przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 2 września 2016

Spotkanie Prezydenta z prezydium KRS

  |   Spotkanie z członkami prezydium Krajowej Rady Sądownictwa. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Spotkanie z członkami prezydium Krajowej Rady Sądownictwa. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Spotkanie z członkami prezydium Krajowej Rady Sądownictwa. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP)
W piątek Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z członkami prezydium Krajowej Rady Sądownictwa.
 

Przewodniczący KRS sędzia Dariusz Zawistowski przedstawił kluczowe tematy, które stały za prośbą KRS o spotkanie z Prezydentem: niepowołanie przez Andrzeja Dudę sędziów oraz projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

 

Przedstawiciele KRS podkreślili, że nie podważają prerogatywy Prezydenta do niepowołania sędziów, za zasadne uznają jednak zwracanie się Prezydenta do KRS z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy. Prezydent zaznaczył, że w jego ocenie, nie ma silnego państwa bez sprawnie działającego wymiaru sprawiedliwości, cieszącego się zaufaniem społecznym. Zwrócił uwagę, że spoczywa na nim ogromna odpowiedzialność związana z powoływaniem sędziów, i każdą decyzję podejmuje po wnikliwym rozważeniu kandydatury, tak, aby do stanu sędziowskiego trafiały osoby godne pełnienia tej funkcji, a konkretne nominacje sędziowskie nie wzbudzały wątpliwości społecznych. Rozważając problematykę powoływania sędziów, Andrzej Duda podkreślił konieczność zwiększenia jawności procedury powoływania sędziów.

 

Odnosząc się do projektowanej zmiany ustawy o KRS, Prezydent wyraził wątpliwości dotyczące zaproponowanego rozwiązania polegającego na przedstawianiu Prezydentowi przez KRS dwóch kandydatów na każde wolne stanowisko sędziowskie.

 

 

Prezydent złożył deklarację współdziałania, także na polu legislacyjnym, z Krajową Radą Sądownictwa dla dobra wymiaru sprawiedliwości oraz polepszenia procedury wyboru sędziów, na czym – zgodnie ze wspólną deklaracją – wszystkim uczestnikom spotkania niezwykle zależy.

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.