Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 20 sierpnia 2021

Prezydent w niedzielę udaje się z wizytą na Ukrainę; później odwiedzi Mołdawię

prezydent machając, wchodzi po schodkach do samolotu

Prezydent Andrzej Duda w niedzielę udaje się z trzydniową wizytą na Ukrainę, gdzie weźmie udział w szczycie Platformy Krymskiej i obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy; spotka się także z Prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. W przyszły czwartek i piątek Prezydent odwiedzi Mołdawię.

 

W Mołdawii Andrzej Duda spotka się z Prezydent tego kraju Maią Sandu, z premier Natalią Gavrilitą i z przewodniczącym mołdawskiego parlamentu.

 

Zobacz także: Minister Jakub Kumoch o wizytach Prezydenta na Ukrainie i w Mołdawii – Prezydent Andrzej Duda udaje się z wizytą na Ukrainę, a następnie niemal natychmiast na wizytę w Mołdawii. W obu tych krajach będą obchody 30-lecia niepodległości, ale przede wszystkim wizyty te są przejawem poparcia dla integralności terytorialnej i dla aspiracji prozachodnich obu naszych partnerów – zaznaczył szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

 

Poinformował, że w programie wizyty Prezydenta Dudy na Ukrainie jest szczyt Platformy Krymskiej, który – jak ocenił – jest ważnym elementem budowy poparcia regionalnego i międzynarodowego dla integralności terytorialnej Ukrainy i podkreślenia niezgody na jakiekolwiek działania rosyjskie na terenie okupowanego Krymu.

 

Platforma Krymska to zainicjowany przez Ukrainę projekt poświęcony problematyce okupowanego od 2014 r. Półwyspu Krymskiego. Pierwsze spotkanie w ramach platformy zostało zaplanowane na 23 sierpnia w Kijowie. Do udziału w rozmowach zaproszeni zostali liczni szefowie państw i rządów oraz przedstawiciele organizacji międzynarodowych.

 

Jakub Kumoch poinformował, że w czasie wizyty na Ukrainie odbędzie się również spotkanie bilateralne Andrzeja Dudy z Prezydentem Zełenskim. Jak dodał, jest to bardzo istotna rozmowa zwłaszcza po podpisaniu porozumienia Nord Stream 2, a Polska i Ukraina tworzą zgrany i zgodny front, sprzeciwiając się temu aktowi, który niestety obniża bezpieczeństwo znacznej części Europy.

 

– Spotkanie to będzie przede wszystkim okazją do potwierdzenia naszego stanowiska co do integralności terytorialnej Ukrainy, ale również nie zamierzamy uciekać od innych tematów.

 

To jest moment w stosunkach polsko-ukraińskich, kiedy te dwa kraje są do siebie politycznie bardzo zbliżone przez ogólną sytuację międzynarodową – nie tylko sprawę Nord Stream 2, ale również kryzys, który obserwujemy od kilku dni. Mówię o Afganistanie, o wydarzeniach światowych – podkreślił.

 

Według ministra kolejna kwestia, która może być poruszona podczas spotkania, dotyczy polsko-ukraińskiego pojednania i spraw historycznych. – Musimy o tym rozmawiać; bez tego trudno jest pójść do przodu. Natomiast wierzymy i dostrzegamy, że znajdziemy po stronie ukraińskiej bardzo dobry team partnerów do rozmów na ten temat – zauważył.

 

Jakub Kumoch przypomniał, że Pezydent podczas wizyty na Ukrainie oficjalnie przekaże sprzęt medyczny, który wyruszył z Polski w konwoju.  – Na Ukrainę dociera polska pomoc, to jest konwój humanitarny, dostawy sprzętu, pomoc w walce z pandemią. Wspieramy Ukrainę, która jest naszym sąsiadem i bliskim partnerem – podkreślił.

 

Jak zaznaczył, planowane jest także spotkanie Prezydentów Polski oraz państw bałtyckich i spotkanie multilateralne w czasie samego szczytu Platformy Krymskiej.

 

Mówiąc o wizycie Prezydenta w Mołdawii, Jakub Kumoch podkreślił, że jest ona bardzo istotna ze względu na „niespodziewane i o imponujących rozmiarach zwycięstwo wyborcze partii Prezydent Mai Sandu”.

 

– W tych wyborach Mołdawia zdecydowanie opowiedziała się za ścieżką proeuropejską i proreformatorską. Polska będzie Mołdawię wspierać w jej staraniach o budowę stabilnych struktur państwowych, o wykorzenienie korupcji i o przybranie w pełni europejskiego kursu w polityce zagranicznej. Jesteśmy gotowi zaproponować bardzo konkretną pomoc państwu mołdawskiemu – powiedział minister. Jak dodał, te propozycje są już omawiane.

 

– Prezydent Duda będzie długo rozmawiał z Prezydent Maią Sandu, aby zapewnić o naszym poparciu i o tym, że to poparcie jest konkretne – oświadczył Kumoch. Podkreślił, że fakt, że polski Prezydent składa w Mołdawii dłuższą, dwudniową wizytę, pokazuje znaczenie, jakie Polska przykłada do tego, co dzieje się obecnie w tym kraju. Ocenił, że to „niezwykły zwrot, wybór europejski, który dokonał się przy urnach wyłącznie przez siłę wyborców i wyborczyń, a nie dzięki wpływom finansowym czy oligarchicznym”.

 

– Jest to moment, w którym do władzy doszła bardzo ambitna, młoda, reformatorska ekipa, która po prostu wymaga wsparcia. I tego wsparcia ani Polska, ani Europa nie powinny Mołdawii odmawiać – stwierdził.

 

Jakub Kumoch dodał, że podczas wizyt na Ukrainie i w Mołdawii Prezydent „znajdzie też czas dla mieszkających tam Polaków, mniejszości polskiej, jak również na spotkania z polskim biznesem, który w obu krajach dość prężnie się rozwija”.(PAP)

 

 

Poleć znajomemu