Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 4 marca 2021

Spotkanie Prezydenta RP z doradcami prezydentów Litwy i Ukrainy

  |   Pałac Prezydencki | Spotkanie Prezydenta RP z szefami delegacji z Litwy i Ukrainy w ramach Trójkąta Lubelskiego Pałac Prezydencki | Spotkanie Prezydenta RP z szefami delegacji z Litwy i Ukrainy w ramach Trójkąta Lubelskiego Pałac Prezydencki | Spotkanie Prezydenta RP z szefami delegacji z Litwy i Ukrainy w ramach Trójkąta Lubelskiego

Prezydent Andrzej Duda chce utrwalić wśród naszych partnerów i sojuszników wagę, jaką ma Europa Środkowo-Wschodnia dla bezpieczeństwa kontynentu europejskiego oraz dla stabilizacji w globalnym wymiarze – podkreślił Szef BBN Paweł Soloch po spotkaniu Prezydenta RP z szefami delegacji z Litwy i Ukrainy w ramach Trójkąta Lubelskiego. 

 

Zobacz także: W czwartek spotkanie prezydenckich doradców w ramach Trójkąta Lubelskiego W czwartek doszło do pierwszego spotkania prezydenckich doradców ds. bezpieczeństwa narodowego z Polski, Litwy i Ukrainy w ramach trójkąta lubelskiego. Jest to forum współpracy trójstronnej między Polską, Litwą i Ukrainą, którego powołanie ogłoszono w lipcu 2020 r. podczas spotkania szefów MSZ tych trzech państw. Przewidywane wówczas były regularne spotkania ministrów spraw zagranicznych, urzędników MSZ oraz przedstawicieli innych instytucji Polski, Litwy i Ukrainy. Z szefami delegacji z Litwy i Ukrainy spotkał się dziś także Andrzej Duda. W Pałacu Prezydenckim gościli Darius Kuliešius, główny doradca prezydenta Litwy ds. bezpieczeństwa narodowego i Ołeksij Danyłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy. 

 

Jak podkreślił Paweł Soloch Prezydent RP „wyraził wolę i gotowość do spotkania w ramach trójkąta lubelskiego na poziomie głów państw”. Minister Soloch zapewnił, że do takiego spotkania mogłoby dojść jeszcze w tym roku jesli tylko pozwoli na to sytuacja epidemiczna. 

 

Paweł Soloch przypomniał ponadto, że Andrzej Duda poza trójkątem lubelskim patronuje też inicjatywie Trójmorza (skupia 12 państw UE) i inicjatywie B9 (tzw. Bukaresztańska Dziewiąta – 9 państw NATO z Europy Środkowej i Wschodniej).

 

– Przez tego typu inicjatywy Prezydent chce utrwalić wśród naszych partnerów i sojuszników wagę, jaki ten region – Europa Środkowo-Wschodnia ma znaczenie dla bezpieczeństwa i rozwoju całego kontynentu europejskiego, ale też dla stabilizacji w globalnym wymiarze – podkreślił Szef BBN.

 

 

 

 

 

 

 

 

Poleć znajomemu