Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 30 sierpnia 2016

Pożegnanie Anny Kurskiej

Z wielkim smutkiem żegnamy Annę Kurską - gorącą polską patriotkę, osobę szlachetną i serdeczną - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas uroczystości pogrzebowych byłej senator. Kurska spoczęła w alei zasłużonych na gdańskim Cmentarzu Srebrzysko.

 

Anna Kurska - senator V oraz VI kadencji, matka prezesa TVP Jacka Kurskiego i zastępcy redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Jarosława Kurskiego - zmarła w miniony czwartek.

 

Przed rozpoczęciem nabożeństwa Sekretarz Stanu w KPRP Maciej Łopiński odczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy i poinformował, że prezydent zdecydował odznaczyć pośmiertnie zmarłą Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Zobacz także: List prezydenta na uroczystościach pogrzebowych śp. Anny Marii Kurskiej

 

W swoim liście Andrzej Duda przypomniał najważniejsze szczegóły z życia Anny Kurskiej, w tym fakt, że była ona sanitariuszką o pseudonimie Marta w czasie Powstania Warszawskiego. "Z wielkim smutkiem żegnamy dziś śp. Annę Marię Kurską, gorącą polską patriotkę, osobę szlachetną i serdeczną" - napisał Andrzej Duda dodając, że zmarła swój sędziowski zawód "zawsze odbierała jako powołanie do służby bliźniemu i ochrony dobra publicznego".

 

"Osobista uczciwość, wrażliwość na innych oraz własne doświadczenia kierowały jej uwagę na ludzi skrzywdzonych i zapomnianych. Chciała, aby niepodległa ojczyzna dbała należycie o wszystkich swoich obywatel, aby państwo polskie stawało się coraz bliższe tym, który dzieje się źle w kraju, a także rodakom za granicą, zwłaszcza na tzw. kresach wschodnich, skąd sama pochodziła" - napisał też prezydent Duda przypominając też, że Kurska zostanie zapamiętana jako osoba "do głębi prawa, zatroskana o człowieka i całą naszą wspólnotę narodową".

 

Mszę świętą w intencji zmarłej odprawił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.  (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu