Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 15 sierpnia 2020

Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej z USA podpisana [PL/ENG]

Prezydent wita się łokciem z Michaelem Pompeo   |   Pałac Prezydencki | Spotkanie Prezydenta RP z Sekretarzem Stanu USA Michaelem Pompeo Prezydent: Wizyta w Polsce amerykańskiego sekretarza stanu ma wielkie znaczenie z dwóch powodów – praktycznego i symbolicznego Andrzej Duda: Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską i USA to wymierne wzmocnienie polskiego bezpieczeństwa Andrzej Duda: Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską i USA to wymierne wzmocnienie polskiego bezpieczeństwa Prezydent: Więcej bezpieczeństwa oznacza więcej pewności inwestowania, więcej możliwości rozwijania się gospodarczo Pałac Prezydencki | Podpisanie umowy o wzmocnionej współpracy obronnej Polski i USA Pałac Prezydencki | Podpisanie umowy o wzmocnionej współpracy obronnej Polski i USA Pałac Prezydencki | Podpisanie umowy o wzmocnionej współpracy obronnej Polski i USA Pałac Prezydencki | Podpisanie umowy o wzmocnionej współpracy obronnej Polski i USA Pałac Prezydencki | Podpisanie umowy o wzmocnionej współpracy obronnej Polski i USA Pałac Prezydencki | Podpisanie umowy o wzmocnionej współpracy obronnej Polski i USA Pałac Prezydencki | Rozmowy Prezydenta z Sekretarzem Stanu USA Michaelem Pompeo z udziałem delegacji Pałac Prezydencki | Rozmowy Prezydenta z Sekretarzem Stanu USA Michaelem Pompeo z udziałem delegacji Pałac Prezydencki | Rozmowy Prezydenta z Sekretarzem Stanu USA Michaelem Pompeo z udziałem delegacji Pałac Prezydencki | Rozmowy Prezydenta z Sekretarzem Stanu USA Michaelem Pompeo z udziałem delegacji

W obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy podpisana została umowa o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską i USA. Prezydent zaznaczył, że porozumienie to wymierne wzmocnienie polskiego bezpieczeństwa. – I wierzę, że przełoży się na inne aspekty polsko-amerykańskiej współpracy, w tym na współpracę gospodarczą – mówił Andrzej Duda. – Więcej bezpieczeństwa oznacza więcej pewności inwestowania, więcej możliwości rozwijania się gospodarczo – akcentował.
CAŁE WYSTĄPIENIE >>

ENGLISH VERSION >>

 

Podpisy pod dokumentem złożyli Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak i Sekretarz Stanu USA Michael Pompeo.

 

 

Zobacz także: Święto Wojska Polskiego w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej [PL/ENG] Szef BBN: Relacje wojskowe Polska-USA wkraczają na wyższy poziom Prezydent podkreślił, że wizyta w Polsce amerykańskiego sekretarza stanu ma wielkie znaczenie z dwóch powodów – praktycznego i symbolicznego. Z punktu widzenia symbolicznego, ponieważ ma miejsce w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, w której – jak przypomniał – brali udział także amerykańscy piloci 7. eskadry, którzy wspierali obronę Rzeczpospolitej przed bolszewikami. Wskazywał, że porozumienie o wzmocnionej współpracy obronnej pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi przenosi nas na kolejny, jeszcze bardziej wzmocniony etap współpracy właśnie obronnej, militarnej.

  • Rozmowy dwustronne

– Rozmowa Prezydenta z sekretarzem stanu USA Michaelem Pompeo poświęcona była w całości sytuacji na Białorusi; politycy rozmawiali o możliwych scenariuszach wydarzeń; Polska i USA wspierają suwerenną i niepodległą Białoruś i wzywają do wejścia na drogę do politycznego rozwiązania obecnej sytuacji po zaprzestaniu przemocy wobec społeczeństwa i zwolnienia więźniów – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

 

 

Poleć znajomemu