Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 22 kwietnia 2021

Udział Prezydenta w szczycie klimatycznym

Prezydent siedzi przy biurku, przed nim monitor, na którym widać prezydenta USA   |   Szczyt klimatyczny | Prezydent Andrzej Duda bierze udział w sesji pt. „Raising our Climate Ambition” Szczyt klimatyczny | Prezydent Andrzej Duda bierze udział w sesji pt. „Raising our Climate Ambition” Szczyt klimatyczny | Prezydent Andrzej Duda bierze udział w sesji pt. „Raising our Climate Ambition” Szczyt klimatyczny | Prezydent Andrzej Duda bierze udział w sesji pt. „Raising our Climate Ambition” Szczyt klimatyczny | Prezydent Andrzej Duda bierze udział w sesji pt. „Raising our Climate Ambition”

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w dwudniowym szczycie klimatycznym, który w czwartek oficjalnie rozpoczął Prezydent USA Joe Biden. Polski przywódca zabierze głos podczas piątkowej debaty dotyczącej zagadnień wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy w połączeniu z ambitną polityką klimatyczną.

Zobacz także: Szef BBN o szczycie klimatycznym: Padnie deklaracja, że zgadzamy się na neutralność klimatyczną, ale chcemy uzgodnić warunki

 

Prezydent USA zaprosił Prezydenta Polski do udziału w szczycie przywódców największych światowych gospodarek, poświęconym ochronie klimatu. W szczycie, który odbywa się w formule zdalnej biorą udział przywódcy 40 krajów, a także szefowie rządów lub państw z Chin, Rosji, Indii, krajów Zatoki Perskiej, Europy oraz azjatyccy sojusznicy USA. 

 

 

– Prezydent Andrzej Duda będzie miał w piątek wystąpienie w debacie dotyczącej zagadnień wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy w połączeniu z ambitną polityką klimatyczną – mówił w ubiegłym tygodniu szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.
 

Jak zaznaczył, Andrzej Duda zabierze głos, „dzieląc się doświadczeniem całego naszego regionu, bo będzie jedynym Prezydentem z naszej części Europy i jednym z zaledwie kilku z całej Europy, który został na ten szczyt zaproszony”. Krzysztof Szczerski podkreślił, że Prezydent podczas szczytu przedstawi polskie koncepcje i doświadczenia w zakresie sprawiedliwej transformacji gospodarczej, kreowania nowych miejsc pracy w innowacyjnych przemysłach związanych z zieloną gospodarką oraz poruszy kwestie bezpieczeństwa energetycznego.

 

– Prezydent Duda zamierza również pokazać dobre pomysły, które realizowane są w pozostałych państwach regionu. W tym sensie jego wystąpienie na szczycie będzie miało charakter szerszego regionalnego przesłania – powiedział prezydencki minister.
 

 

Zobacz także: Spotkanie z Młodzieżową Radą Klimatyczną W ostatnich dniach Andrzej Duda prowadził z liderami regionu rozmowy poprzedzające szczyt; rozmawiał z Prezydentami: Słowenii Borutem Pahorem, Litwy Gitanasem Nausedą oraz Bułgarii Rumenem Radewem. W poniedziałek Prezydent spotkał się z członkami Młodzieżowej Rady Klimatycznej.
 

Szczyt klimatyczny odbywa się w piątą rocznicę podpisania paryskiego porozumienia klimatycznego. (PAP/ inf. własna)

Poleć znajomemu