Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 2 maja 2021

Prezydent weźmie w niedzielę udział w obchodach 100. rocznicy wybuchu trzeciego Powstania Śląskiego

Prezydent Andrzej Duda weźmie w niedzielę udział w uroczystościach na Górze św. Anny z okazji 100. rocznicy wybuchu trzeciego powstania śląskiego. Prezydent przekaże pierwszą ze 100 tablic upamiętniających miejsca związane z historią trzech powstań śląskich.
 

O godz. 10 Andrzej Duda będzie uczestniczyć we mszy świętej w Sanktuarium św. Anny. W południe odbędą się uroczystości przy Pomniku Czynu Powstańczego na Górze św. Anny; planowane jest wystąpienie Prezydenta.
 

Zobacz także: 2 maja 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego Jak zauważył prezydencki minister Wojciech Kolarski, w tym roku 2 maja to nie tylko Święto Flagi oraz Święto Polonii i Polaków za Granicą, ale to również setna rocznica wybuchu trzeciego Powstania Śląskiego. Tego dnia na Górze św. Anny na uroczystości organizowanej przez wojewodów opolskiego i śląskiego Prezydent Andrzej Duda wygłosi wystąpienie i przekaże pierwszą ze 100 tablic upamiętniających miejsca związane z historią trzech powstań śląskich.
 

Minister Kolarski dodał, że Prezydent przekaże te okolicznościowe tablice przedstawicielom samorządów na Opolszczyźnie i na Śląsku. – Pierwsza tablica trafi do starosty ze Strzelec Opolskich – zapowiedział.
 

Trzecie Powstanie Śląskie wybuchło nocą z 2 na 3 maja 1921 r. na Górze św. Anny (Opolskie), walki trwały dwa miesiące. Na jego czele stanął działacz społeczny, a wcześniej komisarz plebiscytowy, Wojciech Korfanty. Powstanie to było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności na Śląsku. Jego efektem było przyznanie Polsce znacznie większej części Górnego Śląska, niż pierwotnie zamierzano.

 

Obchodzony 2 maja Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku; dzień ten jest też świętem Polonii i Polaków za granicą. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.(PAP)
 

Dzisiejsze wydarzenia z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy:

Poleć znajomemu