Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 10 kwietnia 2021

11. rocznica katastrofy smoleńskiej

Plansza podzielona na dwie części: po lewej czarno-biały widok Pałacu Prezydenckiego ze stosem kwiatów, po prawej napis

Jedenaście lat temu samolot z najważniejszymi osobistościami Rzeczypospolitej na pokładzie rozbił się pod rosyjskim lotniskiem w Smoleńsku. Wszyscy stracili życie. Jak powiedział Prezydent Andrzej Duda, „zginęli najlepsi z nas”. 

 

Zobacz także: Kraków. Obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej Warszawa. Upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej Ministrowie KPRP upamiętnili ofiary katastrofy smoleńskiej

 

Samolot specjalny Tu-154M rozbił się 10 kwietnia 2010 r. o godzinie 8.41 w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny. Polska delegacja z Parą Prezydencką Lechem i Marią Kaczyńskimi na czele leciała do Katynia na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

 

 


Wspomnienie śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego>>
 

 

Wspomnienie śp. Pierwszej Damy Marii Kaczyńskiej>>

 Wśród ofiar był także ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Został pochowany w Krypcie Wielkich Polaków na terenie Świątyni Opatrzności Bożej.
 

Wspomnienie śp. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego>>

 

 

W katastrofie zginęło wielu wysokich rangą urzędników państwowych, dowódców wojskowych oraz duchownych. Na pokładzie Tu-154M znajdowało się m.in. jedenastu pracowników Kancelarii Prezydenta. Wciąż o nich pamiętamy!

Nazwiska wszystkich ofiar katastrofy>>

Poleć znajomemu