przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 17 sierpnia 2015

Wizyty i spotkania zagraniczne Prezydenta RP Andrzeja Dudy

  |   Briefing ministra Krzysztofa Szczerskiego w Pałacu Prezydenckim Briefing ministra Krzysztofa Szczerskiego w Pałacu Prezydenckim Briefing ministra Krzysztofa Szczerskiego w Pałacu Prezydenckim Briefing ministra Krzysztofa Szczerskiego w Pałacu Prezydenckim Briefing ministra Krzysztofa Szczerskiego w Pałacu Prezydenckim Briefing ministra Krzysztofa Szczerskiego w Pałacu Prezydenckim Briefing ministra Krzysztofa Szczerskiego w Pałacu Prezydenckim Briefing ministra Krzysztofa Szczerskiego w Pałacu Prezydenckim Briefing ministra Krzysztofa Szczerskiego w Pałacu Prezydenckim Briefing ministra Krzysztofa Szczerskiego w Pałacu Prezydenckim

Od wizyty w Estonii 23 sierpnia prezydent Andrzej Duda rozpocznie swój plan podróży zagranicznych. Następnie, jeszcze w tym miesiącu odwiedzi Niemcy oraz Wielką Brytanię.

 

Plan wizyt i spotkań zagranicznych Prezydenta RP w 2015 roku:

  • 23 sierpnia – Wizyta Prezydenta RP w Estonii (Tallin)
  • 28 sierpnia – Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Niemczech (Berlin)
  • 15 września – Wizyta Prezydenta RP w Wielkiej Brytanii (Londyn)
  • 21-22 września – Udział Prezydenta RP w spotkaniu Prezydentów Grupy Arraiolos. Towarzyszy Małżonka. (Niemcy, Erfurt i Zamek Wartburg) Uczestniczą prezydenci Austrii, Bułgarii, Estonii, Finlandii, Niemiec, Włoch, Łotwy, Portugalii, Słowenii i Polski
  • 26-29 września – Udział Prezydenta RP w debacie generalnej ONZ w Nowym Jorku. Towarzyszy Małżonka. (Zgromadzenie Ogólne ONZ i szczyt milenijny)
  • 8-9 października – Udział Prezydenta RP w spotkaniu Prezydentów Grupy Wyszehradzkiej (Węgry – Balatonfüred)
  • 3-4 listopada – Regionalne spotkanie Prezydentów przed Szczytem NATO (Rumunia – Bukareszt) Uczestniczą prezydenci Estonii, Łotwy, Litwy, Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii, Rumunii, Polski. Prezydenci Rumunii i Polski współgospodarzami.
  • II poł. listopada  – Szczyt Chiny – Europa Śr.-Wsch. (Pekin)  16+1: Estonia, Łotwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia

- Trwają także rozmowy na temat wizyt w Paryżu, Brukseli, a także na temat spotkania z Prezydentem Ukrainy (w Kijowie lub Warszawie) - poinformował w poniedziałek minister w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Krzysztof Szczerski. Zapowiedział, że na początku września on uda się do Kijowa na spotkanie ze swoim odpowiednikiem.

 

Pierwsza zagraniczna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy odbędzie się 23 sierpnia w Estonii w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. - Data wizyty w Tallinie - jak powiedział minister Szczerski - nie jest przypadkowa, ponieważ jest to Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow.


W stolicy Estonii zaplanowane są rozmowy polsko-estońskie, a także wystąpienie prezydenta Dudy na temat "wagi i znaczenia prawa międzynarodowego dla pokoju na świecie i wagi podmiotowości Europy Środkowej dla bezpieczeństwa i stabilności Europy".


- Prezentujemy pakiet wizyt zagranicznych, który ma wskazać główne kierunki polityki zagranicznej prezydenta Dudy – podkreślił Krzysztof Szczerski.


Jak mówił, w ciągu pierwszych stu dni prezydentury Dudy dojdzie do spotkań zarówno regionalnych, jak i europejskich i globalnych. - To są wizyty, których celem jest praca na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa Polski i promowania interesów gospodarczych Polski - zaznaczył minister.

 

 

Prezydent wraz z Małżonką 28 sierpnia uda się do Berlina. W Berlinie odbędzie rozmowy dwustronne z prezydentem Joachimem Gauckiem, kanclerz Angelą Merkel i z ministrem spraw zagranicznych Frankiem-Walterem Steinmeierem - poinformował minister w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Krzysztof Szczerski.

 

15 września Andrzej Duda odwiedzi Londyn. - W Londynie prezydent będzie uczestniczył w obchodach 75. rocznicy Bitwy o Anglię z udziałem rodziny królewskiej, ale także będzie miał rozmowy dwustronne z premierem Davidem Cameronem - powiedział minister Szczerski.

 

Pod koniec września prezydent będzie przebywał z wizytą w Nowym Jorku, gdzie będzie miał wystąpienie na corocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

 

- W Nowym Jorku prezydent będzie miał całą serię spotkań bilateralnych z przywódcami krajów odleglejszych od nas geograficznie; będzie to około ośmiu przywódców państw ważnych dla nas politycznie i ekonomicznie - powiedział Krzysztof Szczerski.

 

Jak podkreślił, trwają rozmowy na temat "formuły spotkania z prezydentem USA Barackiem Obamą". - Do takiego spotkania na pewno w czasie pobytu na prezydenta w Nowym Jorku dojdzie - powiedział. Minister Szczerski przedstawiając kalendarz wizyt prezydenta Andrzeja Dudy na pierwsze 100 dni jego prezydentury, zapowiedział, że w dniach 8-9 października weźmie udział w szczycie Prezydentów Państw Grupy Wyszehradzkiej. - Będzie rozmawiał z naszymi partnerami w ramach Grupy Wyszehradzkiej na temat jej celów politycznych i współpracy w ramach Grupy – mówił minister .


W dniach 3-4 listopada prezydent uda się do Bukaresztu, gdzie odbędzie się - jak mówił na konferencji prasowej prezydencki minister - miniszczyt NATO z udziałem prezydentów państw wschodniej flanki Sojuszu: Estonii, Łotwy, Litwy, Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii, Rumunii i Polski.- Pan prezydent Duda razem z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem jest współorganizatorem tego szczytu, ważnego szczytu, który ma przekazać stanowisko państw naszej części Europy do agendy, porządku obrad szczytu NATO, który odbędzie się w przyszłym roku w Warszawie - mówił Krzysztof Szczerski. Dodał, że Andrzej Duda w Bukareszcie odbędzie także rozmowy dwustronne z partnerami rumuńskimi. Zobacz także: "Bezpieczeństwo i rozwój gospodarczy głównymi tematami wizyt prezydenta"


Cykl wizyt w pierwszych 100 dniach prezydentury ma zakończyć wizyta w Pekinie, gdzie prezydent Duda będzie uczestniczyć jako szef polskiej delegacji na szczycie Chiny – Europa Środkowo-Wschodnia. - To jest szczyt międzyrządowy, ale w tym wypadku wyjątkowo delegacji polskiej na ten szczyt będzie przewodził pan prezydent Andrzej Duda - mówił. Dodał, że wizyta odbędzie się "najpóźniej w okolicach połowy listopada". (inf. własna, PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.