przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 2 czerwca 2016

Spotkanie Prezydenta z przedstawicielami Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa

  |   Spotkanie z przedstawicielami Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Spotkanie z przedstawicielami Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Spotkanie z przedstawicielami Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Spotkanie z przedstawicielami Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Spotkanie z przedstawicielami Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Spotkanie z przedstawicielami Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Spotkanie z przedstawicielami Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Spotkanie z przedstawicielami Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Spotkanie z przedstawicielami Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP z prof. Koenem Lenaertsem, Prezesem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP z prof. Koenem Lenaertsem, Prezesem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP)

- Przyszłość europejskiego wymiaru sprawiedliwości ma ogromne znaczenie w dzisiejszej Europie, dotykanej niebezpieczeństwami i kryzysami - podkreślił prezydent Andrzej Duda, który w czwartek przyjął w ogrodach Pałacu Prezydenckiego przedstawicieli Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ). Po części oficjalnej, Andrzej Duda spotkał się z prof. Koenem Lenaertsem, Prezesem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 

 

Zgromadzenie ogólne ENCJ w czwartek i piątek obraduje w Warszawie. Głównym tematem spotkania jest przyszłość wymiaru sprawiedliwości w Europie.

 

Prezydent, który zaprosił przedstawicieli ENCJ do ogródów Pałacu Prezydenckiego, podkreślił, że tegoroczny temat obrad Sieci Rad jest niezwykle istotny. - Przyszłość europejskiego wymiaru sprawiedliwości, poprzez spojrzenie w nią na dziesięciolecia, ma w dzisiejszej, zmieniającej się Europie - dotykanej pewnymi niebezpieczeństwami i kryzysami - ogromne Zobacz także: Spotkanie Prezydenta z Szefową Dyplomacji UE znaczenie - mówił prezydent Duda podczas spotkania. Dodał, że o tych niebezpieczeństwach i wyzwaniach rozmawiał kilka godzin wcześniej także z Wysoką Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Federiką Mogherini.

 

Podkreślił też, że zasady państwa i rządów prawa, legalizmu, prawa do sądu oraz do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy, mają w Europie podstawowe znaczenie. - Ma to ogromne znaczenie także dla budowy demokratycznych społeczeństw, które będą mogły żyć w bezpieczeństwie, pokoju i poczuciu sprawiedliwości - powiedział Andrzej Duda.

 

- Zgadzam się ze słowami, że sędziowie powinni być niezawiśli i niezależni (...) Niezawisłość i niezależność to poza czynnikami czysto prawnymi, które te elementy powinny gwarantować, również i kwestia cech wewnętrznych, osobowościowych, osobistych, które posiada kandydat na sędziego - zaznaczył prezydent. Jak podkreślił "to umiejętność nieulegania naciskom, nie tylko tym ze strony władz państwowych, ale także ze strony mediów i środowiska, jak i przełożonych".

 

- Państwo jako ogromnie doświadczeni sędziowie, którzy wiele tysięcy spraw w życiu analizowali osobiście, i widzieli ludzi, którzy przed sądem stają, wiecie doskonale o tym, że litera prawa to jedna strona, ale jest także ogromnie ważna kwestia oceny każdej sytuacji z punktu widzenia czegoś, co nazywa się doświadczeniem życiowym - zwrócił się prezydent do przedstawicieli ENCJ.

 

Przewodniczący Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa lord Geoffrey Vos mówił m.in. o niezależności sędziowskiej. - Jeżeli sędziowie nie będą niezależnie wydawali swoich decyzji, to wówczas obywatele stracą zaufanie, że sprawy, w których wydawane są wyroki, są pozbawione niewłaściwych wpływów ze strony władzy wykonawczej i ustawodawczej, zachwiana może zostać niezależność sędziowska - mówił Vos. Podkreślił, że zarówno sędziowie, jak rady sądownicze powinny być zaangażowane w proces reform systemu sądownictwa oraz że sędziowie powinni być zawsze mianowani w oparciu o ich kompetencje.

 

Europejska Sieć Rad Sądownictwa powstała w 2004 r. w Rzymie. Zrzesza rady sądownictwa oraz niezależne od władzy wykonawczej i ustawodawczej instytucje działające na rzecz niezależności sądów oraz niezawisłości sędziów w krajach UE. Przedstawiciele takich instytucji z krajów ubiegających się o członkostwo w UE mają status obserwatorów. 

 

Głos zabrał także Dariusz Zawistowski, Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, Sędzia Sądu Najwyższego.

  

Tematem Zgromadzenia Ogólnego Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (European Network of Councils for the Judiciary, ENCJ), które w dniach 1-3 czerwca 2016 r. odbywa się w Warszawie, jest „Przyszłość Wymiaru Sprawiedliwości w Europie”. Europejska Sieć Rad Sądownictwa powstała w 2004 r. Zrzesza rady sądownictwa oraz niezależne od władzy wykonawczej i ustawodawczej instytucje działające na rzecz niezależności sądów oraz niezawisłości sędziów w krajach UE. 

(Inf. własna/PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.