przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 8 lipca 2016

"NATO musi dowieść, że jest i będzie żywym, silnym i wiarygodnym sojuszem"

  |   Udział Prezydenta Andrzeja Dudy i Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga w Warsaw Summit Expret`s Forum „NATO in defence of peace: 2016 and beyond”. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Udział Prezydenta Andrzeja Dudy i Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga w Warsaw Summit Expret`s Forum „NATO in defence of peace: 2016 and beyond”. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Udział Prezydenta Andrzeja Dudy i Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga w Warsaw Summit Expret`s Forum „NATO in defence of peace: 2016 and beyond”. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Udział Prezydenta Andrzeja Dudy i Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga w Warsaw Summit Expret`s Forum „NATO in defence of peace: 2016 and beyond”. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Udział Prezydenta Andrzeja Dudy i Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga w Warsaw Summit Expret`s Forum „NATO in defence of peace: 2016 and beyond”. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Udział Prezydenta Andrzeja Dudy i Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga w Warsaw Summit Expret`s Forum „NATO in defence of peace: 2016 and beyond”. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Udział Prezydenta Andrzeja Dudy i Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga w Warsaw Summit Expret`s Forum „NATO in defence of peace: 2016 and beyond”. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Udział Prezydenta Andrzeja Dudy i Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga w Warsaw Summit Expret`s Forum „NATO in defence of peace: 2016 and beyond”. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Udział Prezydenta Andrzeja Dudy i Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga w Warsaw Summit Expret`s Forum „NATO in defence of peace: 2016 and beyond”. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)

NATO musi dowieść, że jest i będzie żywym, silnym i wiarygodnym sojuszem na rzecz pokoju, wolności i demokracji - wskazał prezydent Andrzej Duda. Szef NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że Sojusz nie chce nowej zimnej wojny. Szukamy konstruktywnego i znaczącego dialogu z Rosją - dodał.


Duda i Stoltenberg przemawiali w piątek na otwarciu towarzyszącego szczytowi NATO forum ekspertów, zorganizowanego przez PISM.

 

>> "NATO must prove it is a living, strong alliance"

 

- Musimy razem zrobić wszystko, aby potwierdzić wiarygodność Sojuszu jako strażnika pokoju opartego na wolności i prawie. To te wartości wyznaczają logikę naszych działań – mówił prezydent. Według niego zagrożeniem dla sojuszniczego bezpieczeństwa nie są określone kraje bądź narody. - Tym zagrożeniem jest polityka siły, która nie liczy się z normami prawa międzynarodowego, nawet normami tak podstawowymi, jak prawo do terytorialnej integralności czy państwowej suwerenności, gwarantującej narodom wolność do decydowania o własnym losie - dodał. Zobacz także: Duda i Stoltenberg: szczyt w Warszawie pokaże jedność Sojuszu Prezydent odznaczył Zastępcę Sekretarza Generalnego NATO


- Tutaj w Warszawie NATO musi dowieść, że jest i będzie żywym, silnym oraz wiarygodnym sojuszem na rzecz pokoju, wolności i demokracji. Aby mogło nim pozostać, konieczne jest znaczące wzmocnienie jego potencjału odstraszania i obrony – mówił Andrzej Duda.


- Zarówno wzmocnienie wschodniej flanki - realną wysuniętą obecnością NATO - jak reakcja na wyzwania na flance południowej, to priorytety równoległe, absolutnie nieprzeciwstawne - oświadczył prezydent. Jego zdaniem nie może być mowy o faworyzowaniu któregokolwiek z priorytetów.
- Razem musimy pokazać, że nie ma naszej zgody na prowadzenie polityki zastraszania i agresji. Musimy wspólnie doprowadzić do tego, że każdy, kto choćby na chwilę stanie przed pokusą zastosowania prawa siły, pojmie błyskawicznie, że jest to po prostu nieopłacalne. Dopiero wówczas zrozumiemy, co oznacza siła prawa - zaznaczył prezydent Duda. Dodał, że w praktyce oznacza to "konieczność ustanowienia wzmocnionej obecności Sojuszu w Europie Środkowo-Wschodniej oraz adekwatną odpowiedź na kompleksowe wyzwania związane z konfliktami w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie".


- Sprzeciwiamy się regionalizacji bezpieczeństwa i jego reglamentacji na poszczególne flanki NATO. Bezpieczeństwo nie jest towarem. Bezpieczeństwo jest wartością i jako takie jest niepodzielne, a każdy z nas zasługuje na nie w tym samym stopniu - powiedział prezydent.


- Wydarzenia ostatnich lat: aneksja Krymu, konflikt w Donbasie, wojna w Syrii, terroryzm i masowe migracje szczególnie mocno uderzyły w nasze przekonanie o trwałości i stabilności istniejącego porządku międzynarodowego - powiedział. Dodał, że wśród obywateli państw Sojuszu rośnie obawa co do przyszłości świata w kształcie, jaki do tej pory znali. Zaznaczył, że rodzi to zobowiązanie dla polityków. - Musimy wspólnie zrobić wszystko, aby umożliwić naszym obywatelom realizację ich podstawowego pragnienia, pragnienia życia w pokoju i wolnego od niepewności, strachu i obaw - podkreślił prezydent. Zobacz także: Pierwszy dzień Szczytu NATO - RELACJA Przesłanie Prezydenta RP do uczestników Warsaw Summit Experts’ Forum [PL/ENG]


Mówił, że Polska od wielu lat wspiera swoich bałtyckich sojuszników, działając na rzecz bezpieczeństwa basenu Morza Bałtyckiego i wschodniej flanki Sojuszu. Wskazał, że Polska jest członkiem międzynarodowej koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu, a także zwiększyła nakłady na siły zbrojone i przeprowadza ich intensywną modernizację. - Dobrze rozumiemy więc, że efektywne wzmocnienie odstraszania i obrony w ramach NATO wymaga od wszystkich sojuszników solidarnego zaangażowania wszędzie tam, gdzie jest to konieczne, a także odpowiedzialnego rozwoju własnych sił zbrojnych - powiedział Andrzej Duda.


Dodał, że przyszłość relacji z innymi państwami powinien określać dialog oparty "na prawie, przewidywalności i wzajemnym szacunku". Zaznaczył, że musi być on prowadzony przez silny Sojusz, którego społeczeństwa są o tej sile przekonane. - Nie może oznaczać przyzwolenia na łamanie zobowiązań międzynarodowych, nie może też odbywać się kosztem sojuszniczych zasad: odstraszania i kolektywnej obrony. To absolutnie podstawowe warunki jego skuteczności - dodał.


Prezydent powiedział, że szczyt w Warszawie to także wielka szansa na "nadanie nowego impulsu sojuszniczej polityce otwartych drzwi" oraz współpracy z partnerami. - Z satysfakcją zatem przyjmujemy akcesję Czarnogóry do NATO, jest to kolejny krok stabilizujący sytuację w rejonie Bałkanów Zachodnich i pozytywny przykład dla innych państw, które aspirują do struktur euroatlantyckich - oświadczył.


- Opowiadamy się też za wzmocnionym zaangażowaniem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Europie Wschodniej; oznacza to pogłębienie naszych relacji z Gruzją, Ukrainą oraz Mołdawią. Równolegle powinniśmy wspierać naszych partnerów w niestabilnym obszarze Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu - dodał prezydent. Podkreślił, że fundamentem oraz siłą NATO są mocne więzi łączące "oba brzegi Oceanu Atlantyckiego". Zaznaczył, że istotne jest również zacieśnienie relacji między NATO a UE.


Jens Stoltenberg mówił w swoim przemówieniu, że podczas szczytu będą podejmowane decyzje polegające na dalszym wzmacnianiu wspólnej obrony i odstraszania.


- Warszawski szczyt odbywa się w decydującym momencie, wobec nieprzewidywalnych zagrożeń i złożonych wyzwań różnych kierunków – powiedział sekretarz generalny.


- Jestem dumny z determinacji, jaką sojusznicy okazali od ostatniego szczytu w Walii. Zrobiliśmy to, co zapowiedzieliśmy, że zrobimy. Siły odpowiedzi NATO są trzy razy większe, ich częścią jest „szpica” wielkości brygady; zdolna do działania w ciągu kilku dni. Utworzyliśmy nowe dowództwa we wschodniej części sojuszu, w tym w Polsce; wzmocniliśmy turecką obronę powietrzną. Zwiększyliśmy liczbę ćwiczeń, przyspieszyliśmy proces podejmowania decyzji i opracowaliśmy strategie reagowania na zagrożenia hybrydowe – wyliczał. Zobacz także: "W NATO potrzeba braterstwa wizji, wartości i zasad"


- Tu, w Warszawie, podejmiemy decyzje, by dalej wzmocnić naszą wspólną obronę i odstraszanie i by rzutować stabilność poza nasze granice – dodał Stoltenberg.


- Wszystko, co robimy, ma charakter obronny, jest proporcjonalne i przejrzyste, w pełni zgodne z naszymi zobowiązaniami międzynarodowymi. Nasze stanowisko jest jasne: NATO nie szuka konfrontacji, nie chcemy nowej zimnej wojny, zimna wojna przeszła do historii i powinna w historii pozostać - zadeklarował.


- Szukamy konstruktywnego i znaczącego dialogu z Rosją; chcemy jasno wyrazić nasze intencje; chcemy rozproszyć wszelkie nieporozumienia i obniżyć ryzyko incydentów wojskowych, które mogłyby się wymknąć spod kontroli - dodał.


Sekretarz generalny NATO podkreślał, że Rosja jest największym sąsiadem i integralną częścią europejskiego bezpieczeństwa. - Dlatego też podtrzymywanie dialogu pełni najważniejszą rolę - dodał.


Podkreślił, że zapewnienie bezpieczeństwa sojusznikom wymaga także udzielania pomocy krajom partnerskim, stąd promocja stabilności poza granicami NATO.


- Na tym szczycie podniesiemy nasze partnerstwo na jeszcze wyższy poziom (...). Obywatele chcą, abyśmy ich chronili; to wymaga zasobów - mówił Jens Stoltenberg.


Zaznaczył, że po latach zmniejszania nakładów na obronności widać ich wzrost u sojuszników europejskich i w Kanadzie. - W tym roku oczekujemy rzeczywistego wzrostu o 3 proc. – powiedział. Stawiał Polskę za wzór państwa, które na obronę "wydaje więcej i lepiej".


Podczas forum Duda i Stoltenberg byli pytani o reakcję NATO na potencjalne skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.


Polski prezydent ocenił, że Brexit to duże niebezpieczeństwo, przede wszystkim dla UE.


- Problem, jeżeli będzie dla Sojuszu Północnoatlantyckiego, to będzie on wynikał nie tyle z samego Brexitu bezpośrednio, czy z wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, tylko ze skutków, jakie potencjalnie Brexit może dla Wielkiej Brytanii wywołać. Bo jeżeli popatrzymy na ogromne niezadowolenie z tego, co się dzieje ze strony Szkotów, ze strony Irlandczyków, to trzeba sobie zadać pytanie, na ile Brexit jest niebezpieczny dla samego Zjednoczonego Królestwa - mówił.


Dodał, że Brexit może mieć też wpływ pozytywy, jeśli Wielka Brytania wyjdzie z UE, ale pozostanie całością. - Być może, że będzie tak, że ponieważ opuści UE, będzie chciała zacieśniać swoją współpracę, swoje sojusze i zyskiwać na swoim potencjale w innych organizacjach, także i w NATO. Paradoksalnie może się okazać, że rola Wielkiej Brytanii i jej aktywność w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego się zwiększy - ocenił prezydent.
Stoltenberg ocenił, że Brexit wpłynie na relacje z UE, ale nie zmieni wiodącej roli Zjednoczonego Królestwa w NATO.


Organizatorami i partnerami Forum Ekspertów Warszawskiego Szczytu są PISM, GLOBSEC, Atlantic Council, Centre for Strategic and International Studies i German Marshall Fund. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.