Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 14 sierpnia 2020

Uroczyste otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Prezydent z Małżonką stoją przed żołnierzem z wieńcem   |   Sulejówek | Skwer Niepodległości, gdzie znajdują się Kopiec Współtwórców Niepodległości oraz pomnik Józefa Piłsudskiego z córkami Sulejówek | Para Prezydencka składa wieniec przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego Sulejówek | Pomnik Józefa Piłsudskiego z córkami Prezydent z Małżonką odwiedzają Sulejówek z okazji otwarcia Muzeum Józefa Piłsudskiego Prezydent z Małżonką odwiedzają Sulejówek z okazji otwarcia Muzeum Józefa Piłsudskiego Sulejówek | Uroczyste otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego Prezydent: Józef Piłsudski miał największy udział w zwycięstwie w 1920 r. Andrzej Duda: to Piłsudski uformował i umocnił granice II Rzeczpospolitej Sulejówek | Uroczyste otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego Sulejówek | Uroczyste otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego Sulejówek | Uroczyste otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego Para Prezydencka zwiedza Muzeum Józefa Piłsudskiego Para Prezydencka zwiedza Muzeum Józefa Piłsudskiego Para Prezydencka zwiedza Muzeum Józefa Piłsudskiego Para Prezydencka zwiedza Muzeum Józefa Piłsudskiego Para Prezydencka zwiedza Muzeum Józefa Piłsudskiego Para Prezydencka zwiedza Muzeum Józefa Piłsudskiego Para Prezydencka zwiedza Muzeum Józefa Piłsudskiego Para Prezydencka zwiedza Muzeum Józefa Piłsudskiego Wpis do księgi pamiątkowej Muzeum Józefa Piłsudskiego Sulejówek | Uroczyste otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego

W przeddzień 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej uroczyście otwarto dziś Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Koncepcja nowoczesnego kompleksu muzealno-edukacyjnego jest oparta jest na dwóch filarach, którymi są dworek „Milusin” oraz nowy budynek Muzeum. W uroczystości uczestniczyli Prezydent Andrzej Duda z Małżonką.

 

Zobacz także: Obchody Święta Wojska Polskiego w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej Awanse generalskie z okazji Święta Wojska Polskiego – Nikt nie ma wątpliwości, że nie kto inny właśnie, a Naczelnik Państwa Józef Piłsudski miał największy udział w przygotowaniu tego planu decydującego kontrnatarcia, które doprowadziło do przełamania frontu i do zupełnie niespodziewanego zwłaszcza dla bolszewików zwrotu w tamtej wojnie, w sierpniu 1920 r. Odniósł wielkie zwycięstwo, ostatecznie uformował i umocnił granice II Rzeczypospolitej – powiedział Prezydent. 


– Jego absolutnie największym zwycięstwem było to, że Polska – po 123 latach, a dla niektórych części naszego kraju po 146 latach – wróciła na mapę – zaznaczył.

CAŁE WYSTĄPIENIE>>

 

 

 

Prezydent poinformował, że podpisał rozporządzenie o wpisaniu dworku „Milusin” wraz z całą zabytkową częścią – czyli wszystkimi obiektami i zespołem parkowym na listę Pomników Historii Rzeczypospolitej.


Zaznaczył, że także w ten sposób wraz z wicepremierem Piotrem Glińskim i jego współpracownikami starano się podkreślić wyjątkowość tego momentu i tego wydarzenia. – Mam nadzieję, że ten akt i decyzja przyczyni się do jeszcze lepszej ochrony tego miejsca i umożliwi jeszcze lepszą dbałość o nie, i pamięć o wielkich dokonaniach Marszałka Józefa Piłsudskiego, które są nie do przecenienia – akcentował Andrzej Duda.

 

 

 

Zobacz także: Prezydent: Dobro Ojczyzny musi być najważniejsze  Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku powołano w 2008 r., a kamień węgielny pod budowę muzeum wmurowano w listopadzie 2016 r. przy udziale Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotra Glińskiego.

Poleć znajomemu