przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 3 listopada 2016

Wizyta prezydent Estonii

  |   Wizyta prezydent Estonii w Belwederze (Fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta prezydent Estonii w Belwederze (Fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta prezydent Estonii w Belwederze (Fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta prezydent Estonii w Belwederze (Fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta prezydent Estonii w Belwederze (Fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta prezydent Estonii w Belwederze (Fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta prezydent Estonii w Belwederze (Fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta prezydent Estonii w Belwederze (Fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta prezydent Estonii w Belwederze (Fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta prezydent Estonii w Belwederze (Fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta prezydent Estonii w Belwederze (Fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wizyta prezydent Estonii w Belwederze (Fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)

Prezydent Andrzej Duda gościł w czwartek w Belwederze Prezydent Republiki Estońskiej Kersti Kaljulaid. Wizyta rozpoczęła się od ceremonii oficjalnego powitania prezydent Estonii przez Prezydenta RP na dziedzińcu Belwederu. Następnie odbyły się rozmowy plenarne delegacji, po których zakończeniu prezydenci wygłosili oświadczenia.

 

 

- Nasze spojrzenie na kwestie obecnej sytuacji politycznej jest bardzo zbliżone. Zarówno ja, jak i pani prezydent uważamy, że trzeba intensyfikować współpracę Polski i Estonii w regionie Morza Bałtyckiego, w ramach Unii Europejskiej i w ramach NATO - powiedział prezydent Andrzej Duda. Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP w czasie spotkania z Prezydent Estonii

 

- Mamy więc trzy płaszczyzny niezwykle ważne, gdzie mamy ogromnie wiele zupełnie wspólnych interesów i punktów widzenia - podkreślił. Dodał, że rozmowa z estońską prezydent pokazała zbieżność poglądów w wielu sprawach dotyczących bezpieczeństwa militarnego i energetycznego. Prezydent mówił, że rozmawiał z Kaljulaid o połączeniu państw bałtyckich z UE, jeśli chodzi o energię elektryczną.

 

 

- Rozmawialiśmy także o niezależności energetycznej i dywersyfikacji dostaw gazu - dodał. Powiedział, że tematem spotkania była także implementacja decyzji lipcowego szczytu NATO.

- Kiedy analizujemy sytuację wokół nas, widzimy, że jest ona dokładnie taka sama dla Polski i Estonii. Nie ma tutaj różnicy opinii między nami - zaznaczyła prezydent Kersti Kaljulaid. Mówiła o trudnych obecnie czasach dla Europy i dla świata. Jej zdaniem decyzje lipcowego szczytu NATO były bardzo ważne dla obu krajów. - Było to ogromne osiągnięcie szczytu NATO w Warszawie - zaznaczyła prezydent Estonii.

Poinformowała, że z Andrzejem Dudą rozmawiała także o jedności, solidarności europejskiej i przyszłości Europy w kontekście Brexitu. Podkreśliła, że ważny jest rozwój relacji gospodarczych między obu krajami.

 

Minister Krzysztof Szczerski podkreślił w środę, że Estonia jest ważnym partnerem Polski w trzech obszarach. - Jest jednym z krajów, w którym w pierwszym półroczu przyszłego roku będzie instalowana wysunięta obecność NATO na wschodniej flance. Estonia jest ważnym partnerem w realizacji postanowień szczytu NATO - zaznaczył minister.

Jak dodał, Estonia jest także ważnym ogniwem koncepcji regionalnej współpracy Trójmorza: Bałtyku, Morza Czarnego i Adriatyku.


- Po trzecie, Estonia jest ważnym partnerem w Unii Europejskiej, tym bardziej, że pani prezydent ma wieloletnie doświadczenie w ważnej instytucji unijnej, jaką jest Europejski Trybunał Obrachunkowy. Wiedza i poglądy na temat dzisiejszej kondycji Unii Europejskiej z punktu widzenia kogoś, kto przez wiele lat badał od wewnątrz funkcjonowanie UE, będzie bardzo interesujące dla pana prezydenta - powiedział  Krzysztof Szczerski.


Minister poinformował, że prezydent Andrzej Duda w piątek spotkał się z b. prezydentem Estonii Toomasem Hendrikiem Ilvesem. - Cieszymy się, że nowa pani prezydent Estonii podtrzymuje dobrą tradycję kontaktów polsko-estońskich zbudowanych przez pana prezydenta Ilvesa, bo odwiedza Polskę kilka tygodni po zaprzysiężeniu - podkreślił Krzysztof Szczerski.

 

 

46-letnia Kersti Kaljulaid 10 października została zaprzysiężona jako nowa prezydent Estonii, stając się pierwszą w historii tego kraju kobietą na tym stanowisku. Jako kompromisowa kandydatka bezpartyjna Kaljulaid uzyskała 3 października niezbędną większość dwóch trzecich głosów w Zgromadzeniu Państwowym (Riigikogu) - jednoizbowym estońskim parlamencie. (Źródło: PAP)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.