przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Obchody 6. rocznicy pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu

  |   Wieniec, w imieniu przebywającego w Bułgarii Prezydenta Andrzeja Dudy, złożyła Szefowa KPRP Małgorzata Sadurska (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Wieniec, w imieniu przebywającego w Bułgarii Prezydenta Andrzeja Dudy, złożyła Szefowa KPRP Małgorzata Sadurska (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) W Krakowie odbyły się obchody 6. rocznicy pogrzebu Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) W Krakowie odbyły się obchody 6. rocznicy pogrzebu Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) W Krakowie odbyły się obchody 6. rocznicy pogrzebu Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Główny punkt uroczystości rocznicowych to msza św. w Katedrze na Wawelu (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Główny punkt uroczystości rocznicowych to msza św. w Katedrze na Wawelu (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Główny punkt uroczystości rocznicowych to msza św. w Katedrze na Wawelu (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Główny punkt uroczystości rocznicowych to msza św. w Katedrze na Wawelu (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Główny punkt uroczystości rocznicowych to msza św. w Katedrze na Wawelu (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Główny punkt uroczystości rocznicowych to msza św. w Katedrze na Wawelu (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP)

W Krakowie odbyły się obchody 6. rocznicy pogrzebu Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Wieniec, w imieniu przebywającego w Bułgarii Prezydenta Andrzeja Dudy, złożyła Szefowa KPRP Małgorzata Sadurska.

 

Główny punkt uroczystości rocznicowych to msza św. w Katedrze na Wawelu.

 

- Sześć lat temu, 18 kwietnia, w krakowskiej Bazylice Mariackiej sprawowaliśmy mszę świętą pogrzebową za śp. Prezydenta RP, pana profesora Lecha Kaczyńskiego i jego żonę Marię. Później złożyliśmy ich doczesne szczątki w wawelskiej krypcie. Modliliśmy się także za pozostałych dziewięćdziesięciu czterech naszych braci i sióstr, którzy osiem dni wcześniej zginęli pod Smoleńskiem, w drodze do Katynia, pragnąc oddać hołd pomordowanym i spoczywającym w rosyjskiej ziemi Rodakom – przypomniał we wprowadzeniu do mszy metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

 

- Przed sześcioma laty na Wawelu spoczęły dwie trumny, ale (...) zapisany w nich jest los wszystkich pozostałych towarzyszy ostatniej, podniebnej podróży. Zapisana jest w nich również pamięć o spoczywających w katyńskich mogiłach synów polskiego narodu – mówił kardynał.

 

- Niech nas zjednoczy wspólna modlitwa za wszystkich, którzy pełniąc ofiarną służbę, odeszli nagle do wieczności i stanęli twarzą w twarz przed swym Stwórcą i Zbawicielem, Panem ludzkich losów. Módlmy się, by ofiara ich życia zaowocowała dobrem, pojednaniem, braterstwem i solidarnością wszystkich synów i córek narodu polskiego. Niech to będzie świadectwo naszej dojrzałej wiary, która od tysiąca pięćdziesięciu lat zakorzeniła się w sercach Polek i Polaków – zaapelował kard. Dziwisz do zebranych w katedrze.

 

Pogrzeb pary prezydenckiej odbył się w Krakowie 18 kwietnia 2010 r. Po mszy św. odprawionej w Bazylice Mariackiej kondukt żałobny przeszedł na Wawel. Złożenie trumien do sarkofagu odbyło się tylko w obecności najbliższej rodziny i przyjaciół. Temu ostatniemu momentowi uroczystości pogrzebowych towarzyszył salut narodowy - 21 salw artyleryjskich.

 

Na krakowskim Rynku, okolicznych ulicach i na Błoniach zgromadziło się podczas pogrzebu Pary Prezydenckiej ok. 150 tys. osób. 

 

W krypcie Katedry na Wawelu, w której znajduje się sarkofag Marii i Lecha Kaczyńskich, jest też tablica ku czci Ofiar katastrofy pod Smoleńskiem z łacińską sentencją "Corpora dormiunt, vigilant animae" (Ciała śpią, dusze czuwają), napisem: "Pamięci ofiar katastrofy w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r." i nazwiskami wszystkich ofiar. (PAP)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.