przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Odprawa kierowniczej kadry MON i SZ RP z udziałem Prezydenta RP

  |   Odprawa kierowniczej kadry MON i SZ RP z udziałem Prezydenta RP (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Odprawa kierowniczej kadry MON i SZ RP z udziałem Prezydenta RP (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Odprawa kierowniczej kadry MON i SZ RP z udziałem Prezydenta RP (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Odprawa kierowniczej kadry MON i SZ RP z udziałem Prezydenta RP (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Odprawa kierowniczej kadry MON i SZ RP z udziałem Prezydenta RP (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Wypowiedź dla mediów (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Wypowiedź dla mediów (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Wypowiedź dla mediów (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP)

Kwestia bezpieczeństwa, dobrze działającego systemu, a przede wszystkim sprawnego, silnego wojska jest jednym z priorytetów - mówił prezydent Andrzej Duda podczas odprawy kadry kierowniczej Sił Zbrojnych i Ministerstwa Obrony Narodowej. 

 

Zobacz także: Wystąpienie prezydenta podczas odprawy kierowniczej kadry MON i SZ RP Jako zwierzchnik sił zbrojnych podkreślił wagę faktu, iż w odprawie biorą udział premier Beata Szydło oraz marszałkowie Sejmu i Senatu. 

 

 Zdaniem Prezydenta to ważne, ponieważ wojsko dla dobrego funkcjonowania "oczekuje jednoznaczności, spójności i współdziałania" pomiędzy osobami piastującymi najważniejsze stanowiska w państwie.

 

- Chcieliśmy wszyscy razem, będąc na tej odprawie, pokazać polskiemu wojsku i pokazać także polskiemu społeczeństwu, że jesteśmy zgodni, jeśli chodzi o przekonanie, że trzeba budować silne państwo, a silne państwo to także silna, sprawnie działająca, dobrze wyposażona armia – zaznaczył Prezydent.

 

Dodał, że jest to ważne szczególnie w tym okresie, gdy sytuacja geopolityczna - na przestrzeni ostatnich lat - zmieniła się. - Wszyscy wiemy, jakie działania prowadzą dzisiaj władze rosyjskie, wszyscy wiemy o tym, że Rosja wróciła do polityki imperialnej; polityki, która w związku z tym prowadzi do naruszenia interesów i bezpieczeństwa innych państw - mówił.

 

 

 

- Wiemy, co zdarzyło się w Gruzji w 2008 r., wiemy co w ostatnich latach zdarzyło się i dzieje się na Ukrainie. Wszyscy wiemy, co zdarzyło się ostatnio, choćby na Morzu Bałtyckim, kiedy doszło do incydentu z udziałem rosyjskiego samolotu. Nie ma więc wątpliwości, że kwestia bezpieczeństwa, kwestia dobrze działającego systemu, ale przede wszystkim sprawnego, silnego wojska jest jednym z priorytetów - zaznaczył Prezydent. 

 

Podkreślił, że Polacy mają niezbywalne prawo oczekiwać od wojska zapewnienia bezpieczeństwa i spokoju, czyli gotowości na każdą sytuację kryzysową, zwłaszcza w ujęciu militarnym, ale także dotyczącym np. klęsk żywiołowych.

 

Prezydent relacjonował, że na odprawie mówiono m.in. o planach modernizacji wojska, intensyfikacji prac, udoskonaleniu systemu dowodzenia i o zwiększeniu liczebności armii.

 
Wśród wyzwań politycznych Prezydent wymienił przede wszystkim lipcowy szczyt NATO w Warszawie i oczekiwania z nim związane. - Jestem przekonany, że szczyt NATO będzie stanowił rozpoczęcie rzeczywistego procesu wzmacniania Sojuszu, a więc wzmacniania także i nas w obrębie wspólnoty euroatlantyckiej – powiedział Prezydent.
 
- Państwa NATO muszą być gotowe do kolektywnej obrony, bo taki jest cel Sojuszu. Państwa NATO muszą pokazywać swoją obecność w tych rejonach, w których ewentualnie ta kolektywna obrona byłaby potrzebna. To kwestia także obecności sił, bo nic lepiej nie odstrasza ewentualnych agresorów niż świadomość, że agresja zakończy się zdecydowaną, silną i stanowczą odpowiedzią militarną – dodał Andrzej Duda. Podkreślił, że właśnie tego Polska oczekuje od szczytu NATO i jak dotąd wszystkie podejmowane decyzje idą w tym kierunku.

 

Andrzej Duda podkreślał, że aby Polska była dobrym wiarygodnym partnerem w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, musimy być solidarni z naszymi sojusznikami, co oznacza m.in. wzmacnianie potencjału polskiej armii oraz doskonalenie procedur dowodzenia i współdziałania.


Wzmacnianie to, jak wskazywał prezydent, musi następować w wymiarze strukturalnym, zdolności operacyjnych i wyposażenia sprzętowego. - Armia powinna być dobrze wyposażona tzn. nowoczesna, tak by bezpieczeństwo żołnierzy wykonujących zadania było na najwyższym możliwym, światowym poziomie – podkreślił.


Odprawa kierowniczej kadry Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP to najważniejsze i najwyższe rangą coroczne przedsięwzięcie rozliczeniowo-zadaniowe. Uczestniczy w niej kierownictwo resortu obrony narodowej, najwyżsi dowódcy wojskowi i dyrektorzy komórek organizacyjnych. Podczas odprawy dokonuje się podsumowania realizacji zadań z ubiegłego roku oraz określenia priorytetowych kierunków działalności służbowej resortu i sił zbrojnych na rok bieżący. (PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.