przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 27 października 2016

"Senegal to drzwi do Afryki Zachodniej"

  |   Prezydenci Andrzej Duda i Macky Sall podczas otwarcia Polsko-Senegalskiego Forum Gospodarczego w Warszawie. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Prezydenci Andrzej Duda i Macky Sall podczas otwarcia Polsko-Senegalskiego Forum Gospodarczego w Warszawie. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Prezydenci Andrzej Duda i Macky Sall podczas otwarcia Polsko-Senegalskiego Forum Gospodarczego w Warszawie. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Prezydenci Andrzej Duda i Macky Sall podczas otwarcia Polsko-Senegalskiego Forum Gospodarczego w Warszawie. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Prezydenci Andrzej Duda i Macky Sall podczas otwarcia Polsko-Senegalskiego Forum Gospodarczego w Warszawie. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Prezydenci Andrzej Duda i Macky Sall podczas otwarcia Polsko-Senegalskiego Forum Gospodarczego w Warszawie. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Prezydenci Andrzej Duda i Macky Sall podczas otwarcia Polsko-Senegalskiego Forum Gospodarczego w Warszawie. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Prezydenci Andrzej Duda i Macky Sall podczas otwarcia Polsko-Senegalskiego Forum Gospodarczego w Warszawie. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Prezydenci Andrzej Duda i Macky Sall podczas otwarcia Polsko-Senegalskiego Forum Gospodarczego w Warszawie. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Prezydenci Andrzej Duda i Macky Sall podczas otwarcia Polsko-Senegalskiego Forum Gospodarczego w Warszawie. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Prezydenci Andrzej Duda i Macky Sall podczas otwarcia Polsko-Senegalskiego Forum Gospodarczego w Warszawie. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Prezydenci Andrzej Duda i Macky Sall podczas otwarcia Polsko-Senegalskiego Forum Gospodarczego w Warszawie. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Prezydenci Andrzej Duda i Macky Sall podczas otwarcia Polsko-Senegalskiego Forum Gospodarczego w Warszawie. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Prezydenci Andrzej Duda i Macky Sall podczas otwarcia Polsko-Senegalskiego Forum Gospodarczego w Warszawie. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Prezydenci Andrzej Duda i Macky Sall podczas otwarcia Polsko-Senegalskiego Forum Gospodarczego w Warszawie. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Prezydenci Andrzej Duda i Macky Sall podczas otwarcia Polsko-Senegalskiego Forum Gospodarczego w Warszawie. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP)
Senegal należy traktować jako drzwi do Afryki Zachodniej; to kraj stabilny o ugruntowanej demokracji – podkreślali w czwartek prezydent Andrzej Duda i prezydent Macky Sall podczas otwarcia Polsko-Senegalskiego Forum Gospodarczego w Warszawie.
 
Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta podczas otwarcia Polsko-Senegalskiego Forum Gospodarczego Prezydent Duda zauważył, że Senegal jest jednym z najpoważniejszych partnerów Polski w Afryce i krajem, który stanowi "bramę dla Polski do Afryki Zachodniej".
 
Jak dodał, Senegal jest nie tylko elementem realizowanego przez rząd programu GoAfrica, którego celem jest rozwój polskiego eksportu i inwestycji w krajach Afryki, ale także elementem planu współpracy rozwojowej Polski.
 

 
 Prezydent zauważył, że w Senegalu są już realizowane polskie inwestycje, m.in. Grupa Azoty rozpoczęła wydobywanie tam fosforytów. Andrzej Duda wyraził nadzieję, że spółka ta będzie rozwijała także przetwarzanie fosforytów. - Ale chcielibyśmy, aby też mniejsze firmy realizowały swoje interesy właśnie w Afryce Zachodniej, w tym w Senegalu - podkreślił.
 
Polski prezydent zaznaczył, że wymiana handlowa między naszymi krajami w tym roku wzrosła o 20 proc. - Chcemy, aby ta współpraca jeszcze się powiększała, chcemy, aby więzi gospodarcze były jeszcze silniejsze i do tego państwa zachęcam - mówił Andrzej Duda do zgromadzonych na forum przedsiębiorców.
 
Andrzej Duda zaznaczył, że Senegal jest najbardziej stabilnym krajem regionu, krajem o ugruntowanej demokracji, który dba o bezpieczeństwo, stabilność i możliwości rozwoju gospodarczego w całym regionie. Jak dodał, także celem polskich władz jest zapewnienie stabilności rozwoju naszej części Europy.
 
Zobacz także: "Wizyta prezydenta Senegalu elementem kampanii na rzecz kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ" Macky Sall także podkreślił, że Senegal należy postrzegać jako drzwi do Afryki Zachodniej. Jak mówił, Senegal jest blisko zarówno USA jak i Europy.
 
Zapewnił, że władze Senegalu będą zabiegały o zwiększenie wymiany gospodarczej między naszymi krajami, m.in. tworząc odpowiednie ramy prawne. Poinformował, że przy ambasadzie Senegalu w Polsce otwarto już Biuro Ekonomiczne, które będzie o to zabiegało.
 
Z uznaniem wyraził się o programie GoAfrica. - Wydaje mi się, to bardzo istotne, bo Afryka jest na etapie wschodzącym, jest kontynentem z ogromnymi potrzebami w wielu dziedzinach: infrastruktura, energetyka, rolnictwo, kształcenie zawodowe i wyższe - podkreślił Sall.
Przekonywał, że czasem przecenia się ryzyko inwestowania w Afryce. - To nieprawda. Afryka to kontynent z przyszłością, na którym przestrzega się zawartych umów - zapewnił. Jak dodał, inwestycje w Afryce nie tylko są rentowne, ale też nie są narażone na żadne szczególne ryzyko.
 
Zobacz także: Andrzej Duda: Wizyta prezydenta Senegalu impulsem do rozwoju relacji gospodarczych Według Salla obszary polko-senegalskiej współpracy gospodarczej to m.in: mechanizacja rolnictwa, infrastruktura - komunikacja oraz budownictwo mieszkaniowe, energetyka, górnictwo, turystyka, telekomunikacja.(PAP)
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.