przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 26 kwietnia 2016

Wizyta Prezydenta RP w Portugalii

  |   Prezydent udaje się z dwudniową wizytą do Portugalii (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent przybył z dwudniową wizytą do Portugalii (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent przybył z dwudniową wizytą do Portugalii (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda złożył wizytę w Portugalii. Zaplanowano rozmowy z prezydentem i premierem tego kraju m.in. o przygotowaniach do lipcowego szczytu NATO w Warszawie. Prezydent otworzy też wystawę na uniwersytecie w Lizbonie nt. muzeum w Markowej.
 
Zobacz także: "Klucz do przyszłości jest w jedności" Andrzej Duda jest pierwszym gościem zagranicznym przyjętym przez wybranego w styczniu Prezydenta Portugalii. Marcelo Rebelo de Sousa objął urząd prezydenta na początku marca.
 
- Wizyta prezydenta Dudy w Portugalii to jasny sygnał, że szczyt NATO w Warszawie ma być szczytem uniwersalnym; to nie jest szczyt poświęcony tylko i wyłącznie wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polska nie jest wyłącznie rzecznikiem tego, żeby szczyt warszawski był szczytem dotyczącym zagrożeń pochodzących ze strony Rosji - podkreślił Prezydencki Minister Krzysztof Szczerski.
 
Jak zaznaczył, Prezydentowi bardzo zależy na tym, aby wydźwięk szczytu w Warszawie był uniwersalny, który "wskaże na wrażliwości, potrzeby, problemy i wyzwania stojące przed całym Sojuszem Północnoatlantyckim".
 
Prezydencki Minister zaznaczył, że Andrzej Duda chce przed szczytem odwiedzić nie tylko regionalnych partnerów Polski w ramach NATO, ale także partnerów "mających swoje własne optyki patrzenia na bezpieczeństwo całego Sojuszu".
 
- Pierwszą wizytą u partnerów, których chcemy wysłuchać i których punkt widzenia chcemy uwzględnić w ostatecznym kształcie porozumienia warszawskiego, jest właśnie Portugalia - podkreślił Minister Szczerski. Jak dodał, Portugalia jest bardzo ważnym państwem dla NATO, który ma "bardzo wyraźną optykę atlantycką i południową", i którego "punkt widzenia będzie bardzo istotnym dla prezydenta w budowania ostatecznego kształtu konsensu warszawskiego".
 
- Chodzi o to - taki jest nasz cel - aby szczyt podjął decyzje - po pierwsze o wzmocnieniu obecności NATO na wschodniej flance, a po drugie, aby był gotowy do opracowania i przyjęcia strategii działania na flance południowej - wyjaśnił Minister  Szczerski. Zobacz także: "Wszystkie państwa członkowskie NATO powinny zwiększyć swoje zdolności obronne" Jak mówił, NATO ma strategię działania na wschodniej flance NATO, ale nie ma tam sił; z kolei na flance południowej są już siły NATO, nie ma jednak strategii działania.
 
- To są rzeczy, które muszą się dopełnić na szczycie w Warszawie. Oczekujemy więc obecności na wschodniej flance, strategii na południowej oraz potwierdzenia transatlantyckiego charakteru Sojuszu - powiedział prezydencki Minister. Jak dodał, ta ostatnia kwestia będzie przedmiotem wizyty prezydenta w Kanadzie w pierwszej dekadzie maja.
 
Prezydent Duda będzie też rozmawiał z prezydentem Portugalii, a także z premierem tego kraju Antonio Costą o relacjach NATO-Unia Europejska.
 
- Bardzo ważne jest, by znaleźć dobre połączenie między UE i NATO w czasie szczytu w Warszawie. Oczekujemy, że UE przed szczytem przyjmie swoją strategię polityki międzynarodowej. Wtedy będziemy mogli zgrać te dwie instytucje, w których Polska chce odgrywać ważną rolę - powiedział Krzysztof Szczerski.
 
Oficjalna część wizyty Prezydenta w Republice Portugalskiej rozpocznie się w środę.
 
Tego dnia na Uniwersytecie Katolickim w Lizbonie Andrzej Duda otworzy wystawę "Samarytanie z Markowej" poświęconą rodzinie Ulmów oraz otwartemu niedawno Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej. Prezydent Duda uczestniczył w ceremonii otwarcia tego muzeum, która odbyła się w połowie marca.
 
Następnie Prezydent spotka się z Premierem Portugalii Antonio Costą. Następnie odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Dudy i Costy.
 
Kolejnym punktem wizyty będzie spotkanie z portugalskim Prezydentem Marcelo Rebelo de Sousa, po którym będzie miała miejsce konferencja prasowa obu Prezydentów.
 
 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.