Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 9 czerwca 2021

Rada ds. Ochrony Zdrowia o cukrzycy

  |   Posiedzenie Rady ds. Ochrony Zdrowia Posiedzenie Rady ds. Ochrony Zdrowia Posiedzenie Rady ds. Ochrony Zdrowia

W środę odbyło się kolejne posiedzenie Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP. Tematem spotkania była „niezakaźna epidemia”, jaką – według Światowej Organizacji Zdrowia –jest cukrzyca. Na świecie cierpi na nią ponad 400 mln osób a – wg szacunków – do 2040 roku cukrzyca będzie diagnozowana u ponad 10% populacji. W Polsce choruje ponad 2,5 mln osób, a być może nawet 700 tys. kolejnych nie jest tego świadome. W 2021 r. mija setna rocznica odkrycia insuliny, dzięki której choroba nie jest już wyrokiem śmierci, stała się natomiast schorzeniem przewlekłym.

 

Zobacz także: Spotkanie z Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Szef KPRP: Profilaktyka cukrzycy u dzieci to jedno z głównych zadań w edukacji społecznej Wiele wskazuje na to, że skala zachorowań będzie nadal rosła. Problem pogłębił się w związku z pandemią koronawirusa i niestety w coraz większym zakresie dotyczy dzieci i młodzieży. Dziś – m.in. w związku z nadwagą i nieaktywnym trybem życia – młode pokolenie poza dziedziczną cukrzycą typu I, częściej nabywa cukrzycy typu II. 

Cukrzycy towarzyszą poważne powikłania (choroby układu krążenia, nadciśnienie, problemy ze wzrokiem, stopa cukrzycowa), a także problemy natury psychologicznej oraz wykluczenie społeczne.

 

W dyskusji, w której uczestniczyli także przedstawiciele środowisk pacjentów, podkreślano, że od 2019 roku zaszły korzystne zmiany, przede wszystkim w zakresie refundacji leków. Jednak konieczne są dalsze działania w kierunku budowania świadomości społecznej i promowania zdrowego trybu życia, jak również usprawniające funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia. Eksperci wskazywali na potrzebę refundacji nowoczesnych metod monitorowania leczenia pacjenta cukrzycowego, wdrożenie efektywnej opieki nad chorym z zespołem stopy cukrzycowej oraz zapewnienie pacjentom i ich rodzinom powtarzalnej edukacji.

 

Uczestnicząca w posiedzeniu Rady pani Grażyna Ignaczak-Bandych, Szef Kancelarii Prezydenta RP podkreśliła, że Kancelaria Prezydenta RP, poza bieżącą współpracą z Ministerstwem Zdrowia służącą tworzeniu nowych regulacji prawnych, gotowa jest angażować się w kampanie społeczne służące budowaniu wiedzy na temat zagrożeń związanych z cukrzycą i promowaniu zdrowego trybu życia.

Poleć znajomemu