Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 16 września 2016

Kampania Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ

  |   Konferencja prasowa Prezydenta RP i Ministra Spraw Zagranicznych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Konferencja prasowa Prezydenta RP i Ministra Spraw Zagranicznych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Konferencja prasowa Prezydenta RP i Ministra Spraw Zagranicznych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Konferencja prasowa Prezydenta RP i Ministra Spraw Zagranicznych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Konferencja prasowa Prezydenta RP i Ministra Spraw Zagranicznych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Logo kampanii promującej kandydaturę Polski na niestałego członka RB ONZ Konferencja prasowa Prezydenta RP i Ministra Spraw Zagranicznych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Konferencja prasowa Prezydenta RP i Ministra Spraw Zagranicznych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Konferencja prasowa Prezydenta RP i Ministra Spraw Zagranicznych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Konferencja prasowa Prezydenta RP i Ministra Spraw Zagranicznych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP)

Jesteśmy na ostatnim odcinku ubiegania się o niestałe członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19 - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda. To jest ten moment - podkreślił - aby zacząć ostateczną, zdecydowaną promocję naszej kandydatury.

 

- To sprawa niezwykle ważna i bardzo prestiżowa, jesteśmy dzisiaj na ostatnim odcinku ubiegania się o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - powiedział prezydent w piątek na wspólnej konferencji prasowej z szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim.

 

Andrzej Duda przypomniał, że nasza kandydatura została zgłoszona już dawno temu i była to decyzja poprzednich rządów. Zaznaczył, że zarówno on, jak i minister Waszczykowski, stale na spotkaniach z zagranicznymi partnerami promowali kandydaturę Polski.

 

- Ale ponieważ wybór nastąpi w czerwcu 2017 roku i wtedy zapadnie ostateczna decyzja, więc biorąc pod uwagę, że zostało już niewiele ponad pół roku do tego momentu, to jest właśnie ten czas (...) aby zacząć już taką ostateczną, zdecydowaną promocję tej kandydatury - powiedział prezydent.

 

Andrzej Duda przyznał, że są państwa, które zadeklarowały już poparcie dla kandydatury Polski. - Liczymy na to, że ta odpowiedzialna, ważna i niezwykle prestiżowa misja, jaką jest niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, przez dwa lata, bo to są lata 2018-2019, przypadnie właśnie Polsce - zaznaczył.

 

- Mamy dobrą sytuację międzynarodową, bo jesteśmy doceniani za, jak się mówi, znakomitą organizację szczytu NATO w Warszawie i Światowe Dni Młodzieży, odbieramy z panem ministrem z tego tytułu wiele gratulacji, więc atmosfera wokół Polski jest dobra - dodał prezydent.

 

Andrzej Duda podkreślił na piątkowej konferencji prasowej, że członkostwo w RB ONZ jest ważne ze względu na to, że Rada Bezpieczeństwa jest najważniejszym i najbardziej decyzyjnym ciałem ONZ, a ONZ - jak zaznaczył - najważniejszą organizacją, która dba o pokój i bezpieczeństwo.


- To państwo, które zasiada w RB, ma zawsze w czasie tej kadencji swojej okres przewodnictwa, okres przewodnictwa oznacza, że można skutecznie wychodzić z własną agendą, tzn. z tymi tematami, które dane państwo chce na forum RB ONZ przedyskutować - mówił Andrzej Duda.


Wyraził przekonanie, że zasiadanie w RB ONZ także istotnie wzmocni pozycję Polski w ramach UE, która - jak zaznaczył - boryka się w ostatnim czasie z wieloma problemami, o których mówi się dzisiaj również w ramach ONZ - są to problemy związane z bezpieczeństwem, dotyczące zagrożenia terrorystycznego.


- Jesteśmy członkiem koalicji przeciwko ISIS, a więc walczymy ze światowym terroryzmem, nasi żołnierze mają związane z tym misje. Jesteśmy gotowi i podnieśliśmy na powrót kwestię naszego uczestnictwa w wojskowych misjach pokojowych ONZ, tak że wychodzimy z pełną otwartością - mówił prezydent.


Wyraził również nadzieję, że starania te zostaną docenione, a kandydatura Polski zaakceptowana przez państwa ONZ. Przypomniał także, że aby członkostwo Polski zostało zaakceptowane, 2/3 państw członkowskich ONZ musi wyrazić poparcie dla kandydatury. Andrzej Duda zaznaczył, że nie może ujawnić, ile państw poparło już kandydaturę, to - jak mówił - jest kwestia taktyki w staraniach o uzyskanie niestałego członkostwa Polski w RB ONZ. Przyznał, że już "duża grupa państw" udzieliła już poparcia na piśmie.

 

Szef polskiego MSZ stwierdził podczas konferencji w Pałacu Prezydenckim, że objęcie przez Polskę niestałego członkostwa w RB nie jest tylko "prestiżem, nie jest tylko dumą z faktu, iż Polska może zasiadać w istotnym gremium międzynarodowym, które podejmuje ważne decyzje dotyczące polityki międzynarodowej". To jest także - przekonywał - "możliwość promocji naszego regionu, możliwość promocji naszej wrażliwości na sprawy międzynarodowe".


- W naszym regionie mamy wiele spraw, które powodują ból i troskę, mamy otwarte konflikty. W związku z tym dotarcie z tą wrażliwością z Europy Środkowo-Wschodniej do centrum światowej polityki, światowych mechanizmów decyzyjnych jest naszym celem - podkreślił minister Waszczykowski.
 

W skład Rady Bezpieczeństwa ONZ wchodzi 15 państw, w tym pięciu stałych członków (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny oraz Rosja). Pozostali wybierani są na dwuletnią kadencję, po pięć państw każdego roku. Niestałych członków RB ONZ wybiera się zgodnie z tzw. kluczem regionalnym. Według niego zawsze pięć miejsc przypada państwom z Afryki oraz Azji, dwa - z Ameryki Łacińskiej, jedno - z Europy Wschodniej oraz dwa miejsca - z Europy Zachodniej. Kandydaturę z naszego regionu zgłosiła również Bułgaria. Zobacz także: Prezydent o najważniejszych założeniach swojej wizyty w USA

 

18-22 września prezydent Duda złoży wizytę w Stanach Zjednoczonych, podczas której weźmie udział w debacie generalnej 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. (PAP) 

Poleć znajomemu