Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 4 czerwca 2021

Spotkanie z przedstawicielkami polskiej mniejszości narodowej na Białorusi

  |   Belweder | Spotkanie z przedstawicielkami polskiej mniejszości narodowej na Białorusi Belweder | Spotkanie z przedstawicielkami polskiej mniejszości narodowej na Białorusi Belweder | Spotkanie z przedstawicielkami polskiej mniejszości narodowej na Białorusi Belweder | Spotkanie z przedstawicielkami polskiej mniejszości narodowej na Białorusi Belweder | Spotkanie z przedstawicielkami polskiej mniejszości narodowej na Białorusi Belweder | Wypowiedź Prezydenta RP Belweder | Wypowiedź Prezydenta RP po spotkaniu z przedstawicielkami polskiej mniejszości narodowej na Białorusi Belweder | Wypowiedź Prezydenta RP

W Belwederze Prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielkami polskiej mniejszości narodowej na Białorusi: Ireną Biernacką, Anną Paniszewą i Marią Tiszkowską. Andrzej Duda podkreślił, że jeszcze niedawno były one przetrzymywane w więzieniu na Białorusi. Zostały uwolnione dzięki kilkutygodniowym zabiegom dyplomatycznym polskich władz. Kobiety od 25 maja przebywają w Polsce.

 

– Chcę bardzo mocno podkreślić: będziemy jako polskie władze, ja – jako Prezydent RP – czynili wszystko, aby nie dało się Polaków i Białorusinów poróżnić – zapewnił Andrzej Duda. Dodał: Próba skłócenia Polaków z Białorusinami poprzez fałszywe oskarżenia o propagowanie nazizmu, który był dramatem dla obu naszych narodów, który prowadził do zagłady rodzin jest oskarżeniem podłym i nie możemy na to pozwolić. CAŁA WYPOWIEDŹ>>

 

Irena Biernacka jest prezesem Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Lidzie, Anna Paniszewa – byłą dyrektor Polskiej Harcerskiej Szkoły Społecznej im. R. Traugutta w Brześciu, Maria Tiszkowska – prezes Oddziału ZPB w Wołkowysku.

 

W spotkaniu uczestniczyli też Grażyna Ignaczak-Bandych, Szef Kancelarii Prezydenta RP oraz Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

 

Tego samego dnia w Belwederze Prezydent RP spotkał się też z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Tematami rozmowy była aktualna sytuacja na Białorusi oraz możliwości wsparcia działań białoruskiej opozycji.

Poleć znajomemu