Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 7 kwietnia 2021

Hołd dla medyków, którzy oddali życie w walce z pandemią [PL/EN]

Żolnierze wnoszą złożoną polską flagę na dziedziniec Pałacu Prezydenckiego   |   Dziedziniec Pałacu Prezydenckiego | Hołd dla medyków i pracowników innych branż, którzy oddali życie w walce z pandemią Dziedziniec Pałacu Prezydenckiego | Hołd dla medyków i pracowników innych branż, którzy oddali życie w walce z pandemią Dziedziniec Pałacu Prezydenckiego | Hołd dla medyków i pracowników innych branż, którzy oddali życie w walce z pandemią Dziedziniec Pałacu Prezydenckiego | Hołd dla medyków i pracowników innych branż, którzy oddali życie w walce z pandemią Dziedziniec Pałacu Prezydenckiego | Hołd dla medyków i pracowników innych branż, którzy oddali życie w walce z pandemią Dziedziniec Pałacu Prezydenckiego | Hołd dla medyków i pracowników innych branż, którzy oddali życie w walce z pandemią
Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda oddał hołd medykom oraz pracownikom innych branż, którzy oddali życie, walcząc z pandemią.
 
By uczcić ich pamięć, na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego do połowy masztu została opuszczona biało-czerwona flaga; sygnalista odegrał sygnał „Cisza”.
 
– Składając dziś hołd, dziękujmy za tę wielką ofiarę i za tę służbę. Chcę z całą mocą podkreślić, że dzisiaj, kiedy mamy szczepionki, kiedy realizowany jest narodowy plan szczepień przeciwko koronawirusowi, kiedy polska służba medyczna ratuje zdrowie i życie dziesiątków setek tysięcy pacjentów, którzy codziennie wychodzą z tej strasznej choroby – ta ofiara nie idzie na marne. Dziękujemy za to z całego serca – mówił Prezydent Andrzej Duda. – Obiecujemy, że będziemy niestrudzenie walczyć o życie i zdrowie ludzi do samego końca, aż pokonamy pandemię – dodał.
 

 
Zobacz także: Dzień Pracownika Służby Zdrowia Według danych Ministerstwa Zdrowia dotychczas na COVID zmarło 339 przedstawicieli zawodów medycznych, głównie lekarzy (138) i pielęgniarzy/pielęgniarek (138). Z powodu pandemii życie stracili też położne/położni (19), ratownicy medyczni (16), dentyści (16), farmaceuci (12), felczerzy (4) oraz diagności laboratoryjni (3).
 
Uroczystość odbyła się w Światowym Dniu Zdrowia, obchodzonym corocznie 7 kwietnia, dla upamiętnienia powstania Światowej Organizacji Zdrowia, a także w obchodzonym w Polsce Dniu Pracownika Służby Zdrowia. W wydarzeniu udział wzięli m.in. Grażyna Ignaczak-Bandych, szef Kancelarii Prezydenta RP oraz Paweł Soloch, szef BBN.
 
 
Opuszczenie flagi do połowy masztu to symboliczny akt oddania najwyższego hołdu przez Rzeczypospolitą ofiarom walki z pandemią. Opuszczona flaga została umieszczona na dodatkowym maszcie, ustawionym na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego na potrzeby tej uroczystości. Flagi państwowe umieszczone przed Pałacem oraz na jego szczycie nie zostały opuszczone, co miałoby miejsce w momencie wprowadzenia żałoby narodowej. 
Poleć znajomemu