Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 9 lutego 2021

IX Szczyt Przywódców Europy Środkowowschodniej i Chin z udziałem Prezydenta RP [PL/EN]

  |   Prezydent Andrzej Duda na IX Szczycie Przywódców Europy Środkowowschodniej i Chin Prezydent Andrzej Duda na IX Szczycie Przywódców Europy Środkowowschodniej i Chin Prezydent Andrzej Duda na IX Szczycie Przywódców Europy Środkowowschodniej i Chin Prezydent Andrzej Duda na IX Szczycie Przywódców Europy Środkowowschodniej i Chin

Prezydent Andrzej Duda wziął udział IX Szczycie Przywódców Europy Środkowowschodniej i Chin; główne tematy wystąpienia Andrzeja Dudy to współpraca gospodarcza pomiędzy Polską a Chinami oraz pandemia koronawirusa. Ze względu na sytuację epidemiczną szczyt odbył się w formie wirtualnej.

 

  •  Żadne istotne wydarzenie dotyczące Europy Środkowowschodniej nie może odbyć się bez obecności Polski

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta Andrzeja Dudy na forum szczytu Przywódców Europy Środkowowschodniej i Chin Planowany na ubiegły rok IX Szczyt Przywódców Europy Środkowowschodniej i Chin, tzw. „szczyt 17+1”, został przesunięty na 2021 rok.

ENGLISH VERSION >>

Prezydent wziął udział w szczycie na zaproszenie Prezydenta Chin Xi Jinpinga. Jest to drugi raz, gdy Andrzej Duda uczestniczył w spotkaniu w tym formacie, pierwszy raz uczestniczył w nim w 2015 roku.

 

– Jako Prezydent RP wychodzę z założenia, że żadne istotne wydarzenie dotyczące Europy Środkowowschodniej nie może odbyć się bez obecności Polski. Postrzegam ten mechanizm współpracy jako ważną platformę dialogu uzupełniającą kanały relacji dwustronnych – podkreślał dziś Andrzej Duda.– Podobnie jak większość państw regionu, Polska widzi potrzebę szerszego otwarcia rynku chińskiego na jej towary i oczekuje podjęcia przez władze ChRL możliwych działań w tym zakresie – takich jak chociażby zniesienie administracyjnych ograniczeń dla importu towarów rolno-spożywczych z Polski – mówił w swoim wystąpieniu. 

 

 

 

Zobacz także: We wtorek z udziałem Prezydenta RP szczyt Europa Środkowowschodnia–Chiny Prezydent Duda z przywódcą Chin o współpracy i partnerstwie Rozmowa z Prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej – Polska szanuje indywidualną ścieżkę poszczególnych państw, którą obierają w ramach formatu 17+1. Każde z państw regionu posiada i powinno posiadać prawo do samodzielnego określenia pułapu oczekiwań i zakresu możliwej współpracy, adekwatnie do własnego rozwoju politycznego i gospodarczego – akcentował na forum szczytu Andrzej Duda. 

Poleć znajomemu