanu oraz szef MON Mariusz Błaszczak podpiszą umowę o współpracy wojskowej.

 

W południe, jak co roku, w tym dniu, przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, odbędzie się uroczysta odprawa wart. W uroczystości weźmie udział Prezydent Andrzej Duda, sekretarz stanu USA Michael Pompeo oraz kadra kierownicza Sił Zbrojnych.

 

W uroczystej odprawie wart będzie uczestniczyło też ponad 550 żołnierzy z: Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Inspektoratu Wsparcia, Wojsk Obrony Terytorialnej, Żandarmerii Wojskowej oraz Dowództwa Garnizonu Warszawa. Rolę pododdziału honorowego pełnić będzie Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, oprawę muzyczną zapewni Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. W trakcie uroczystości zostaną oddane salwy armatnie. Całość zwieńczy defilada pododdziałów.

 

Po zakończeniu uroczystości Prezydent złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

– Jak zawsze 15 sierpnia, Andrzej Duda zaprasza do Pałacu Prezydenckiego przedstawicieli WP, kombatantów i osoby życia publicznego, by wznieść toast za powodzenie Rzeczpospolitej i polskiego wojska. W tym roku to spotkanie, jak całe obchody, będzie odbywało się w reżimie epidemicznym, będą ograniczone do minimum – zaznaczył  Wojciech Kolarski.

 

Poleć znajomemu