przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 9 listopada 2016

Wizyta Prezydenta RP w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych

  |   Wizyta Prezydenta RP w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Wizyta Prezydenta RP w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Wizyta Prezydenta RP w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Wizyta Prezydenta RP w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Wizyta Prezydenta RP w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Wizyta Prezydenta RP w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Wizyta Prezydenta RP w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Wizyta Prezydenta RP w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Wizyta Prezydenta RP w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Wizyta Prezydenta RP w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Wizyta Prezydenta RP w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Wizyta Prezydenta RP w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Wizyta Prezydenta RP w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP)

Przewidywane zmiany w systemie dowodzenia wojskiem, modernizacja techniczna i planowane szkolenia narodowe i sojusznicze były tematami spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z kadrą dowództwa generalnego.

 

- Prezydent stoi na stanowisku, że obecny system dowodzenia wymaga korekty i jest gotów poprzeć odpowiednio przygotowane zmiany. Te zmiany przygotowuje MON. Prezydent chce być o tym informowany. Temu służą te spotkania i niezależnie od tego kontakty robocze BBN-u z MON i prezydenta z ministrem obrony - powiedział szef BBN Paweł Soloch.

 

Prezydent Andrzej Duda był w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych po południu. Towarzyszył mu szef MON Antoni Macierewicz. Pod koniec października obaj rozmawiali o systemie kierowania wojskiem w drugim z najważniejszych dowództw - Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych. W najbliższym czasie planowana jest też wizyta prezydenta w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.

 

Dowództwo Generalne zostało utworzone reformą systemu dowodzenia wprowadzoną na początku 2014 r. PiS od początku krytykowało reformę, argumentując, że jest ona niezgodne z konstytucją. Po objęciu MON Macierewicz zapowiedział zmiany w systemie dowodzenia. Prezydent Andrzej Duda w ostatnim wywiadzie dla PAP ocenił, że obecny system dowodzenia "de facto prowadził do rozmycia odpowiedzialności".

 

- Kluczowym zagadnieniem jest kwestia hierarchicznego ułożenia struktury dowodzenia. Musi być ten jeden bezdyskusyjny najważniejszy żołnierz nie tylko w sensie formalno-reprezentacyjnym tak, jak teraz jest z szefem Sztabu, który ma jedną "gwiazdkę" więcej niż pozostali dowódcy, ale w sensie realnego dowodzenia strukturami wojskowymi - wyjaśnił Paweł Soloch.

 

Dodał, że z odpowiedzią na pytanie, jak głębokie powinny być zmiany, czeka na rekomendacje trwającego w MON Strategicznego Przeglądu Obronnego. - Zakładam, że do końca roku będziemy w podstawowych zarysach wiedzieli, jak głęboko będzie ten system zmieniany - powiedział Paweł Soloch.

 

Pod koniec października Antoni Macierewicz zapowiadał, że projekt zmiany systemu dowodzenia trafi do Sejmu jeszcze w tym roku. W środę Paweł Soloch powiedział, że najważniejszy jest nie termin, lecz jakość projektu.

 

Źródło: PAP

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.