Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 14 lipca 2021

Posiedzenie Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych

  |   Wirtualne posiedzenie Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych Wirtualne posiedzenie Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych

W środę odbyło się on-line kolejne posiedzenie Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych. Posiedzeniu przewodniczył Paweł Sałek, Doradca Prezydenta RP.

 

Zobacz także: Prezydent powołał Radę ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych Podczas spotkania dyskutowano o planach prac Rady na najbliższe miesiące z uwzględnieniem priorytetowych zagadnień dotyczących ochrony środowiska oraz polityki energetycznej.

 

Rozmowa dotyczyła także kwestii organizacyjnych związanych z realizacją zadań Rady takich jak: przygotowanie opinii i ekspertyz dla Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przegląd i analiza rozwiązań prawnych oraz opracowanie założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych dotyczących środowiska, energii i zasobów naturalnych, wspieranie działań Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej związanych z realizacją inicjatyw prezydenckich dotyczących środowiska, energii i zasobów naturalnych.

 

Paweł Sałek poinformował, że kolejne spotkanie, ze względu na okres wakacyjny, zaplanowano na wrzesień. – We wrześniu będziemy chcieli się zająć tematyką rozwoju sektora elektroenergetycznego w Polsce. (...) Wystąpienie na ten temat przeprowadzi pan prof. Mirosław Parol z Politechniki Warszawskiej – powiedział prezydencki doradca.

 

– Rada zaplanowała także swą działalność na przyszłość, będziemy dyskutować o sprawach związanych z rozwojem nauki w technologiach energetycznych, szczególnie w zielonej energii i gospodarce obiegu zamkniętego. Także w sprawach środowiskowych, klimatycznych, bioróżnorodności i leśnych – kontynuował.

 

– Ze względu na to, że w świetle tych zapisów i propozycji legislacyjnych, które są przedstawiane obecnie w Brukseli, w UE, w KE w ramach tak zwanego nowego Zielonego Ładu - czyli takiego podejścia, można powiedzieć, wręcz rewolucyjnego w układzie gospodarki europejskiej – te tematy będą bardzo ważne – ocenił. Według Pawła Sałka istotny będzie głos specjalistów z różnych dziedzin i „te poglądy, czasami bardzo różne i sporne, będą musiały się ucierać podczas dyskusji i dialogu na posiedzeniach Rady”.

 

Pytany, jakie priorytety stawia sobie jako przewodniczący Rady odnośnie jej pracy, odparł, że „tych problemów jest bardzo dużo”. – Działalność Rady będzie skoncentrowana na sprawach związanych z klimatem i energią, także sprawami środowiskowymi. Chodzi o to, by tę wiedzę, którą posiadają nasi eksperci (...) powołani do Rady, można było jak najlepiej wykorzystać dla wiedzy pana prezydenta i dla Polski – powiedział.

 

Podkreślił, że ogromne wyzwania stoją m.in. przed sektorem ciepłowniczym czy sektorem gospodarki odpadami, a także odnośnie „współpracy samorządów, absorbcji środków unijnych, transformacji energetycznej, która nas czeka i możliwości sfinansowania także tej transformacji energetycznej przy zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego i bezpieczeństwa dostaw do polskich gospodarstw domowych, także ogólnie mówiąc do gospodarki i przemysłu”.

 

Na pytanie, czy Rada planuje jakieś rekomendacje dla rządu w tym zakresie, odparł: – Rada będzie pracować też w ramach właśnie rekomendacji, będzie proponować różne rzeczy, a także będą propozycje i wnioski legislacyjne. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu