przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 13 czerwca 2016

Dwie podpisane ustawy

 Prezydent RP Andrzej Duda podpisał 10 czerwca następujące ustawy:

  • Ustawę z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej.
  • Ustawę z dnia 9 czerwca 2016 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw.

 

Ustawa o efektywności energetycznej:

 

Celem ustawy jest zapewnienie dalszej poprawy efektywności energetycznej polskiej gospodarki oraz realizacji krajowego celu w zakresie efektywności energetycznej na rok 2020, poprzez wdrożenie do polskiego porządku prawnego nowych regulacji Unii Europejskiej. Stymulowanie inwestycji w nowoczesne, energooszczędne technologie oraz produkty, wzmocni bezpieczeństwo energetycznego kraju oraz innowacyjność, efektywność ekonomiczną i konkurencyjność polskiej gospodarki. Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 października 2016 r. Zdaniem resortu energii, w którym powstał projekt ustawy, po jej wejściu w życie poprawi się efektywność energetyczna i innowacyjność polskiej gospodarki.

 


Ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia:

 

Narodowy Fundusz Zdrowia będzie mieć więcej czasu na dopracowanie systemu monitorowania programów lekowych. Termin został przesunięty z czerwca br. na czerwiec 2017 r. Nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw przewiduje dwie zmiany. Pierwsza z nich dotyczy zmiany terminu, w jakim prezes Narodowego Funduszu Zdrowia ma dostosować system monitorowania programów lekowych. Termin ten miał wynosić 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, ustawa zakłada wydłużenie go do 18 miesięcy. Druga zmiana ma umożliwić dokonywanie zmian rozporządzenia ministra zdrowia z 28 października 2015 r. ws. recept wystawianych przez pielęgniarki i położne, zanim przygotowane zostanie docelowe rozporządzenie wydawane na podstawie ustawy prawo farmaceutyczne. Zmiana ta ma charakter czysto legislacyjny. 

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.