przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 2 czerwca 2016

Spotkanie Prezydenta z Szefową Dyplomacji UE

  |   Spotkanie Prezydenta RP z Wysoką Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP z Wysoką Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP z Wysoką Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP z Wysoką Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP z Wysoką Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP z Wysoką Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP z Wysoką Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP z Wysoką Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP z Wysoką Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP)

- Rozmawialiśmy głównie o sprawach związanych z polityką bezpieczeństwa – powiedział prezydent Andrzej Duda, który przyjął w czwartek w Pałacu Prezydenckim Wysoką Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Federicę Mogherini.


Na wspólnym briefingu po rozmowach Andrzej Duda poinformował, że podjęto także temat Partnerstwa Wschodniego oraz współpracy między UE a NATO w kontekście szczytu NATO. - Z szefową dyplomacji UE mamy nadzieję, że dojdzie do podpisania deklaracji UE-NATO dotyczącej bezpieczeństwa. 

 

Spotkanie dotyczyło również najważniejszych spraw w przestrzeni europejskiej i atlantyckiej, czyli związanych z polityką bezpieczeństwa, m.in. w kontekście Europejskiej Strategii Globalnej, przygotowywanej przez szefową unijnej dyplomacji.


- Rozmawialiśmy również o relacjach Unia Europejska – Rosja – mówił prezydent. – Bardzo dziękuję pani minister za nasze wspólne stanowisko, które jest jednoznaczne: Sprawą absolutnie podstawową jest przestrzeganie prawa międzynarodowego i w tym kontekście musimy tę sprawę rozpatrywać. Istotna jest realizacja porozumień mińskich i normalizacja sytuacji na Ukrainie, tak aby ten kraj uzyskał kontrolę nad swoimi granicami. Także w tym kontekście należy patrzeć na kwestię sankcji wobec Rosji – podkreślił prezydent. - Takie, w moim przekonaniu, powinno być stanowisko Unii Europejskiej –dodał.

 

W rozmowach uczestniczył także Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

 

Prezydent poinformował, że rozmowa dotyczyła też bezpieczeństwa energetycznego, w tym "działań prowadzonych na poziomie Komisji Europejskiej, jeżeli chodzi o gazociąg Nord Stream2".

 

Federica Mogherini powiedziała, że prace nad wspólną deklaracją UE-NATO postępują dobrze. - Pracujemy nadal nad wspólną deklaracją, prace postępują dobrze, gdyż współpracujemy z NATO w wielu dziedzinach, szczególnie jeśli chodzi o zagrożenia hybrydowe, nasze działania wojskowe także w basenie Morza Śródziemnego, Egejskiego, a szczególną uwagę zwracamy na zagrożenia cybernetyczne - powiedziała.


- Musimy także udzielić aktywnego poparcia Ukrainie w trudnych staraniach dotyczących wprowadzania reform - podkreśliła wysoka przedstawiciel UE. - Wiemy, że zawsze możemy liczyć na aktywny wkład Polski w realizację tego celu, a także jeżeli chodzi o pomoc Polski w utrzymywaniu dobrych stosunków ze wszystkimi partnerami ze Wschodu - powiedziała Mogherini.


Jako niezwykle istotny oceniła wkład, który wnosi Polska do polityki zagranicznej i bezpieczeństwa w UE. - Bardzo dobrze wiemy, że tak samo uważają Polacy. Z tego co widzę w Brukseli, Polska jest bardzo mocnym państwem członkowskim, bardzo silnym członkiem rodziny. Wiem, jak silne przekonania mają Polacy na temat członkostwa w UE - mówiła Federica Mogherini.


Dodała, że odwiedza Polskę "również po to, by przesłać bardzo jasny komunikat, że to poczucie jest podzielane we wszystkich zakątkach UE". - Fakt, że Polska przyczynia się do rozwoju UE w tak zdeterminowany sposób, jest czymś, co bardzo wysoko cenimy. Cieszymy się na dalszą współpracę przed szczytem NATO, a także później, gdy będziemy przedstawiali europejską strategię globalną - powiedziała wysoka przedstawiciel UE. (inf. własna, PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.