Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 19 kwietnia 2021

78. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim [PL/EN]

Para Prezydencka stoi przed pomnikiem Bohaterów Warszawskiego Getta   |   Uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim Uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim Uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim Uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim Uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim Para Prezydencka składa kwiaty przed pomnikiem Bohaterów Warszawskiego Getta Para Prezydencka składa kwiaty przed pomnikiem Bohaterów Warszawskiego Getta Wypowiedź Prezydenta dla dziennikarzy Minister Wojciech Kolarski przeszedł Traktem Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów Minister Wojciech Kolarski przeszedł Traktem Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w uroczystości upamiętniającej 78. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

 

– To była walka do końca, ponieważ oni nie mieli prawa do kapitulacji, oni nie mogli się poddać, nie mogli liczyć na to, że zostaną potraktowani tak, jak jeńcy wojenni. Nie mogli liczyć na to, że zostaną objęci jakimikolwiek międzynarodowymi konwencjami – mówił Andrzej Duda o powstańcach.
 

ENGLISH VERSION>>

 

– Oni wiedzieli o tym, że jakiekolwiek poddanie się hitlerowskim Niemcom oznacza dla nich śmierć. Wybrali śmierć z bronią w ręku. Nie godzili się na śmierć w obozach koncentracyjnych, nie godzili się na śmierć w komorach gazowych. Chcieli walczyć do samego końca – podkreślił. 
 

CAŁA WYPOWIEDŹ >>
 

Statement by the President on the 78th anniversary of the outbreak of the Warsaw Ghetto Uprising >>

 

Para Prezydencka złożyła wieniec przy Pomniku Bohaterów Getta.

 

 

Zobacz także: Minister Kolarski uczcił pamięć bohaterów Powstania w Getcie Warszawskim Po zakończeniu uroczystości głównych odbył się Marsz Traktem Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów, w którym uczestniczył Sekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski. Minister złożył kwiaty od Prezydenta przed pierwszym Pomnikiem Bohaterów Getta-Włazem, Pomnikiem Rady Pomocy Żydom „Żegota”, Pomnikiem Szmula Zygielbojma, przy Bunkrze Anielewicza oraz przed Pomnikiem Umschlagplatz. 

 

Minister Kolarski odwiedził także cmentarz żydowski, gdzie w imieniu Prezydenta złożył kwiaty przy grobach Marka Edelmana i Pawła Frenkla, przywódców Powstania w Getcie Warszawskim.


Zobacz także: Iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego 19 kwietnia 1943 r. wybuchło Powstanie w Getcie Warszawskim – pierwsze powstanie miejskie w okupowanej przez Niemców Europie, które było jednocześnie największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej. W tym dniu bojownicy z Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. Powstańcy walczyli z przeważającymi siłami wroga do 16 maja 1943 roku. Tego dnia dowodzący oddziałami niemieckimi Jürgen Stroop rozkazał na znak zwycięstwa wysadzić w powietrze Wielką Synagogę przy Tłomackiem. Teren getta został przez Niemców zrównany z ziemią.

Poleć znajomemu