przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 9 lipca 2016

Spotkanie z Prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką

  |   Spotkanie bilateralne Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie bilateralne Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie bilateralne Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie bilateralne Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie bilateralne Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Powitanie z Nadiją Sawczenko (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Powitanie z Nadiją Sawczenko (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie bilateralne Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Udział Prezydenta RP i pozostałych Szefów Państw i Rządów w spotkaniu na temat Ukrainy (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Udział Prezydenta RP i pozostałych Szefów Państw i Rządów w spotkaniu na temat Ukrainy (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Udział Prezydenta RP i pozostałych Szefów Państw i Rządów w spotkaniu na temat Ukrainy (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Udział Prezydenta RP i pozostałych Szefów Państw i Rządów w spotkaniu na temat Ukrainy (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Udział Prezydenta RP i pozostałych Szefów Państw i Rządów w spotkaniu na temat Ukrainy (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Udział Prezydenta RP i pozostałych Szefów Państw i Rządów w spotkaniu na temat Ukrainy (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Udział Prezydenta RP i pozostałych Szefów Państw i Rządów w spotkaniu na temat Ukrainy (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Udział Prezydenta RP i pozostałych Szefów Państw i Rządów w spotkaniu na temat Ukrainy (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Udział Prezydenta RP i pozostałych Szefów Państw i Rządów w spotkaniu na temat Ukrainy (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Udział Prezydenta RP i pozostałych Szefów Państw i Rządów w spotkaniu na temat Ukrainy (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w sobotę z Prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką. Spotkał się także z Nadiją Sawczenko. Porucznik ukraińskich sił zbrojnych i posłanka partii Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko była specjalnym gościem forum ekspertów podczas drugiego dnia szczytu NATO w Warszawie.

 

Następnie uczestnicy szczytu - Prezydent RP i pozostali szefowie państw i rządów dyskutowali na temat Ukrainy na specjalnym spotkaniu. - Cieszymy się, że sesja zakończyła się przyjęciem kompaktowego wsparcia dla Ukrainy – powiedział dziennikarzom Sekretarz Stanu w KPRP Krzysztof Szczerski. Zobacz także: Pierwszy dzień Szczytu NATO - RELACJA Drugi dzień Szczytu NATO - RELACJA

 

Jak poinformował minister Szczerski, podczas spotkania bilateralnego prezydenci omawiali m.in. kwestie związane z współpracą wojskową. Według ministra, jako wzór takiej współpracy wskazano funkcjonowanie polsko-litewsko- ukraińskiej brygady. - Jest to inicjatywa, która pokazuje, w jaki sposób można praktycznie realizować współpracę w dziedzinie wojskowej, która łączy kraje paktu z Ukrainą i to rzeczywiście podnosi poziom obronności Ukrainy poprzez szkolenia, wspólne ćwiczenia wojsk – zaznaczył.


Poinformował również, że Polska i Ukraina będą wspólnie obchodzić 25-lecie niepodległości Ukrainy (24 sierpnia). - Pan prezydent zdecydował odwiedzić Kijów w dniu, w którym Ukraina będzie świętować niepodległość – zaznaczył. Dodał, że padła także propozycja, by Andrzej Duda spotkał się z korpusem dyplomatycznym Ukrainy przy tej okazji. - Będziemy zabiegać o to, i pewnie uda się to zrealizować, by prezydent Poroszenko odwiedził Polskę w 25-lecie uznania niepodległości Ukrainy przez Polskę – powiedział. Podczas obchodów prezydenci mają przyjąć wspólną deklarację o partnerstwie polsko-ukraińskim.


Polska była pierwszym krajem, który uznał niepodległość Ukrainy; było to 2 grudnia 1991 r.


Krzysztof Szczerski powiedział też, że w „sensie symbolicznym” ważne było to, iż w spotkaniu prezydentów uczestniczyła Nadia Sawczenko. - Jej obecność pan prezydent uznał za wskazówkę tego, że w dzisiejszych czasach presja międzynarodowa odnosi sukces - jeśli jest kontynuowana, niezachwiana – powiedział.
 

Minister Szczerski zapewnił również, że prezydent Andrzej Duda docenił gest prezydenta Ukrainy, który oddał w hołd ofiarom rzezi wołyńskiej. W sobotę Petro Poroszenko złożył wiązankę kwiatów i zapalił znicz przed pomnikiem ofiar zbrodni na Skwerze Wołyńskim na warszawskim Żoliborzu. - Pan prezydent szczególnie o tym wspomniał, mówiąc, że jest to dobry krok na drodze do tego, żeby uzyskać w relacjach dwustronnych polsko-ukraińskich, w dziedzinie historii znaczący postęp – powiedział.  

 

Andrzej Duda zapytany był także w sobotę podczas wywiadu dla TVP o to, jak przyjął ten gest - Pamiętajmy o tym, że są w tych relacjach dialogu historycznego i dochodzenia do prawdy historycznej, do jej uznania, bardzo poważne problemy, więc ten gest prezydenta Petra Poroszenki jest niezwykle ważny - odpowiedział prezydent.

 

Minister Szczerski pytany, czy polski prezydent rozmawiał z Poroszenką o ewentualnym udziale Polski w rozmowach pokojowych dotyczących konfliktu na Ukrainie, powiedział: "dzisiaj naszym zadaniem jako całego świata, który życzy dobrze niepodległości Ukrainy, jest dopilnowanie wypełnienia porozumień mińskich jako pierwszego kroku do tego, aby otrzymać trwały pokój na Ukrainie".

 

- Dzisiaj zatem jest ważne, aby wesprzeć kraje, które wzięły na siebie odpowiedzialność podpisując porozumienia mińskie (Francja, Niemcy, Ukraina i Rosja - PAP); to jest odpowiedzialność państw-sygnatariuszy tych porozumień, a my powinniśmy je w tym względzie wspierać – powiedział Sekretarz Stanu w KPRP.

 

Zapewnił, że Ukraina jest "bardzo wysoko na liście polskich priorytetów w polityce międzynarodowej". Jak zaznaczył, prezydent Andrzej Duda z każdym ze swoich rozmówców mówi o pokoju na Ukrainie. "A więc w tym sensie Polska jest jednym z aktywnych uczestników dyskusji szerszej niż tylko format normandzki czy porozumienia mińskie, dotyczącej przyszłości Ukrainy - powiedział minister Szczerski.

 

NATO potwierdziło w sobotę wsparcie dla Ukrainy, jej suwerenności i terytorialnej integralności - poinformował sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Jak dodał, NATO potępia umyślne destabilizowanie sytuacji na wschodzie Ukrainy przez Rosję. (inf. własna, PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.