przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 14 czerwca 2016

Uroczysta Gala AgroLigi 2015 z udziałem Prezydenta RP

  |   Uroczysta Gala AgroLigi 2015 z udziałem Prezydenta RP (fot. Krzysztof Sitkowski/ KPRP) Uroczysta Gala AgroLigi 2015 z udziałem Prezydenta RP (fot. Krzysztof Sitkowski/ KPRP) Uroczysta Gala AgroLigi 2015 z udziałem Prezydenta RP (fot. Krzysztof Sitkowski/ KPRP) Uroczysta Gala AgroLigi 2015 z udziałem Prezydenta RP (fot. Krzysztof Sitkowski/ KPRP) Uroczysta Gala AgroLigi 2015 z udziałem Prezydenta RP (fot. Krzysztof Sitkowski/ KPRP) Uroczysta Gala AgroLigi 2015 z udziałem Prezydenta RP (fot. Andrzej Hrechorowicz/ KPRP) Uroczysta Gala AgroLigi 2015 z udziałem Prezydenta RP (fot. Krzysztof Sitkowski/ KPRP) Uroczysta Gala AgroLigi 2015 z udziałem Prezydenta RP (fot. Krzysztof Sitkowski/ KPRP) Uroczysta Gala AgroLigi 2015 z udziałem Prezydenta RP (fot. Krzysztof Sitkowski/ KPRP) Uroczysta Gala AgroLigi 2015 z udziałem Prezydenta RP (fot. Krzysztof Sitkowski/ KPRP) Uroczysta Gala AgroLigi 2015 z udziałem Prezydenta RP (fot. Krzysztof Sitkowski/ KPRP) Uroczysta Gala AgroLigi 2015 z udziałem Prezydenta RP (fot. Krzysztof Sitkowski/ KPRP) Uroczysta Gala AgroLigi 2015 z udziałem Prezydenta RP (fot. Krzysztof Sitkowski/ KPRP) Uroczysta Gala AgroLigi 2015 z udziałem Prezydenta RP (fot. Krzysztof Sitkowski/ KPRP) Uroczysta Gala AgroLigi 2015 z udziałem Prezydenta RP (fot. Krzysztof Sitkowski/ KPRP) Uroczysta Gala AgroLigi 2015 z udziałem Prezydenta RP (fot. Andrzej Hrechorowicz/ KPRP) Uroczysta Gala AgroLigi 2015 z udziałem Prezydenta RP (fot. Krzysztof Sitkowski/ KPRP) Uroczysta Gala AgroLigi 2015 z udziałem Prezydenta RP (fot. Krzysztof Sitkowski/ KPRP) Uroczysta Gala AgroLigi 2015 z udziałem Prezydenta RP (fot. Krzysztof Sitkowski/ KPRP) Uroczysta Gala AgroLigi 2015 z udziałem Prezydenta RP (fot. Krzysztof Sitkowski/ KPRP) Uroczysta Gala AgroLigi 2015 z udziałem Prezydenta RP (fot. Krzysztof Sitkowski/ KPRP) Uroczysta Gala AgroLigi 2015 z udziałem Prezydenta RP (fot. Krzysztof Sitkowski/ KPRP)

Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy rolnictwo jako specyficzna branża produkcji, specyficzny rodzaj przedsiębiorczości, potrzebuje cały czas wsparcia ze strony państwa. - Choćby dlatego - mówił prezydent - że jest wrażliwe na koniunkturę oraz na "elementy związane z naturą". Jak dodał, pogoda jest zagrożeniem dla rolnictwa, bo nie jesteśmy w stanie nad nią zapanować. W ubiegłym roku na zbiory miała wpływ susza.  

 

Prezydent wziął we wtorek udział w uroczystej Gali AgroLigi 2015, która odbyła się w ogrodach Pałacu Prezydenckiego.

 

- Produkcja rolna, ten ogromny polski rynek, to także kwestia naszego bezpieczeństwa, podstawowego, egzystencjonalnego, bezpieczeństwa żywieniowego i można śmiało powiedzieć, że to państwo jesteście tego bezpieczeństwa strażnikami - powiedział prezydent zwracając się do tegorocznych laureatów AgroLigi.

 

Konkurs AgroLiga organizowany od ponad 20 lat, wyłania i promuje najlepszych polskich rolników oraz najlepsze firmy z branży rolno-spożywczej.  Celem konkursu jest wyłonienie i nobilitacja Mistrzów Krajowych AgroLigi w kategoriach Rolnicy i Firmy. Konkurs przebiega w dwóch etapach: wojewódzkim i krajowym.

 

Spotkanie rozpoczęło się od ceremonii wręczenia odznaczenia państwowego. Postanowieniem  Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej, naukowej i uczelnianej, za działalność polonijną odznaczony został KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ obywatel Stanów Zjednoczonych Ameryki Jimmy Mazurkiewicz.

 

Jimmy Mazurkiewicz jest Amerykaninem z polskimi korzeniami. Jego dziadkowie pochodzili z Wielkopolski. Wyjechali do Ameryki w XIX wieku i osiedlili się w stanie Teksas. Posiada gospodarstwo rolne, zajmuje się hodowlą bydła mięsnego, a równocześnie jest profesorem jednej z największych uczelni w USA - Texas A&M University. Promuje Polskę i polską gospodarkę w USA, organizuje wizyty studyjne polityków, przedsiębiorców, rolników i naukowców amerykańskich do Polski.

 

Następnie laureaci konkursu AgroLiga 2015 odebrali listy gratulacyjne od Prezydenta RP oraz listy gratulacyjne od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dyplomy od prezesów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Agencji Rynku Rolnego.

 

Mistrzami krajowymi zostali:

 • Janusz Dramiński
  Prezes Dramiński S.A.
  Olsztyn
  Mistrz Krajowy AgroLigi 2015
  w kategorii Firmy
 • Anna i Sylwester Jaszczołt
  Jaszczołty
  Mistrz Krajowy AgroLigi 2015
  w kategorii Rolnicy
 • Sylwia i Zdzisław Wawrzyńczyk
  Gospodarstwo Specjalistyczne Uprawa Warzyw Gruntowych
  Nowe Miasteczko
  Mistrz Krajowy AgroLigi 2015
  w kategorii Rolnicy.

W tym roku wybór mistrza AgroLigi był bardzo trudny, jak zaznaczają organizatorzy, dlatego wyłoniono nie jednego, a dwóch mistrzów w kategorii rolnictwa i jednego w kategorii firmy. W sumie w obu kategoriach wyróżnionych zostało kilkadziesiąt osób. Prezydent pogratulował i podziękował wszystkim laureatom. 


Przy okazji spotkania ze środowiskiem rolniczym prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że z prezydentem Xi Jinpingiem będzie chciał rozmawiać w Warszawie o zwiększeniu eksportu polskiej żywności do Chin. - Polska żywność jest w stanie podbić świat - dodał prezydent.


Prezydent Xi przybędzie do Polski w niedzielę; jego wizyta zakończy się we wtorek.


Andrzej Duda przypomniał, że rozmawiał na ten temat podczas ubiegłorocznej wizyty w Szanghaju i Pekinie, gdzie spotkał się z prezydentem Xi. - Będziemy go gościli w Warszawie już niedługo. Będziemy nadal podnosili ten temat. To wielki rynek zbytu, na którym mam nadzieję, że znajdzie się miejsce jak największe dla polskiej żywności, która - w moim najgłębszym przekonaniu - jest w stanie podbić świat - powiedział prezydent. Dodał, że polska żywność jest produkowana dobrze, bezpiecznie, jest zdrowa. - Wierzę, że na wielu rynkach światowych zostanie doceniona - zaznaczył. (inf. własna, PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.