Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 2 marca 2021

Rozmowa Prezydentów Polski i Gruzji

  |   Wideorozmowa z Prezydent Gruzji Wideorozmowa z Prezydent Gruzji Wideorozmowa z Prezydent Gruzji Wideorozmowa z Prezydent Gruzji Wideorozmowa z Prezydent Gruzji

Prezydent RP Andrzej Duda odbył dziś wideorozmowę z Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili. Tematami rozmowy były sytuacja wewnętrzna w Gruzji oraz współpraca dwustronna szczególnie w ramach euroatlantyckiej drogi Gruzji.

 

Rozmowa miała miejsce dzień po spotkaniach Przewodniczącego Rady Europejskiej w Tbilisi z udziałem wszystkich sił politycznych, którym patronowała Prezydent Gruzji. Prezydent Zurabiszwili zrelacjonowała przebieg tych rozmów a Prezydent Duda  potwierdził, że Polska wspiera działania na rzecz dialogu i porozumienia rządzących i opozycji w celu przywrócenia stabilnego działania instytucji demokratycznych w Gruzji. Oczekujemy, że rozpoczęte rozmowy będą zmierzać do spełnienia oczekiwań wszystkich stron sceny politycznej.


Prezydenci rozmawiali również o wyzwaniach związanych z walką z pandemią koronawirusa i programami szczepień. Omówiono także kwestie współpracy w zakresie bezpieczeństwa regionalnego, w tym cyberbezpieczeństwa.


Prezydent Gruzji przedstawiła także plany na rzecz zbliżenia kraju do członkostwa w NATO i Unii Europejskiej, w tym potrzebę europejskiego wsparcia inwestycji infrastrukturalnych. Polska jest rzecznikiem integracji Gruzji z organizacjami świata zachodniego. 


Prezydent Zurabiszwili zaprosiła Prezydenta Dudę do złożenia wizyty w Tbilisi w najbliższym czasie.

Poleć znajomemu