Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 5 września 2015

Para Prezydencka zainaugurowała Narodowe Czytanie "Lalki"

  |   Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim Para Prezydencka w Tyflogalerii Polskiego Związku Niewidomych Para Prezydencka w Tyflogalerii Polskiego Związku Niewidomych Para Prezydencka w Tyflogalerii Polskiego Związku Niewidomych Para Prezydencka w Tyflogalerii Polskiego Związku Niewidomych Para Prezydencka w Tyflogalerii Polskiego Związku Niewidomych Podsumowanie Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim Podsumowanie Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim Podsumowanie Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim Podsumowanie Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim Podsumowanie Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim Podsumowanie Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim Podsumowanie Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim Podsumowanie Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim Podsumowanie Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim

Zobacz także: W sobotę Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa W sobotę Para Prezydencka zainaugurowała czwartą edycję Narodowego Czytania. W Ogrodzie Saskim w Warszawie Andrzej i Agata Dudowie przeczytali fragment „Lalki” Bolesława Prusa.

 

- Ogromnie się cieszę, że po raz czwarty spotykamy się na Narodowym Czytaniu. Chciałbym móc powiedzieć, że to nie jest już tylko zwyczaj, że to już jest taka nasza tradycja – mówił prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, to czytanie, które dziś odbywa się w całej Polsce, jest ważne i piękne,  przede wszystkim dlatego, że nas jednoczy.

 

- Jest to niezwykle ważne dlatego, że przypominanie, zapoznawanie się z tymi najważniejszymi pozycjami polskiej literatury, z klasyką, to kontynuacja z jednej strony naszej narodowej tradycji, a z drugiej strony to budowanie więzi. Bo to właśnie takie wielkie powieści jak „Lalka” opisują życie naszego narodu na przestrzeni wieków – podkreślił Andrzej Duda.

 

Jak wskazywał prezydent, „Lalka” nie tylko pokazuje jak wyglądało życie Polaków w tamtych odległych czasach, ich przemyślenia i troski, ale także myśl patriotyczną, która w okresie zaborów, cały czas trwała, płonęła w sercach na najróżniejsze sposoby. - To właśnie te karty powieści dziś przez nas czytane, zapewniają nam ciągłość – ciągłość pamięci o naszej historii, ciągłość pamięci o tych, którzy kiedyś byli, o naszych prapradziadkach, dziadkach, o tym jak żyli, jakie były ich marzenia, o tym jak wtedy wyglądała Warszawa, o tym jak wtedy wyglądały polskie ziemie – wyjaśniał Andrzej Duda.

 

- Ta ciągłość, która buduje wspólnotę, która pozwala się jej zespalać, jest dla nas czymś niezwykle ważnym. Niech trwa. Niech trwa dzięki „Lalce” – zakończył.

 

Pierwsza Dama podkreślała, że zainicjowane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Narodowe Czytanie, jest wspaniałą inicjatywą, którą nie tylko powinno się, ale należy kontynuować .

 

- Przede wszystkim musimy dbać o trwały rozwój czytelnictwa w Polsce. Bo przecież z czytania książek płyną same korzyści. Jest to nie tylko poszerzanie wiedzy, wzbogacanie języka, czy budowanie tożsamości narodowej, ale jest to po prostu czysta przyjemność i bardzo dobra forma spędzania wolnego czasu – mówiła Agata Duda. Jak podkreśliła,  duży wpływ na popularyzację czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży ma najbliższe środowisko – rodzina, szkoła, koledzy, koleżanki.

 

- Dlatego my dzisiaj, jako jedna wielka rodzina, spotykamy się w ramach Narodowego Czytania, czytamy w tysiącach miast i miasteczek, w różnych miejscach, w parkach, na placach, w bibliotekach, w szkołach. I chciałabym tutaj wyróżnić, wśród dzisiejszych uczestników jedną grupę, osoby niewidome i słabowidzące, które dzisiaj również będą czytały „Lalkę” napisaną alfabetem Braille’a, bardzo serdecznie dziękuję za tę inicjatywę – powiedziała Pierwsza Dama.

 

Na koniec apelowała, by sięgać do książek nie tylko tego jednego dnia, ale przez cały rok. - Czytajmy naszym dzieciom, czytajmy w gronie znajomych, polecajmy sobie książki nawzajem i motywujmy innych do czytania – mówiła małżonka prezydenta.

 

 

Później Para Prezydencka odwiedziła Tyflogalerię Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie, gdzie osoby niewidome czytały "Lalkę" z wydania w języku Braille’a. Prezydent i jego małżonka posłuchali "Lalki" czytanej przez Jadwigę Dziurę pracującą w wypożyczalni książek brajlowskich Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego oraz Arka Dudę z III klasy technikum z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Laskach.


- To jest dla mnie wielka radość, że państwo tutaj jesteście razem, że czytacie, że uczestniczycie w tej akcji. To właśnie pokazuje, że jesteśmy wspólnotą - nawet wtedy, kiedy jest trudno, że potrafmy nią być. To jest dla mnie wielkie przeżycie osobiście, że mogę państwa posłuchać - mówił prezydent. Ocenił, że czytanie w wykonaniu niewidomych, mimo że jest amatorskie, to brzmi tak, jak zawodowe czytanie aktorskie.

Agata Duda oświadczyła, że była pod ogromnym wrażeniem. - Muszę stwierdzić słuchając państwa, że to my widzący jesteśmy niedoskonali - dodała.

Prezydent i pierwsza dama oglądali wydanie "Lalki" w języku Braille'a. Składa się ono z 15 opasłych tomów w formacie A3. Język Braille'a jest bowiem przestrzenny, co powoduje, że druk w tym formacie wymaga dużo więcej miejsca niż w przypadku książek tradycyjnych, co wpływa także na wyższe koszty takich publikacji.

 

Podsumowując na koniec dnia w Ogrodzie Saskim tegoroczną edycję Narodowego Czytania prezydent powiedział, że był to piękny dzień, bo "Lalkę" można było dziś usłyszeć nie tylko w setkach polskich miast i miasteczek, ale także w bibliotekach i w domach, gdzie wzięto sobie do serca narodowy dzień czytania. - Można było dziś spotkać na wielu ulicach Wokulskich, Rzeckich, Izabele Łęckie, bo na różne sposoby dzisiaj to Narodowe Czytanie obchodzono. Za to właśnie chciałbym podziękować, za tę wielką wspólnotę wokół narodowego dzieła, za wspólnotę wokół naszych najważniejszych wartości, tego, co wszyscy szanujemy i co nas spaja - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że do uczestnictwa w tegorocznym Narodowym Czytaniu zgłosiło się około 2000 chętnych z całej Polski i z zagranicy m.in. Włoch, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Łotwy, Litwy, a nawet RPA. W Słupsku na dworcu kolejowym czytano "Lalkę" w pięciu językach - po niemiecku, angielsku, francusku, rosyjsku i węgiersku. O 11.29 z Łodzi do Sieradza ruszył "Pociąg do Lalki", którego obsługa wystąpiła w kostiumach z epoki i głośno czytała "Lalkę" pasażerom. Prezydent dziękował za inwencję wykazaną przez organizatorów.

- Ta inwencja sprawia, że to nasze Narodowe Czytanie jest nie tylko pożyteczne, ale staje się także ciekawe, czasem zabawne, przez to "Lalka" staje się powieścią nam współczesną, nam bliską - mówił Andrzej Duda.

Agata Duda podziękowała szczególnie szkołom i placówkom oświatowym, które włączyły się w Narodowe Czytanie. Pierwsza Dama przypomniała, że brały w nim udział nawet przedszkola, gdzie czytano specjalnie przygotowaną wersję powieści.

Prezydent zapowiedział, że Narodowe Czytanie stanie się tradycją, którą zapoczątkował prezydent Bronisław Komorowski, a on sam z małżonką kontynuuje. Wyraził też nadzieję, że będą to robili także jego następcy na stanowisku prezydenta RP. (inf. własna, PAP)

 

Poleć znajomemu