Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 31 lipca 2016

Pożegnanie Papieża i zakończenie ŚDM

  |   Para prezydencka pożegnała Papieża na Lotnisku Balice. (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Pożegnanie Papieża Franciszka przez najwyższych przedstawicieli władz RP (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Pożegnanie Papieża Franciszka przez najwyższych przedstawicieli władz RP (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Pożegnanie Papieża Franciszka przez najwyższych przedstawicieli władz RP (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Pożegnanie Papieża Franciszka przez najwyższych przedstawicieli władz RP (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Pożegnanie Papieża na Lotnisku Balice. (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Pożegnanie Papieża na Lotnisku Balice. (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Pożegnanie Papieża na Lotnisku Balice. (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Pożegnanie Papieża na Lotnisku Balice. (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Pożegnanie Papieża na Lotnisku Balice. (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Para prezydencka pożegnała Papieża na Lotnisku Balice. (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Para prezydencka pożegnała Papieża na Lotnisku Balice. (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Para prezydencka pożegnała Papieża na Lotnisku Balice. (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Para prezydencka pożegnała Papieża na Lotnisku Balice. (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Para prezydencka pożegnała Papieża na Lotnisku Balice. (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Lotnisko Balice w Krakowie. (Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP)

Zobacz także: Prezydent wziął udział we mszy św. kończącej Światowe Dni Młodzieży Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz pożegnali papieża Franciszka na wojskowej części lotniska w Balicach. W pożegnaniu papieża uczestniczyli też m.in. premier Beata Szydło i członkowie rządu. 

 

 

Kolekcjonerskie, hiszpańskie wydanie jednej z najbardziej znanych powieści Henryka Sienkiewicz "Quo vadis" oraz album ze zdjęciami upamiętniającymi Światowe Dni Młodzieży - to prezenty, które papież Franciszek otrzymał od prezydenta Andrzeja Dudy. W albumie można m.in. zobaczyć zdjęcie dwójki dzieci w krakowskich strojach, które witały Franciszka na lotnisku w Balicach, pielgrzymów z różnych krajów na ulicach Krakowa i wiernych czekających na przejazd kolumny z papieżem.

 

Kolekcjonerskie wydanie "Quo vadis", które otrzymał papież, zostało znalezione w małej księgarni, w jednym z miasteczek katalońskich. Dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski prezentując książkę podkreślił, że to jeden z najlepiej zachowanych i najbardziej reprezentacyjnych egzemplarzy. Pochodzi z 1900 roku. Hiszpańskie tłumaczenie "Quo vadis" ukazało się już cztery lata po wydrukowaniu powieści.

 

Egzemplarz przeznaczony dla papieża został specjalnie przygotowany, m.in. oczyszczony w pracowni konserwatorskiej Biblioteki Narodowej.

 

To nie jedyne prezenty, które papież otrzymał podczas wizyty w Polsce. Do tych najbardziej symbolicznych należy drewniany krzyż przekazany Franciszkowi przez prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka na Jasnej Górze, podczas mszy świętej dziękczynnej za chrzest Polski. Jak podkreślał arcybiskup, krzyż wykonano z drewna pochodzącego z czasów Mieszka I.

 

Poleć znajomemu