przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 22 kwietnia 2016

"Nasze stanowisko, jeśli chodzi o działania NATO jest wspólne"

  |   Wizyta Prezydenta Republiki Słowenii w Polsce (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Prezydenta Republiki Słowenii w Polsce (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Prezydenta Republiki Słowenii w Polsce (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Prezydenta Republiki Słowenii w Polsce (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Prezydenta Republiki Słowenii w Polsce (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Prezydenta Republiki Słowenii w Polsce (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Prezydenta Republiki Słowenii w Polsce (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Prezydenta Republiki Słowenii w Polsce (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Prezydenta Republiki Słowenii w Polsce (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Prezydenta Republiki Słowenii w Polsce (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Prezydenta Republiki Słowenii w Polsce (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Prezydenta Republiki Słowenii w Polsce (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Prezydenta Republiki Słowenii w Polsce (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Prezydenta Republiki Słowenii w Polsce (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Prezydenta Republiki Słowenii w Polsce (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Prezydenta Republiki Słowenii w Polsce (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Prezydenta Republiki Słowenii w Polsce (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Prezydenta Republiki Słowenii w Polsce (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Prezydenta Republiki Słowenii w Polsce (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Prezydenta Republiki Słowenii w Polsce (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Prezydenta Republiki Słowenii w Polsce (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Prezydenta Republiki Słowenii w Polsce (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Prezydenta Republiki Słowenii w Polsce (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Prezydenta Republiki Słowenii w Polsce (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Prezydenta Republiki Słowenii w Polsce (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Prezydenta Republiki Słowenii w Polsce (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta Prezydenta Republiki Słowenii w Polsce (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Wizyta Prezydenta Republiki Słowenii w Polsce (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Wizyta Prezydenta Republiki Słowenii w Polsce (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP)

- Rozmawialiśmy o sprawach, które są w naszym przekonaniu najistotniejsze, o zbliżającym się szczycie NATO w Warszawie i o tym, jakie powinny być jego postanowienia i decyzje, a także o współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Słowenią, o rozwoju infrastruktury łączącej naszej kraje, zarówno transportowej, jak i energetycznej, a także o problemie migracji, który dotyka dzisiaj Europę – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem podczas wspólnej konferencji w Pałacu Prezydenckim.

 

Prezydent Republiki Słowenii Borut Pahor przebywa z oficjalną wizytą w Polsce. Jej program rozpoczął się od ceremonii oficjalnego powitania prezydenta Słowenii na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, po którym odbyło się spotkanie obu przywódców. Po jego zakończeniu Andrzej Duda i Borut Pahor przewodniczyli rozmowom plenarnym delegacji.

 

Rozmowa prezydentów dotyczyła także relacji z Rosją w perspektywie obecnej sytuacji geopolitycznej. – Nasze stanowisko, jeśli chodzi o działania NATO jest wspólne. Nie mamy wątpliwości, że konieczne jest wzmocnienie Sojuszu Północnoatlantyckiego, wzmocnienie jego obecności, zarówno w naszej części Europy, jak i na południu, gdzie również istnieją potencjalne zagrożenia – podkreślił prezydent. – Powinno być to związane z trwającym dialogiem z Rosją. To są dwie sprawy, które powinny biec równolegle, ani pan prezydent, ani ja nie jesteśmy zwolennikami izolowania Rosji  - zaznaczył Andrzej Duda.  Podkreślił, że dialog z Rosją powinien być prowadzony z pozycji partnerskiej, przez państwa i przez wspólnotę Sojuszu Północnoatlantyckiego, która jest silna, odpowiedzialna i solidarna.

 

- Strona rosyjska musi mieć poczucie, że rozmawia z poważnym partnerem, a nie partnerem, który jest słaby, niezdecydowany. Musi mieć poczucie, że partner w każdej chwili jest gotów do solidarnej i kolektywnej obrony swojego terytorium, gdyby doszło do jakichkolwiek aktów agresji na którekolwiek z państw NATO – powiedział prezydent.

 

 

Zdaniem Andrzeja Dudy takie podejście pociąga za sobą „konieczność podjęcia szeregu decyzji szczytu NATO związanych ze zwiększeniem obecności sił NATO w naszej części Europy i w innych miejscach”, a także implikuje konieczność podjęcia decyzji politycznych.

Andrzej Duda podziękował prezydentowi Słowenii za zrozumienie polskiego stanowiska w tej kwestii.

 

- Rozmawialiśmy także o sytuacji na Bałkanach, którą Słowienia z uwagą obserwuje i stara się wspierać zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie kryzysu migracyjnego, a także o konieczności stałego wspierania Macedonii – poinformował polski prezydent.

 

- Europa musi być w tym zakresie decyzyjna. Musimy zlikwidować wrażenie, o którym bardzo często się mówi, że Europa jest silna, ale jest bezradna. Europa musi sobie z problemem migracji poradzić, działając zarówno na swoim terytorium, jak i w miejscach, które są ogniskami kryzysu – powiedział Andrzej Duda. - Zapewniłem prezydenta Słowenii, że każda osoba, która będzie potrzebowała naszej pomocy, tę pomoc otrzyma – dodał. Jednocześnie Prezydent RP podkreślił, że Polska jest przeciwna mechanizmowi przymusowej relokacji uchodźców.

 

- Nie mamy wątpliwości co do tego, że istnieje konieczność rozwoju infrastruktury i współpracy w formacie ABC – powiedział na zakończenie prezydent Duda. 

 

Po konfrencji Prezydent RP wydał w Pałacu Prezydenckim śniadanie oficjalne na cześć Prezydenta Republiki Słowenii Boruta Pahora.

 

Wieczorem, na zakończenie wizyty Boruta Pahora, prezydenci spotkali się na nieformalnym obiedzie w Belwederze.

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.