Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 22 sierpnia 2016

„Wizyta niezwykle ważna i znacząca”

  |   Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Nursułtana Nazarbajewa z mediami w Pałacu Prezydenckim (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Nursułtana Nazarbajewa z mediami w Pałacu Prezydenckim (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Nursułtana Nazarbajewa z mediami w Pałacu Prezydenckim (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Nursułtana Nazarbajewa z mediami w Pałacu Prezydenckim (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Ceremonia podpisania dokumentów w obecności Prezydenta RP i Prezydenta RK (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Ceremonia podpisania dokumentów w obecności Prezydenta RP i Prezydenta RK (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Ceremonia podpisania dokumentów w obecności Prezydenta RP i Prezydenta RK (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Ceremonia podpisania dokumentów w obecności Prezydenta RP i Prezydenta RK (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Ceremonia podpisania dokumentów w obecności Prezydenta RP i Prezydenta RK (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Nursułtana Nazarbajewa w Pałacu Prezydenckim (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)

Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję na rozwój stosunków gospodarczych między Polską i Kazachstanem. Jak ocenił, podpisanie trzech umów międzyrządowych to ważne elementy na drodze do pogłębiania obustronnej współpracy gospodarczej.

 

- Chciałbym, żeby nasze relacje, jak również podjęta przez nas wspólna deklaracja dotycząca współpracy gospodarczej, rzeczywiście przełożyły się na rozwój kontaktów biznesowych, żeby były czytelnym zielonym światłem ze strony prezydenta (Kazachstanu) i mojej do tego, że wspieramy wspólne działania biznesowe, że wspieramy rozwój wzajemnych kontaktów gospodarczych pomiędzy naszymi krajami – powiedział Andrzej Duda w poniedziałek 22 sierpnia na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem. Zobacz także: Prezydent Kazachstanu rozpoczął wizytę w Polsce

 

- Polska jest jednym z najważniejszych partnerów politycznych i gospodarczych Kazachstanu w UE – podkreślił prezydent Nursułtan Nazarbajew. Zapowiedział rozwijanie stosunków gospodarczych, w szczególności w dziedzinie rolnictwa. 

 

Prezydent RP nazwał tę wizytę „niezwykle ważną i znaczącą”. Przypomniał, że ostatni raz na poziomie głów państw oficjalne spotkanie miało miejsce w 2007 roku.

 

Prezydenci przyjęli deklarację o współpracy gospodarczej między Rzeczpospolitą Polską i Republiką Kazachstanu. W ich obecności podpisano również umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Kazachstanu o readmisji osób, porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Kazachstanu o współpracy w dziedzinie rolnictwa oraz porozumienie ramowe o współpracy między Bankiem Gospodarstwa Krajowego a Bankiem Rozwoju Kazachstanu.

 

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Nursułtana Nazarbajewa z mediami w Pałacu Prezydenckim (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)

 

Andrzej Duda rozmawiał z Nursułtanem  Nazarbajewem m.in. o perspektywach współpracy gospodarczej, które, jak mówił, "rysują się bardzo dobrze". - Kazachstan realizuje w tej chwili plany infrastrukturalnego rozwoju. Polska ma już możliwości współdziałania w tym zakresie. Jeżeli chodzi o infrastrukturę transportową, to u nas znajdują się dzisiaj dwa terminale, z których biegną szerokie tory na Wschód, w kierunku Azji Centralnej, czyli także z możliwością połączenia z Kazachstanem – zaznaczył.

 

Prezydent RP wyraził nadzieję, że uda się zwiększyć eksport naszych towarów do Kazachstanu. - Chcielibyśmy także, żeby na rynku kazachskim obecne były polskie firmy, poprzez działania inwestycyjne, a także poprzez rozwój nowych technologii – podkreślił.

 

 

Jak relacjonował, kolejny temat rozmów to uruchomienie stałego połączenia lotniczego pomiędzy Polską a Kazachstanem. - Są prowadzone w tej chwili rozmowy przez LOT, mam nadzieję, że przed zbliżającą się wystawą Expo, która będzie miała miejsce w Astanie w 2017 roku, to stałe połączenie lotnicze zostanie uruchomione – zaznaczył prezydent.

 

Polski prezydent dziękował też prezydentowi Kazachstanu za rozpoczęcie wdrażania umowy międzyrządowej o współpracy w dziedzinie edukacji. Wyraził nadzieję, że ta umowa przyczyni się do zwiększenia możliwości nauki w języku polskim.

 

 

Prezydent Kazachstanu zaznaczył, że podczas rozmowy "omówiono szerokie spektrum spraw dwustronnych i aktualne kwestie polityki międzynarodowej". Jak podkreślił, mowa była m.in. o współdziałaniu obu państw na arenie międzynarodowej.

 

Poinformował, że podczas spotkania był poruszony m.in. temat sytuacji na Ukrainie i Bliskim Wschodzie, a także możliwości rozwoju współpracy między Euroazjatycką Unią Gospodarczą a Unią Europejską.

 

Nursułtan Nazarbajew wyraził nadzieję, że polski parlament ratyfikuje w najbliższym czasie umowę o wzmocnionym partnerstwie między Kazachstanem a UE.

 

- Rzeczpospolita Polska jest jednym z najważniejszych partnerów politycznych i handlowo-gospodarczych Kazachstanu w UE. Pomimo niełatwych warunków zewnętrznych wskaźniki wzajemnego handlu utrzymują stabilną dynamikę. (...) Uzgodniliśmy, że będziemy podejmować działania na rzecz rozwijania i pogłębiania kontaktów gospodarczych – powiedział prezydent Nazarbajew.

 

Jak relacjonował, podczas rozmowy omówiono udział polskich firm w kazachskich programach industrializacyjnych i dotyczących rozwoju infrastruktury. Według prezydenta Kazachstanu istnieją sprzyjające warunki dla współpracy w przemyśle maszynowym, rolnictwie, energetyce, przemyśle chemicznym i budownictwie. - W szczególności jesteśmy zainteresowani nawiązaniem współpracy w dziedzinie rolnictwa. Mogę tu wymienić produkcję jabłek – powiedział.

 

Poinformował również, że Kazachstan znosi obowiązek wizowy dla obywateli państw członkowskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w tym Polski.  (inf.własna/PAP)

 

Ceremonia podpisania dokumentów w obecności Prezydenta RP i Prezydenta RK (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)

 

 

Poleć znajomemu