Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 12 czerwca 2016

"Budowanie państwa musi polegać na idei"

  |   Prezydent wziął udział w Kongresie "Polska Wielki Projekt" (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent wziął udział w Kongresie "Polska Wielki Projekt" (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent wziął udział w Kongresie "Polska Wielki Projekt" (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent wziął udział w Kongresie "Polska Wielki Projekt" (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent przemawiał przed wręczeniem medalu "Odwaga i Wiarygodność" prof. Rogerowi Scrutonowi podczas "Kongresu Polska Wielki Projekt" (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent przemawiał przed wręczeniem medalu "Odwaga i Wiarygodność" prof. Rogerowi Scrutonowi podczas "Kongresu Polska Wielki Projekt" (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent przemawiał przed wręczeniem medalu "Odwaga i Wiarygodność" prof. Rogerowi Scrutonowi podczas "Kongresu Polska Wielki Projekt" (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wręczenie medalu "Odwaga i Wiarygodność" prof. Rogerowi Scrutonowi podczas Kongresu "Polska Wielki Projekt" (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wręczenie medalu "Odwaga i Wiarygodność" prof. Rogerowi Scrutonowi podczas Kongresu "Polska Wielki Projekt" (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wręczenie medalu "Odwaga i Wiarygodność" prof. Rogerowi Scrutonowi podczas Kongresu "Polska Wielki Projekt" (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wręczenie medalu "Odwaga i Wiarygodność" prof. Rogerowi Scrutonowi podczas Kongresu "Polska Wielki Projekt" (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wręczenie medalu "Odwaga i Wiarygodność" prof. Rogerowi Scrutonowi podczas Kongresu "Polska Wielki Projekt" (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wręczenie medalu "Odwaga i Wiarygodność" prof. Rogerowi Scrutonowi podczas Kongresu "Polska Wielki Projekt" (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent wziął udział w Kongresie "Polska Wielki Projekt" (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent wziął udział w Kongresie "Polska Wielki Projekt" (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent wziął udział w Kongresie "Polska Wielki Projekt" (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent wziął udział w Kongresie "Polska Wielki Projekt" (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prof. Roger Scruton (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)

- Budowanie państwa nie może polegać na wtłaczaniu ludzi w ideologię, musi polegać na idei - podkreślił w niedzielę prezydent Andrzej Duda. Jak zaznaczył, w wyborach w 2015 r. zwyciężyła idea budowy silnego państwa w odwołaniu się do tradycji i społecznego potencjału.

Zobacz także: Intensywny dialog ws. nowej infrastruktury sektora energetycznego Prezydent przemawiał przed wręczeniem medalu "Odwaga i Wiarygodność" prof. Rogerowi Scrutonowi podczas Kongresu "Polska Wielki Projekt", który Andrzej Duda objął honorowym patronatem.
Prezydent mówił o wyborach prezydenckich i parlamentarnych w 2015 roku.
- Zwyciężyła w tych wyborach nie tyle ideologia, co idea. To o czym dzisiejszy laureat pisał w swoich dziełach konserwatywnej myśli politycznej: idea, a nie ideologia. Zwyciężyła idea budowy silnego państwa w odwołaniu się do tradycji, społecznego potencjału, tego wszystkiego, co w najlepszym tego słowa znaczeniu nazywamy obywatelskością - powiedział prezydent.
- Budowanie państwa nie może polegać na wtłaczaniu ludzi w ideologię, tylko musi polegać na idei. A ta idea wynika z życia społeczeństwa i państwa. Tylko w ten sposób, poprzez żywą ideę, wynikającą z tradycji, kultury, co jest w ludziach, co w sposób namacalny i instynktowny pozwala im rozumieć co to jest dobro wspólne, właśnie ona stanowi najlepszy surowiec do budowania silnej państwowości, opartej na prawdziwej demokracji, gdzie słucha się głosu społeczeństwa - zaznaczył.
Prezydent mówił o polskiej tradycji, która - jak przypomniał- wyrosła na pniu chrześcijańskim. - To wewnętrzne głębokie przeczucie przynależności do tego świata kultury judeochrześcijańskiej, do świata Zachodu, która trwała w nas Polakach, nawet wtedy gdy nie było polskiego państwa, kiedy walczyliśmy o odzyskanie wolności, kiedy byliśmy za żelazną kurtyną. Zawsze mieliśmy poczucie, że to, że się za nią znajdujemy, to krzywda i niesprawiedliwość dziejowa, bo my nie przynależymy do Wschodu, tylko do Zachodu - podkreślił.
Zobacz także: "NATO podczas szczytu w Warszawie musi podjąć stanowczą decyzję" Prezydent zwrócił uwagę również na polską konserwatywną myśl polityczną. Wymienił organizacje, które - jak podkreślił - prowadziły debatę, "po to, żeby budować zręby Polski silnej siłą swojej tradycji i dobrze ukształtowanych instytucji państwowych". 
Wyraził jednocześnie wdzięczność za przyznanie nagrody Rogerowi Scrutonowi. - To z całą pewnością nie tylko sir Roger Scruton, ale to jeden z największych filozofów i myślicieli nam współczesnych - powiedział.
Roger Scruton to brytyjski filozof i pisarz. Jest autorem książek z dziedziny filozofii politycznej i krytyki literackiej. Napisał m.in. "Co znaczy konserwatyzm?" i "Jak być konserwatystą?".
Kongres „Polska Wielki Projekt” przyznaje co roku honorową nagrodę im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Prezes PiS Jarosław Kaczyński wręczył w sobotę nagrodę poecie i pisarzowi Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi. (Inf. własna/PAP)

 

Poleć znajomemu