Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 19 czerwca 2016

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej z oficjalną wizytą w Polsce

Otwarcie rynku chińskiego na polskie produkty, rozwój handlu i inwestycji infrastrukturalnych - to tematy rozpoczynającej się w poniedziałek oficjalnej wizyty Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Chin Xi Jinpinga w Polsce. Chińskie i polskie firmy mają podpisać szereg umów dwustronnych.

 

 

Przewodniczący ChRL z małżonką do Polski przybył w niedzielę wieczorem; oficjalny program wizyty rozpocznie się w poniedziałek rano. Chińska para prezydencka w Polsce będzie przebywać do wtorku.

 

W poniedziałek po oficjalnym powitaniu przewodniczącego Xi przez prezydenta Andrzeja Dudę, w Pałacu Prezydenckim odbędzie się posiedzenie plenarne delegacji. Kolejnym punktem programu jest podpisanie m.in. umów dwustronnych.

 

Następnie Xi Jinping spotka się z marszałkami Sejmu i Senatu: Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim; będzie też rozmawiał z premier Beatą Szydło.

 

Ponadto zaplanowano udział Andrzeja Dudy i Xi Jinpinga w Forum Regionów w hotelu Sheraton. Późnym południem szefowie państw symbolicznie otworzą linię kolejową na trasie Chiny-Europa pod marką China Railway Express. Oficjalną wizytę przewodniczącego Xi z małżonką w Polsce zakończy kolacja na Zamku Królewskim.

 

- Wizyta przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga to potwierdzenie nowego otwarcia, jakie nastąpiło w relacjach polsko-chińskich podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach jesienią ubiegłego roku - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

 

Podkreślił, że Polska odgrywa kluczową rolę w strategicznym projekcie ekonomicznym zbudowania nowego lądowego połączenia Chin z Europą. - Chcemy być dla Chin centralnym partnerem w Europie Środkowej - zaznaczył Szczerski. Chodzi o rolę Polski w projekcie "Jednego Pasa i Jednego Szlaku", który zakłada budowę i modernizację sieci połączeń lądowych i morskich między UE a Chińską Republiką Ludową.

 

Polskiej stronie zależy na rozwoju handlu, w tym na szerszym otwarciu chińskiego rynku na polskie produkty, rozwoju inwestycji i instrumentów wspierających: banków i funduszy inwestycyjnych - dodał Krzysztof Szczerski. - Prezydent Duda będzie bardzo wyraźnie podkreślał, że miarą wartości relacji handlowych polsko-chińskich jest ich wzajemność. Oczekujemy, że rynek chiński w coraz większym stopniu będzie się otwierał na eksport z Polski na importowanie polskich produktów, także na polskie produkty rolne - powiedział.

 

Minister Szczerski zapowiedział, że wzajemne umowy będą dotyczyły wachlarza spraw: od edukacji, nauki, nowoczesnych technologii po inwestycje infrastrukturalne i surowcowe. - Jeśli patrzymy na wolumen gospodarczy, to dysproporcje są oczywiste, natomiast ważne jest, że przy oczywistej różnicy potencjałów ekonomicznych można znajdować sektory, w których współpraca polsko-chińska będzie przynosiła obustronne korzyści - zaznaczył.

 

Minister Szczerski poinformował, że rozmowy delegacji o charakterze politycznym będą dotyczyć "wyzwań globalnych, potrzeby pokojowego współżycia między państwami, wspólnej niezgody na powrót do zimnowojennych podziałów na świecie".

 

Pytany o kwestię łamania praw człowieka w Państwie Środka, Krzysztof Szczerski odparł: "Polska jak każdy kraj europejski ma obowiązek także przekazywania swojej koncepcji, wizji, tego, w jaki sposób rozumie wartości, prawa człowieka, jak rozumie dzisiaj potrzeby także w sensie kulturowym w relacjach polsko-chińskich". Dodał, że każde spotkanie polsko-chińskie obejmuje także komponent, w którym strona polska przedstawia, w jaki sposób rozumie dziś sytuację globalną i wrażliwość w zakresie przestrzegania praw człowieka.

- Pamiętajmy, że to, co jest realne w relacjach dwustronnych zależy od instrumentów, które są w dyspozycji poszczególnych państw. Jeśli chodzi o kwestie wartości praw człowieka, istotne jest to, żeby cały świat zachodni przekazywał systematycznie i konsekwentnie swój punkt widzenia. Natomiast sama Polska w tym względzie żadnej fundamentalnej zmiany nie dokona i o tym wiemy - podkreślił.

 

Sekretarz Stanu w KPRP poinformował, że szefowie państw z małżonkami spotkają się także podczas prywatnego obiadu.

 

Prezydent Andrzej Duda wizytę w Chinach złożył w listopadzie ub. roku. Spotkał się wówczas z przewodniczącym Xi, premierem Li Keqiangiem; wziął udział w szczycie gospodarczym państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin - "16+1", w Szanghaju otworzył Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze. (PAP) 

Poleć znajomemu