Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 22 marca 2021

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Prezydentem Węgier Jánosem Áderem

W bibliotece za stolikiem siedzi prezydent, przed nim duży ekran, w tle inne osoby   |   Pałac Prezydencki | Prezydent Andrzej Duda podczas rozmowy online z Prezydentem Węgier Jánosem Áderem Pałac Prezydencki | Prezydent Andrzej Duda podczas rozmowy online z Prezydentem Węgier Jánosem Áderem Pałac Prezydencki | Prezydent Andrzej Duda podczas rozmowy online z Prezydentem Węgier Jánosem Áderem Pałac Prezydencki | Prezydent Andrzej Duda podczas rozmowy online z Prezydentem Węgier Jánosem Áderem Pałac Prezydencki | Prezydent Andrzej Duda podczas rozmowy online z Prezydentem Węgier Jánosem Áderem

Dziś odbyła się rozmowa telefoniczna Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Prezydentem Węgier Jánosem Áderem z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Pierwotnie planowano spotkanie obu przywódców w Bochni – mieście symbolicznym dla relacji polsko-węgierskich ze względu na św. Kingę oraz położenie miasta na średniowiecznym szlaku, biegnącym z Węgier nad Morze Bałtyckie. Niestety, rozwój sytuacji pandemicznej w Europie uniemożliwił bezpośrednie spotkanie, które w takiej formule planowane jest na kolejny rok.

 

Zobacz także: Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej [PL/ENG] Prezydent: Całym sercem czujemy, że tutaj jesteśmy wśród przyjaciół Rozmowa telefoniczna Prezydentów Polski i Węgier przebiegła w bardzo ciepłej i serdecznej atmosferze. Jednym z głównych punktów rozmowy była skuteczna walka z wirusem Covid-19. Prezydenci rozmawiali o profilaktyce, a także możliwościach zminimalizowania skutków pandemii, oddziałujących na gospodarkę obu krajów. Ważnym wątkiem była sytuacja ekonomiczna w dobie koronawirusa. W tym kontekście Prezydenci Duda i Áder uzgodnili, że Warszawa i Budapeszt będą ściśle współpracować w celu nadania silnego impulsu rozwojowego dla gospodarki Polski i Węgier od momentu wygasania oraz po zakończeniu pandemii.
 

Ponadto Prezydenci rozmawiali o dalszych perspektywach rozwoju współpracy bilateralnej, regionalnej oraz w ramach organizacji międzynarodowych. Wyrazili także nadzieję, że zbliżający się szczyt Inicjatywy Trójmorza, który odbędzie się w Sofii, będzie miał wymiar strategiczny dla dalszego rozwoju współpracy pomiędzy Trójmorzem a Unią Europejską oraz Stanami Zjednoczonymi.

 

Prezydenci rozmawiali także o dalszym rozwoju Grupy Wyszehradzkiej, która w tym roku obchodziła jubileusz 30-lecia swojego istnienia. Podczas rozmowy Prezydent Duda i Áder zgodzili się, że działanie V4 jest jednym z filarów polityki regionalnej zarówno Polski, jak i Węgier, a ponadto cementuje oraz wzmacnia bardzo dobre relacje bilateralne obu państw.

 

Deklaracja o ustanowieniu 23 marca Dniem Przyjaźni obu narodów została przyjęta 12 marca 2007 r. na mocy jednomyślnej decyzji wszystkich członków Parlamentu Węgier. Cztery dni później, 16 marca 2007 r. taką uchwałę przez aklamację podjął Sejm RP. Od tego czasu, co roku miasta Polski i Węgier są naprzemiennie gospodarzami święta przyjaźni pomiędzy naszymi krajami i narodami z udziałem prezydentów obu państw. 

Poleć znajomemu