Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 13 września 2015

Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim i Belwederze

  |   Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Belwederze Dzień otwarty w Belwederze Dzień otwarty w Belwederze Dzień otwarty w Belwederze Dzień otwarty w Belwederze Dzień otwarty w Belwederze Dzień otwarty w Belwederze Dzień otwarty w Belwederze

W niedzielę Pałac Prezydencki i Belweder zostały otwarte dla zwiedzających w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

Mieszkańcy Warszawy i turyści mogą obejrzeć miejsca, w których pracuje Prezydent RP Andrzej Duda.

 

Zwiedzającym Pałac zostały udostępnione miejsca, w których odbywają się najważniejsze wydarzenia - m.in. Sala Kolumnowa, Sala Obrazowa, Sala Biała i Sala Niebieska oraz Sień Wielka. Natomiast we wnętrzach Belwederu, m.in. w Gabinecie Marszałka Józefa Piłsudskiego można było zobaczyć wiele autentycznych pamiątek po Józefie Piłsudskim oraz przedmiotów oddających ducha tamtych czasów.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, której celem jest promocja zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku.

 

Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, którego jednym z celów jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego, edukacja społeczna i uwrażliwienie na problematykę ochrony zabytków.

 

Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku w Grenadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na całą Europę zainicjowanych we Francji Dni Otwartych Zabytków. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Ponieważ inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zainspirowało to w 1991 roku Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Poleć znajomemu